Į pradžią > Dienos aktualijos > Degalų kainų paradoksai

Degalų kainų paradoksai

Ir visgi degalų kainos man vis dar neįkandamas kietas riešutėlis:

 • Jeigu kur nors Saudo Arabijoje vyksta smėlio audra, Libijoje žmonės verčia prezidentą ar užsidega kokia nors naftos platforma jūroje, iš karto kyla naftos kainos, nors visokie neramumai dažniausiai neturi tiesioginės įtakos naftos eksportui.
 • Naftos kainą formaliai įtakoja jos suvartojimo ir išgavimo santykis. Bet praktiškai egzistuoja naftos produktų biržos, kuriose viską sprendžia spekuliantai ir dėdės juodais kostiumais. Visokie neramumai yra pretekstas daugiau pasipelnyti.
 • Vos tik pakyla pasaulinės naftos produktų kainos, tai iš karto atsispindi ir Lietuvos degalinėse, nors jos vis dar prekiauja ankščiau užsipiltu pigesniu kuru. Tuo tarpu, kai pasaulinės naftos kainos krenta, degalinėse kainos pradeda kristi tik po kokios savaitės.
 • Didmeninė suskystintų dujų kaina Lietuvoje nuo Naujų metų sumažėjo kažkur nuo 2,20 litų už litrą iki 1,80 lito. Nors didmeninė kaina sumažėjo 40 centų, degalinėse ji sumažėjo tik apie 10 centų už litrą. Prieš Naujus metus, kai didmeninė suskystintų dujų kaina buvo kažkur 1,80 lt už litrą, degalinėse jos kainavo apie 2,00 litus. Dabar didmeninė kaina yra panaši, bet dujos degalinėse kainuoja 2,30 lito.
 • Lietuviai mėgsta dideles mašinas: Sharanus, Galaxius ir panašias. Ir visai nesvarbu, kad tokia mašina mieste sunaudoja 10 litrų dyzelino 100 kilometrų, ja dažniausiai važinėja vienas žmogus, jai sunku rasti vietos pasistatyti. Be to, žmogus geriau bus nevalgęs, bet pusę algos išleis tokio didelio automobilio kurui.
 • Vidutinis Lietuvis per mėnesį gauna 1600 litų “į rankas”. Vairuodamas statistinį automobilį, kuris 100 km sunaudoja 9 litrus benzino, už mėnesinį atlyginimą šiandien jis galėtų nuvažiuoti apie 4000 kilometrų. Vidutinis atlyginimas Norvegijoje – ~ 20 000 litų per mėnesį. Statistinis norvegas su tokia pačia mašina už mėnesio atlyginimą ten nuvažiuotų (1 litras benzino Norvegijoje kainuoja kažkur 5,90 lito) beveik 38 000 kilometrų (beveik 10 kartų daugiau nei Lietuvoje arba tiek, kiek žmogus Lietuvoje paprastai nuvažiuoja per 2 metus).
 • Kiekvienais metais į valstybės biudžetą surenkama 1,5 – 2 mlrd. litų akcizo mokesčio už degalus (neradau tikslių skaičių). 55 proc. (2008 metais buvo 80 proc.) už degalų akcizą surinktų pajamų yra skiriama į Kelių fondą (apie 1 mlrd. litų). Nutiesti 1 kv. metrą kelio kainuoja 50 litų. Jeigu laikysime, kad vidutinis gatvės plotis yra 12 metrų, tai už surinktą akcizą būtų galima nutiesti apie 1700 kilometrų visiškai naujų kelių. Aišku, kainos iš piršto laužtos, bet kažkiek atspindi realią situaciją. Tačiau Lietuvoje gera kelių būklė yra tik pagrindiniuose greitkeliuose, kurių remontas buvo finansuojamas ne iš Kelių fondo lėšų, o panaudojant ES paramą. Miestuose kelių būklė tragiška. 2008 metų duomenimis, bendras Vilniaus gatvių ilgis yra kažkur 900 kilometrų. Bet kažkur dingsta tas milijardas litų ir susimokėjęs kelių mokestį akcizo pavidalu, turi laužyti automobilio pakabą važiuodamas per duobes.

Visgi mistika tos degalų kainos?

Kategorijos: Dienos aktualijos Žymos: ,
 1. 2011.02.23 18:14 | #1

  1 kv.m. kelio kaina manau virš 100Lt. Nebent parodysi iš kur dvigubai mažesnis skaičius :-/
  Nors aišku tai esmės labai nekeičia…

 2. Evaldas
  2011.02.23 18:17 | #2

  Čia buvau suradęs firmelę, kuri skelbési, kad už tiek nutiestu. Bet aišku kaina nuo daug dalykucpriklauso.

 3. 2011.02.23 20:40 | #3

  @Evaldas
  Tikiu, kad privatininkams ir už dar pigiau padarytu. Bet valstybės mokama kaina tikrai virš 100Lt kv.m.

 1. 2011.02.26 12:48 | #1