Į pradžią > Savaitės tema, Technologijos > Apie megapikselius, fotoaparatus ir telefonus bei marketingo triukus

Apie megapikselius, fotoaparatus ir telefonus bei marketingo triukus

Canon Ixus 40 sensor

(Brian Negin nuotrauka. Canon Ixus 40 fotoaparato matricos dydis palygintas su moneta)

Kiekvieną kartą pasirodžius naujam fotoaparato ar telefono modeliui, gamintojai paprastai vartotojus “pradžiugina” didesniu megapikselių skaičiumi nei prieš tai buvusiame modelyje. O patikliems vartotojams tai paprastai būna vienintelis kriterijus renkantis gaminį. Antai, kodėl rinktis gamintojo N fotoaparatą su 12 megapikselių, jeigu gamintojas C už tokią pačią kainą parduoda su dvigubai daugiau taškų – 24 milijonais. Arba, kam rinktis gamintojo I telefoną su 5 megapikselių kamera, jeigu gamintojas S siūlo 3 milijonais taškų daugiau. Pasirodžius naujam fotoaparatui ar telefonui su kamera internete paskaitęs komentarus suprantu, kad dar ne visi supranta, kas tai yra fotoaparato matrica, kodėl ji “ne guminė” ir kas nutinka toje pačioje matricoje padidinus šviesai jautrių taškų kiekį. Šiandien apie tai ir pakalbėsiu.

Pikseliai ir fotoaparatų matricos

Kiekvieno fotografuojančio skaitmeninio prietaiso, nesvarbu ar tai būtų profesionalus veidrodinis fotoaparatas, telefonas su fotoaparatu ar interneto kamera, pagrindinė sudedamoji dalis yra matrica (sensorius), kuri šviesą paverčia elektriniais signalais. Elektriniai signalai yra apdorojami fotoaparato procesoriuje ir išsaugomi atmintinėje kaip nuotrauka. Išsamiau, kaip veikia fotoaparato matrica, pasakoja šie du vaizdo klipai (nors pasakojama apie Canon veidrodinius fotoaparatus – šiek tiek reklaminiai video, bet visų fotoaparatų matricų veikimo principas yra panašus – paprastesniuose aparatuose nėra užuolaidėlių, veidrodžio ir ieškiklio).

Skirtingų modelių skaitmeninių fotoaparatų matricos yra skirtingo dydžio. Tai galima matyti iš šios schemos (taip pat reikėtų paminėti, kad fotoaparato kaina parastai auga didėjant matricos dydžiui):

Fotoaparatų matricų dydžio palyginimas

Kalbant apie visų fotoaparatų matricas jos yra lyginamos su 35 mm (“pilno kadro”) matrica – klasikinės juostos atitikmuo ir skaičiuojama kiek kartų kiekvieno kito fotoaparato matrica yra mažesnė už pilno kadro matricą. Paprastai dauguma kompaktinių fotoaparatų (“muilinės”) naudoja 1/2.5” dydžio matricas (6 kartus mažesnes už pilno kadro), o telefonai dar mažesnes – 1/6” (14 kartų mažesnes už pilno kadro). Matricos dydis ir pagal tai, kaip tankiai joje išdėstyti pikseliai, lemia nuotraukos kokybę. Juk 8 milijonus (8 megapikseliai) šviesos jutiklių (foto diodų) galima sukišti tiek į mažą telefono kameros matricą, tiek į “pilno kadro” matricą. Tačiau nuotraukos, gaunamos iš šių matricų, labai skirsis.  Taip yra dėl to, kad labai tankiai “pridėjus” pikselių į mažą matricos plotą, atsiranda daugiau triukšmo (noise) ar įvairiausių artefaktų.

Svarbiausias didelio foto diodų  skaičiaus mažame matricos plote trūkumas – atsirandantys skaitmeniniai triukšmai, kurie ypač pastebimi fotografuojant prasto apšvietimo sąlygomis. Tikriausiai ne vienas yra pastebėjęs, kad su “muiline” (nekalbant jau ir apie telefonus) praktiškai neįmanoma fotografuoti vakare nenaudojant blykstės. Žinoma, fotoaparatų gamintojai šią problemą bando spręsti programiniu būdu – fotoaparato nuotraukų apdorojimo procesorius, prieš išsaugodamas jas, atlieka triukšmų šalinimą pagal vartotojo pasirinktas nuostatas. Tačiau šiuo metu triukšmų šalinimo algoritmai yra dar gana nepažangūs, kad galėtų turimais fotoaparato resursais per priimtiną laiką kokybiškai iš kadro pašalinti skaitmeninius triukšmus.

Kitas ne ką mažesnis didelio megapikselių skaičiaus trūkumas – kokybiškos optikos poreikis. Pastebėta, kad kuo tankiau fotoaparato matricoje išdėstyti pikseliai, tuo aukštesnės rezoliucijos objektyvai turi būti naudojami norint išnaudoti didelio megapikselių kiekio privalumus. Aukštesnės rezoliucijos objektyvai reiškia, kad nusipirkus naują fotoaparatą, reikės išleisti nemažą pinigų sumą ir naujam objektyvui.

Pikseliai ir marketingas

Žinoma, tam tikrose fotografijos srityse (pvz. makro fotografijoje, kai reikia iškirpti didelę kadro dalį, ar spausdinant didelius plakatus) didelis pikselių skaičius yra būtinas. Tačiau daugeliui vartotojų visiškai užtenka 6-12 megapikselių fotoaparate (priklausomai nuo naudojamos matricos dydžio), o telefone dar mažiau. Tačiau žmonės ir toliau tiki gamintojų skelbiamų vis didėjančių megapikselių nauda.

Tačiau panašu, kad “megapikselių kovos” fotoaparatų rinkoje baigiasi (gamintojai pradeda intensyviau kovoti su skaitmeniniais triukšmais – kas pasiūlys mažiau triukšmo prie kuo didesnio ISO). Geriausias to pavyzdys – naujausias Canon Powershot G11 fotoaparato modelis – lyginant su pirmtaku G10 matricos taškų skaičius buvo sumažintas nuo beveik 15 megapikselių (G10) iki 10 megapikselių (G11). Taškų kiekio sumažinimas sąlygojo geresnę nuotraukų kokybę ir mažesnį skaitmeninio triukšmo kiekį prie aukštų ISO reikšmių.

Todėl “megapikselių kovos” tarp skirtingų gamintojų persikėlė į mobiliųjų telefonų rinką. Nieko nebestebina, kad, pavyzdžiui, nė poros tūkstančių litų nekainuojanti Nokia N8 turės tiek pat megapikselių, kiek ir 18 tūkst. litų kainuojantis Nikon D3s (12 megapikselių). Tačiau jų matricų dydžiai skirsis apie 15 kartų. Jau nekalbant apie nuotraukų kokybę. Manau, kad telefonuose didelis megapikselių skaičius yra tik tuščias vietos atminties kortelėje, o vėliau ir kompiuterio diske, švaistymas.

Tiesa, reikėtų užsiminti ir apie kuriamas naujo tipo matricas. Kompanija InVisage Technologies kuria naujo tipo matricas Quantum dot sensors (silikonas pakeičiamas puslaidininkiais), visų pirma skirtas telefonų kamerų rinkai, kurios pasak gamintojų turėtų būti du kartus jautresnės šviesai, o nuotraukų kokybė turėtų būti artima DSLR fotoaparatams.

Dar vienas marketingo triukas manipuliuojant vartotojų poreikiais – Full HD arba HD filmavimo galimybės įdiegimas naujuose modeliuose. Gamintojui norint įdiegti filmavimo galimybę į bet kurį fotoaparatą nereikia jokių didelių pastangų – paprastai užtenka atnaujinti fotoaparato ar telefono programinę įrangą (kartais dar prireikia spartesnio procesoriaus ar geresnio matricos aušinimo – DSLR atveju). Tačiau filmuojančio fotoaparato kaina lyginant su prieš tai buvusiu modeliu dažniausiai žymiai pakyla. O rezultatai ne visada būna labai stebinantys.

Pabaigos šiam įrašui nebus. Tiesiog pasakysiu, kad prieš pirkdami “daugiau” megapikselių, pagalvokite, ar tikrai jums to reikia ir kokią naudą gausite iš, pavyzdžių, 3 milijonais daugiau taškų…

[ad#468x60_GoogleAdsense]

Kategorijos: Savaitės tema, Technologijos Žymos:
 1. 2010.06.09 19:59 | #1

  Yep. Visi tie terapixeliai muilinėms ir debilofonams yra totali fignia. Svarbus dalykas yra kadro dydis, kuris daugeliui fotkintojų retai turi prasmę daugiau kaip ~2500-3000 taškų pagal ilgąją įstrižainę, tad pumpuoti tuos gigapixelius yra totali apgavystė.
  Plius daug ką lemia būtent optika, o debilofonams – jos švarumas+nesubraižymas. Todėl kaip užrašų fotoknygutę jūzinu savo SE K750i su mpix, bet užtai už-dengiamu gan pakernčiamos kokybės objektyvu ir nn, ką reiks rinktis po to

  • 2010.06.09 20:08 | #2

   k750i ir aš turėjau. Vien prožektorius nerealus daiktas buvo – visi dabartiniai ipuodai neturi tokio. Vėliau atidaviau tėčiui, bet tas sugebėjo sudaužyti telefoną 🙂

 2. 2010.06.16 9:46 | #3

  Megapikselių karai fotoaparatų rinkoje jau eina į pabaigą (nebent Canon 550D su savo APS-C matrica ir 18 MPix nustebino). Dabar jau prasideda jautrumo – ISO karai, kur jau skaičiukai tūkstančiais skaičiuojami ir gamintojai vieni aukščiau kitų šokinėja, kad tik aukštesnį iso padaryt. Bet telefonų tai dar nepasekė. O jei kalbėt apie video, tai galėčiau pasakyt, kad HD yra lygiai toks pat marketingo triukas ir pagaulė kaip ir megapixeliai. Ir žmonės taip pat dar nesupranta, kad be kokybiškos matricos ir optikos vien užrašas HD gero vaizdelio neduos. O gamintojai tuo naudojasi ir pradeda tą aukštą raiška kišt net į telefonus, o vartotojai išsišiepę džiaugiasi HD ant savo kineskopinių televizorių 🙂

  • 2010.06.16 9:52 | #4

   Būtent, svarbiausias dalykas – kokybiška optika. Be jos visi HD ir megapikseliai nublanksta. Bet kita vertus su 550D/7D video kokybė stulbinanti net su kitiniu objektyvu.

 3. 2010.07.09 19:59 | #5

  Įveskite tekstą čia!

 1. Atsekčių dar nėra.