Į pradžią > Reportažas > Astravo dvaras

Astravo dvaras

Astravo dvaras

Prieš važiuodami į Biržus, jeigu gerai pamenu, buvome suplanavę aplankyti 4 dvarus. Bet kaip ir visada būna su planais, dalis jo lieka neįgyvendinta. Todėl šiandien norėčiau pristatyti paskutinį Biržuose aplankytą objektą – Astravo dvarą.

Astravas – Biržų priemiestis, esantis šalia Širvėnos ežero. Žymus tuo, kad į šią gyvenvietę veda ilgiausias Europoje lieptas per dirbtinį ežerą (525 metrai). Tiesa, važiuojant tas lieptas buvo labiau panašus į asfaltuotą kelią, skiriantį ežerą (o galbūt tvenkinius) į dvi dalis. Žinoma, į šią vietą mes važiavome ne pasižiūrėti į lieptą-kelią, o aplankyti gražaus, įdomios architektūros ir dar nematyto Astravo dvaro.

Prie dvaro vartų mus pasitiko štai tokia parduotuvė (buvęs vartininko namelis):

Parduotuvė prie Astravo dvaro

Parduotuvė neveikianti, sunku pasakyti, kas joje buvo anksčiau, bet įtariu, kad ten galėjo būti pardavinėjami siūlai. Taip manau dėl to, kad dvaro teritorijoje veikia įmonė, verpianti siūlus (beje ir pats Astravo dvaras priklauso šiai įmonei).

Biržų siūlas

O Biržų “Siūlas” (taip vadinasi ta įmonė) įsikūręs Astravo dvaro parko prieigose. Kai mes ten lankėmės, įmonės teritorijoje nesimatė nė gyvos dvasios (gal įmonė bankrutavusi). Kad ir kaip ten bebūtų, bent jau man šiek tiek nesiderino industriniai verpimo įmonės ir visai šalia jos esantys istoriniai dvaro pastatai.

Astravo dvaras nuo pagrindinių vartų pasiekiamas štai tokia gražia medžių alėja:

Astravo dvaras | Parkas

Priėjus arčiau rūmų iš karto į akis krenta puošnus pagrindinis bokštas ir šalia įėjimo stovinčios liūtų skulptūros:

Astravo dvaras

Į kairę nuo pagrindinio dvaro įėjimo taip pat į akis krenta kolonos, išsiskiriančios iš bendro pastato vaizdo:

Astravo dvaro kolonos

Astravo dvaro vaizdas iš kitos pusės:

Astravo dvaro fasado vaizdas

Kaip jau minėjau, šis dvaras stovi visai šalia Širvėnos ežero, nuo kurio pakrančių tolumoje matosi Biržų bažnyčios bokštai:

Širvėnos ežeras

Apibendrinant Astravo dvaras paliko vaisai neblogą įspūdį. Visų pirmą dėl iki šiol nematytos architektūros. Visų antra dėl gražaus parko. Ties šiuo dvaru baigėsi mūsų išvyka į Biržus. Gaila, kad liko dar nemažai neaplankytų objektų šiame šiaurės Lietuvos miestelyje. Kita vertus, bus proga kada nors čia apsilankyti dar sykį.

Kategorijos: Reportažas Žymos: , ,
 1. Mindaugas
  2010.11.20 23:42 | #1

  Galbūt pasirodys, kad tai įdomus faktas: tie liūtai, kurie stovi prie pagrindinio pastato įėjimo, iš tikro yra kopijos. O originalai stovi prie Kauno Karo muziejaus įėjimo.

  • 2010.11.21 15:07 | #2

   Kažkur irgi buvau apie tai skaitęs. Bet šiaip senuose pastatuose sunku rasti autentiškų dalykų, daug kas būna atrestauruota ar naujai pastatyta.

 2. Egle
  2011.04.13 16:34 | #3

  Esu birziete ir negaliu jusu nepataisyti 🙂 lieptas per ezera yra medinis, mazdaug 2m plocio, juo galima vaikscioti tik pesciomis. 🙂 jus aiskiai apvaziavote ezera, o „asfaltuotas lieptas“ kuri juūs palaikete keliu ir yra kelias is birzu i astrava, aplink ezera 🙂

 3. Egle
  2011.04.13 16:36 | #4

  + parduotuveje pardavinejamos maisto prekes, nes astrave juk gyvena ir paprasti zmones 🙂 o AB „siulas“ nera bankrutavusi 🙂

 4. Ingi
  2011.11.02 21:42 | #5

  Na, as irgi noriu pataisyti: seniau tie liutai originalus stovedavo prie Astravo rumu, bet poto juos sukeite su Kaune esanciais prie Karo muziejaus…Ir UAB „Siulas“ tikrai nera bankrutavusi ir tikiuosi, kad ilgai dar jinai gyvuos 🙂

 5. Virma
  2012.02.13 18:54 | #6

  Na, šitas straipsnis visiškai nekoks…;/ Kaip matoma iš komentarų, tik patys biržiečiai gali aprašyti savo gimtąjį miestą 🙂 Labai nepatiko tas, kad pateikta daug klaidingų faktų… Tiesiog nesmagu skaityti 🙂

 6. 2012.02.14 9:31 | #7

  @Virma
  Biržiečiai turi šansą pasitaisyti ir bent jau iškabinti informacines lentas, kad atvažiavę turistai turėtų kur pasiskaityti apie tą vietą, o ne pusę dienos ieškotų informacijos Google.

 7. Feliksas
  2012.07.18 23:10 | #8

  Sveiki. Iš a.a. mamos pasakojimų (prieškaryje) ji yra baigusi Astravos kulinarijos mokyklą. Tačiau aš niekur nerandu, kad Astravos dvare būtų buvusi kulinarijos mokykla. Ką apie tai mano istorikai? Ar ten tikrai buvo kulinarijos mokykla?

 1. Atsekčių dar nėra.