Į pradžią > Savaitės tema, Technologijos > Apie bendruomenių internete kuriamą turinį

Apie bendruomenių internete kuriamą turinį

Jau seniai nieko nebestebina tai, kad kiekvienas interneto vartotojas gali kurti ir viešai publikuoti savo turinį. Dar pačiame lietuviško interneto “saulėtekyje” niekas nė neįsivaizdavo, kad  galėtų atsirasti tokios svetainės kaip blogas.lt, leidusios kiekvienam vartotojui su kitais žmonėmis dalintis savo kasdienybės aprašymais, nuotraukomis, nufilmuota vaizdo medžiaga, laisvai ir nevaržomai išsakyti nuomonę. Mano galva, būtent blogas.lt atsiradimą lietuviškoje interneto padangėje galima laikyti Web 2.0 užuomazgomis mūsų šalyje. Kartu su Web 2.0 atsiradimu ir išaugusiu interneto vartotojų skaičiumi, žmonių kuriamas internete turinys užėmė labai svarią nišą – surinktos ar apdorotos įvairaus pobūdžio žinios tapo mielai skaitomos įdomaus bei dažnai subjektyvaus turinio išalkusios internetą naudojančios visuomenės. Socialiniuose tinkluose ar tinklaraščiuose žmonių kuriamas turinys dėl savo įdomumo tapo rimta atsvara didiesiems žiniasklaidos portalams.

Tačiau ilgą laiką internete kuriamas turinys apsiribojo vienu žmogumi, turinčiu tinklaraštį ir jame publikuojančiu informaciją. Viena vertus, toks turinio kūrimas buvo įdomus tuo, kad apsilankęs šio žmogaus tinklaraštyje gausi specifinių žinių – perskaitysi autoriaus nuomonę, peržiūrėsi kelionių ar išvykų aprašymus, iliustruotus nuotraukomis, komentaruose padiskutuosi įvairiais klausimais su jau virtualiai pažįstamu žmogumi. Kita vertus, kaip parodė didžiausio lietuviško tinklaraščio nežinau.lt atvejis, po kurio laiko vieno žmogaus tinklaraštis pradeda susidurti su rimtomis turinio parengimo problemomis – sunku atrasti naujų skaitytojus sudominančių temų ar pasikeičia asmeninis gyvenimas ir nebelieka laiko tinklaraščio rašymui. Iš dalies tinklaraščių turinio problemas išsprendė Facebook’as. Šis socialinis tinklas suteikė galimybę turinį kurti be įsipareigojimų skaitytojų auditorijai, nes pastarąją daugiausiai sudarė draugai, giminaičiai ar pažįstami, o ir pats turinys turėjo gana didelį ryšį su šiais žmonėmis.

Tačiau socialiniai tinklai pakeitė ir paties turinio sąvoką. Jeigu tinklaraščiuose skelbiamas turinys yra skirtas plačiai, rašančiojo daugiausiai nepažįstančiajai skaitytojų auditorijai, tuo tarpu socialiniuose tinkluose kuriamas turinys yra labiau koncentruotas konkrečiai žmonių grupei. Geriausias pavyzdys būtų Facebook grupės ir fanų puslapiai, vienijantys panašaus pomėgio ar taip pat mąstančius žmones. Šio socialinio tinklo grupėse žmonės diskutuoja, dalinasi nuorodomis, nuotraukomis ar vaizdo klipais. Tačiau Facebook arba Twitter apribojo tekstus – šiuose socialiniuose tinkluose neįmanoma rašyti ilgų straipsnių, kokius buvo galima rašyti tinklaraščiuose. Todėl socialiniuose tinkluose yra pateikiamas dažniausiai neišbaigtas turinys (pvz., pateikiamos nuotraukos ar filmuota vaizdo medžiaga be autoriaus komentaro) arba įdedama tik nuoroda į originalų turinio šaltinį.

Socialinių tinklų turinio neišbaigtumo ir vieno autoriaus tinklaraštyje kuriamo turinio problemos paskatino kurtis kitokias interneto bendruomenes, kuriose kiekvienas prisijungęs žmogus gali tapti autoriumi. Šios bendruomenės perėmė geriausiais savybes iš socialinių tinklų ir tinklaraščių – didelį autorių skaičių (išsprendžiama vieno tinklaraščio autoriaus problema) ir plačias turinio kūrimo galimybes (išsprendžiama socialinių tinklų “apkarpyto” turinio problema). Žinomiausias Lietuvoje žmonių kuriamo turinio pavyzdys – ikrauk.15min.lt. Šioje svetainėje kiekvienas prisiregistravęs interneto vartotojas gali pateikti savo turinį – nuotraukas iš eismo įvykio, reportažą iš renginio, straipsnį ar tiesiog išsakyti savo nuomonę. Kaip skelbia 15min, pagrindinė šio projekto idėja – visų žmonių kartu kuriamos naujienos. Pagrindiniai ikrauk.15min.lt privalumai:

 • Patogus turinio atvaizdavimas. Svetainėje pateikiamas turinys labai panašus į daugelio tinklaraščių turinio pateikimą, jokios nereikalingos informacijos pagrindiniame lange, naujienų skirstymas į kategorijas.
 • Įvairios naujienos. 15min žmonėms suteikė galimybę pateikti tokias naujienas, kurių neužfiksuoja tradicinė žiniasklaida (įvykiai iš mažesnių miestų, renginiai, kuriuose neapsilanko žurnalistai ir pan.).
 • Įdomiausių naujienų publikavimas. 15min bene vienintelė Lietuviškos žiniasklaidos atstovė, suteikusi galimybę vartotojų kuriamam turiniui būti pristatytam platesnei auditorijai – visiems 15min portalo lankytojams. Nebereikia būti žurnalistu, kad žmogaus sukurtas turinys patektų į spaudos ar portalo puslapius.
 • Pateikiamo turinio peržiūra. Nors į ikrauk.15min.lt kiekvienas žmogus gali pateikti bet kokias naujienas, bet prieš patekdamos į portalą, jos yra peržiūrimos redaktorių, užtikrinančių, kad nebūtų publikuojama kitus žeminanti ar informacija su necenzūriniais žodžiais.

Žinoma, šis portalas turi ir keletą trūkumų:

 • Įvairesnių naujienų trūkumas. Peržiūrėjus pirmus keletą puslapių aiškiai matyti, kad vyraujantis turinys – užfiksuoti eismo įvykiai ir “Fotopolicijos” nuotraukos (nuotraukos, automobilių, pastatytų pažeidžiant kelių eismo taisykles).
 • Vartotojų skatinimo sistemos nebuvimas. Vartotojai nėra skatinami kurti įvairesnio turinio – 15 min uždirba iš šiame puslapyje pateikiamo turinio (yra nemažai reklamos). Todėl dalį šio uždarbio galėtų pasidalinti su įdomiausių straipsnių autoriais – tai paskatintų ten rašyti įdomiausių lietuviškų tinklaraščių autorius.
 • Pateikiamų naujienų patvirtinimas. Esu šiame portale pats paskelbęs keletą naujienų ir galiu pasakyti, kad jų patvirtinimas užtrunka pakankamai ilgai – 15min turėtų užtikrinti spartesnį naujienų paskelbimą, ypač jeigu naujienos yra aktualios.

15min pavyzdys įrodo, kad žmonės (bendruomenės) internete gali kartu kurti turinį, kuris gali tapti atsvara tradicinei žiniasklaidai. Be to, šis naujienų portalas, suteikdamas skaitytojams galimybę patiems kurti naujienas, žengė labai teisingą žingsnį išsaugant mažėjančią tradicinės žiniasklaidos auditoriją. Manau, jeigu tik būtų įvesta skaitytojų motyvavimo sistema, ikrauk.15min.lt sulauktų nemažai profesionalių autorių, kurių dėka bendruomenių kuriamas turinys taptų labai populiarus visuomenėje.

Kategorijos: Savaitės tema, Technologijos Žymos:
 1. Justas
  2010.06.05 22:47 | #1

  Pasidomėkite verčiau neskatinimo politika: current.com.

 2. 2010.06.06 8:06 | #2

  Jeigu šis straipsnis yra užsakyta 15min reklama, tuomet jis tikrai geras 🙂

  15min, tikrai nebuvo pirma ar vienintelė pasiūliusi tokią sistemą, kažką panašaus turėjo diena.lt balsas.lt atn.lt lrytas.lt delfi.lt žodžiu visi interneto portalai, skirtumas tik kad 15min rėkė garsiausiai ir todėl jiems ta sistema pasiteisino.

  Prieš rašydamas reklamą galėtum pasidomėti, kas vyksta po saule 🙂

 1. Atsekčių dar nėra.