Biržų pilis

Šiek tiek pasikapstysiu po vasaros nuotraukų albumą. Vasarą teko aplankyti Biržus ir ten stovinčią pilį. Biržų pilis (kartais dar vadinama Biržų tvirtove) – XVI amžiuje pastatyta bastiono tipo pilis prie Širvėnos ežero, vienintelė tokio tipo pilis Lietuvoje ir viena geriausiai išsilaikiusių Šiaurės Europoje.

Pilį 1586 metais pradėjo statyti vienas iš Radvilų – Kristupas Mikalojus Radvila Perkūnas. Statyta pagal italų bastioninių pilių planą. Biržų pilis iš visų pusių buvo apjuosta gynybiniais grioviais su vandeniu. Į pilį buvo patenkama pakeliamu tiltu. Tiek tiltas, tiek grioviai išlikę iki šiandien (aišku restauruoti), tik grioviuose vandens nebelikę.

Daugiau tokių tiltų į pilį Lietuvoje nelabai ir pamatysi. Gal tik panašus yra Klaipėdoje prie jūrų muziejaus, tik ten jo paskirtis kitokia.

Čia vaizdas kitoje tilto pusėje jau patekus į pilies teritoriją:

Kadangi pilies paskirtis buvo gynybinė, tai ne nuostabu, kad ne vieną kartą jai teko atlaikyti priešų antpuolius. Bene gausiausias buvo švedų kariuomenės antpuolis 1625 metais, kada pilį buvo užpuolę 8000 karių. Prieš tokią armiją, žinoma, neatsilaikysi, todėl teko pasiduoti. Tačiau švedai, užėmę pilį, čia ilgai neužsibuvo – susirinko pilies patrankas (jų buvo apie 60), sugriovė pilį ir iškeliavo.

Nuo to laiko pilis buvo atstatinėjama. Tačiau ilgai ji nestovėjo. Per Šiaurės karą, 1704 metais, pilis ir vėl buvo sugriauta – ją vėl susprogdino švedai. Po karo su švedais pilies atstatymo reikalais užsiėmė Boguslavas Radvila. Vėliau pilį perėmė Tiškevičiai. Tačiau dabartinį vaizdą pilis gavo tik 1978-1984 metais (taip pilis atrodė 1954 metais).

Daugiau apie Biržų pilies istoriją galima pasiskaityti Wikipedijoje. O nuo savęs pridėsiu, kad Biržų pilis – vienas įdomiausių architektūrinių pastatų Lietuvoje. Pilies fasadas tvarkingas, sutvarkyta aplinka šalia, šalia gražus Širvėnos ežero vaizdas:

Pilyje veikia muziejus, kurį, manau, būtų visai įdomu aplankyti. Bet mes lankėmės vėlai vakare ir jis jau buvo uždarytas. Jeigu lankysitės Biržuose, rekomenduoju neužmiršti nuvykti ir prie pilies.

Beje, šalia Biržų pilies stovi graži bažnyčia:

 1. Gintaras
  2011.04.30 1:06 | #1

  Gražiai čia aprašėte Biržus, pilį, tik gaila, kad nei žodžiu neužsiminėte apie pilies rūmuose įsikūrusį muziejų. Raginu jį aplankyti 🙂 Beje, po metų lankytojus turėtų priimti ir atstatytas arsenalo pastatas.

 2. Gintaras
  2011.04.30 1:09 | #2

  Atsiprašau, pamiršau tinklalapį nurodyti(juk pirmiausiai galima aplankyti ir virtualiai): http://www.birzumuziejus.lt

 1. Atsekčių dar nėra.