Į pradžią > Savaitės tema > Audio knygos – alternatyva įprastinėms ir elektroninėms knygoms

Audio knygos – alternatyva įprastinėms ir elektroninėms knygoms

Audio book

(PlayfulLibrarian nuotrauka)

Nors Seimo paskelbti Skaitymo metai baigėsi praeitais metais, tačiau apie skaitymą, knygas ir su jomis susijusias problemas intensyviai diskutuoti pradėta šias metais. Ypač didelis dėmesys skiriamas elektroninėms knygoms. Tikriausiai nesuklysiu 2009-uosius metus pavadindamas elektroninių knygų renesansu, kai pasaulyje elektronikos gigantai vienas po kito stengiasi kuo greičiau rinkai pasiūlyti naujų elektroninių knygų skaityklių, taip sau atsirėždami šios sparčiai augančios rinkos dalį. Apie elektronines knygas taip pat daug kalbama ir lietuviškuose tinklaraščiuose (pvz., eknyga.blogas.lt). Tačiau užmirštama apie audio (garso) knygas kaip alternatyvą įprastinėms ir elektroninėms knygoms.

Audio knygos ypatingos tuo, kad jų nereikia pačiam skaityti – tiesiog reikia klausytis skaitomo teksto. Todėl jos idealios skubantiems žmonėms, negalintiems skirti laiko knygų skaitymui. Taigi išvardinsiu pagrindinius tokių knygų privalumus lyginant su elektroninėmis knygomis:

 • Knygų galima klausyti tada, kai įprastinių skaityti būtų neįmanoma. Audio knygos idealios važiuojantiems automobiliu ar viešuoju transportu. Tiesiog įsijungiamas automobilio grotuvas ar turimas ausinukas ir galima klausyti knygos teksto. Pavyzdžiui, jeigu per dieną važiuojant į darbą ir atgal sugaištama po vieną valandą spūstyse, tai per savaitę susidarys 5 valandos. Per šį laiką galima išklausyti vienos vidutinės knygos (priklausomai nuo skaitymo tempo, susidarytų apie 100-200 puslapių spausdintos knygos).
 • Galima geriau įsijausti į knygos siužetą. Paprastai įgarsinant knygas yra pasitelkiami gerą dikciją turinčių žmonių (pavyzdžiui, aktorių) balsai, naudojami įvairūs garsai ir muzika. Be to, skirtingus personažus gali įgarsinti keli skaitovai.  Dėl to yra žymiai geriau perteikiamas siužetas, paprasčiau į jį įsijaučiama.
 • Klausyti galima net nemokant skaityti. Kadangi knygų klausyti galima net nemokant skaityti, todėl jos yra idealios vaikams arba neregiams, norintiems išgirsti konkretaus autoriaus tekstą.
 • Galima keisti skaitymo tempą. Knygas paprastai skaitome įprastu tempu ir jeigu stengiamės jį pagreitinti, tai dažnai dalies informacijos neįsisaviname. Tuo tarpu naudojant įvairias programas, audio knygų tekstą galima “pagreitinti” ir taip tą pačią knygą išklausyti daug greičiau.
 • Audio knyga išklausoma greičiau nei ji būtų perskaityta. Žinoma, šis teiginys yra sąlyginis ir priklauso nuo konkretaus žmogaus skaitymo tempo, bet bent jau man audio knygas sekasi greičiau išklausyti nei perskaityti. Pavyzdžiui, 438 puslapių Jurgos Ivanauskaitės romano “Miegančių drugelių tvirtovė” tekstas lėtu tempu skaitomas apie 15 valandų, o greitu – apie 10 valandų. Per tiek laiko tikriausiai šios knygos pats neperskaityčiau. Be to, knygą skaitant pačiam greitai pavargsta akys ir nebesugebama sutelkti dėmesio į skaitomą tekstą. Tuo tarpu, jeigu knygos yra klausoma, tai dėmesys į skaitomą tekstą sukoncentruojamas žymiai ilgesniam laikui.
 • Audio knygų Lietuvoje galima nusipirkti. Šiuo metu Lietuvoje neįmanoma įsigyti elektroninių knygų, o lietuvių autorių kūriniai elektroniniame formate, manau, pasirodys dar negreitai. O audio knygomis jau gana seniai prekiauja daugelis knygynų. Pavyzdžiui, knygynas internete patogupirkti.lt siūlo 62 audio knygas. Žinoma, tai nėra daug, bet Lietuvos mastu šioje srityje padarytas didelis žingsnis pirmyn. Be to, internete galima parsisiųsti nemažai iš Lietuvos Aklųjų bibliotekos nukopijuotų knygų. Jeigu visos šios knygos atsirastų parduotuvėse, tai būtų galima nusipirkti daug įgarsintų lietuvių ir užsienio rašytojų kūrinių.

Tačiau pagrindinis klausimas, ar audio knygos galėtų pakeisti įprastas ir elektronines, išlieka? Asmeniškai nemanau, kad audio knygos galėtų jas pakeisti. Visų pirma dėl sparčiai besivystančios elektroninių knygų rinkos. Manau, per artimiausius keletą metų elektroninių knygų skaityklės atpigs ir taps prieinamos daugeliui. Visų antra, knygą įgarsinti kainuoja žymiai brangiau nei tą pačią knygą paversti elektroniniu formatu. Todėl mažai tikėtina, kad audio knygos kada nors bus pigesnės nei elektroninės. Tačiau manau, kad audio knygos galėtų sėkmingai gyvuoti kaip alternatyva elektroninėms knygoms, ypač tiems žmonėms, kurie negali skirti laiko skaitymui.

p.s. Jeigu neteko klausytis audio knygos, tai galite parsisiųsti Jono Biliūno apsakymą “Kliudžiau” iš patogupirkti.lt (mp3 formatu). Taip pat keletą ištraukų iš lietuvių autorių knygų galite išklausyti aplankę šią nuorodą.

[ad#468x60_GoogleAdsense]

Kategorijos: Savaitės tema Žymos:
 1. 2009.12.10 18:05 | #1

  A-knygom naudojuos nuo 2002 pabaigos. Pradzioje angliskom, dabar vis daugiau rusisku (apie 200 GB perklausiau). Mano nuomone stipriai pagreitinti knygu klausymo neisheina: darosi sunku suprasti. bandziau su tuo zaisti… bet nusprendziau klausyti orginaliu greiciu. Be to, ben jau as, knyga perskaitau greiciau nei perklausau. Gal todel kad nereikia tarti zodziu o juo gali "ryti" cielus.

  Dabar del audio knygu trukumu (tu normaliu… kurias daugiau/maziau aktoriai igarsina) jie perteikia savo knygos interpretacija… intonacijom. nori-nenori priimi ju knygos supratima. Skaitant to nera

  Ir dar.. labai daug audio knygu yra igarsintos paciu autoriu (kuriu niekas nespauzdina). tokios dazniausiai buna labai.. labai zemo lygio (nors pasitaiko ishimciu). Vienu zodziu sunku atsirinkti. gera/bloga knyga.

 2. 2009.12.10 18:16 | #2

  Turi trūkumų tos knygos, bet turi ir privalumų – pagrindinis, kad gali skaityti ten, kur įprastai negalėtum skaityti.

 3. 2009.12.10 19:45 | #3

  Vėl girdžiu apie žinomą problemą – knygos pasirinkimas 🙂
  Tik šįkart – kalbant apie a-knygas. Man tenka susidurti su tuo skaitant e-knygas 🙂
  O žinot, tai ši problema – tiesiog svajonės išsipildymo šalutinis efektas.
  Juk svajojom, kad pasirinkimas būtų begalinis? 😀
  Evaldai – parašyk kada apie patikusias knygas, smalsu sužinoti tavo nuomonę.

  • 2009.12.10 19:56 | #4

   Būtinai parašysiu. Tik dabar nelieka laiko grožinės literatūros skaitymui 🙂

 4. 2009.12.10 20:12 | #5

  Kažkada ir aš apie garsines knygas rašiau http://www.eknygos.eu/audio-knygos/
  Dabar man jos nelabai bepatinka. Nusivyliau po G. Vilpišausko "Vėjas nuo jūros". Ten ją skaitė, kažkoks flegma :), tai pasirodė labai nuobodoka tiek turiniu, tiek pačiu klausymu. Po to dar kelios iš eilės tokios pasitaikė, tai mečiau jų klausymą. O knygas imdavau iš aklųjų bibliotekos.

  • 2009.12.10 20:23 | #6

   Tai knygos iš aklųjų bibliotekos man irgi nelabai. Bet tos, kurios įgarsintos aktorių ir keliais balsais, dar su muzika, tai visai neblogai. Neseniai vaikiškas pasakaites perklausiau, tai patiko 🙂

   • 2009.12.18 3:40 | #7

    Agatos Kristi radio spektakliai tiesiog super. Klausiau viena kur girdisi varstomos durys, girgzda grindys, balsai nutolsta priarteja… Girdisi arkliu zvengimas ir t.t.
    Tokius radio spektaklius klausyt tiesiog pasaka 🙂

 5. 2009.12.11 6:37 | #8

  @scania
  Begalinis pasirinkimas yra blogis… Ypac kai pasirinkti teisingai sunku. Nueini i serveriuka… o ten 10’tys tukstanciu knygu.. Pasiimi ka nors su dideliu hit skaicium… o ten koksnors tipelis 6 valandas blatnu zargonu aiskina koks gyvenimas neteisingas.. Del to savo ipode esu priverstas nesiotis vienu metu bent kelias knygas kad nebutu taip kad poros valandu kelionej uzstringi su a-book kurio klausyt neimanoma.

  Cia as esu marksko gerbejas: geriausias pasirinkimas yra is 1.

  • 2009.12.11 9:10 | #9

   Recenzijos problemos nesprendžia – recenzentai = reklamistai 😀
   Vienintelis sprendimas – paklausti pažįstamo žmogaus, kad įvertinęs jo ir savo nuomonių skirtumus, galėtum bent apytiksliai pasirinkti tai, kas pačiam tinka.
   O techniškai atrodytų taip: blogosferoj mes jau truputį pažįstam vienas kitą, ir tinklaraštininko vienas ar kitas atsiliepimas apie knygą ar autorių gali padėti apsispręsti 🙂
   Juk ne onėj gi klausti, ar knyga gera!!! 😀

 6. 2009.12.18 3:37 | #10

  Audio knyga yra geris. Pats labai daznai klausau tik turi viena trukuma… kai klausau nakti tai veikia kaip lopsnine 😀 Na bet jei nesinori miego tai viskas OK.
  Lietuviu igarsintu knygu neklausau, nes ju skaitymo maniera varo tiesiai i nevilti, kad ir kokia gera skaitoma knyga butu.
  Klausau rusiskai igarsintas knygas. Imu is smart60.ru . kur tiksliai guli manau patys nesunkiai susirasit. Pasirinkimas didelis ir geru knygu. Gero klausymo.

 7. Jurga
  2010.11.14 20:09 | #11

  ismegink knygas is http://www.audioknyga.lt kokybe tikrai labai gera. Knygos igarsintos profesionaliu diktoriu irasu studijose. Paklausiusi likau labai maloniai nustebinta.

 8. 2012.02.09 14:17 | #12

  Laukiu bndiramenčių skambučių telefonu arba el. paštu. Labai noriu su JUMIS draugauti. Pasikalbėsime apie tai kas MUMS svarbu.8-676-07628

 9. 2012.02.09 15:48 | #13

  Byzfkw ggyrargosexl

 10. 2013.11.06 0:36 | #14

  Netrukus baigsime montuoti Andriaus Tapino audio knygą Vilko Valanda, jei kam įdomu, čia galite paklausyti pusvalandžio ilgio ištrauką:

  http://www.audioknygos.lt/vilko-valanda/

 1. Atsekčių dar nėra.