Į pradžią > Reportažas > Europos parkas – šiuolaikinio meno muziejus po atviru dangumi

Europos parkas – šiuolaikinio meno muziejus po atviru dangumi

Europos parkas #1

1991 metais skulptoriaus Gintaro Karoso įkurtas Europos parkas, muziejus meno kalba įprasminantis Europos geografinį centrą, visai neseniai atšventė savo dvidešimtmetį. Gėda prisipažinti, bet tik visai neseniai teko apsilankyti šiame muziejuje, nors nuo Vilniaus jis nutolęs tik 20 minučių kelio. Trumpi įspūdžiai ir nuotraukos iš Europos parko.

Visų pirma Europos parkas pasitinka malonia bilietų kasininke, nurodančia įdomiausius objektus, ir ne itin miela bilietų kaina – automobilio stovėjimas 7 litai, o bilietas į parką – 25 litai. Paprastai čia keliaujama su visa šeima tad bilietų kaina gali lengvai pasiekti 100 litų. O tai mano nuomone yra šiek tiek per daug už pasivaikščiojimą miške, nes realiai ten pamatysi ne kažką.

Europos parkas – standartinis lietuviškas muziejus, kai sustatai eksponatus, pritaikai juos konkrečioje erdvėje ir tikiesi, kad lankytojai plūs į jį. Muziejus lankytojų skaičiumi skųstis negali, bet man ten nelabai patiko. Pasigedau „interaktyvumo“, kai gali pajudinti, paliesti, kurti. Tik viena skulptūra įdomesnė – namelis su judančiomis grindimis. Visos kitos tiesiog stovi miške ir bent jau man nekuria jokios istorijos, tarpusavyje neturi jokių sąsajų. Prieini, pasižiūri, nueini ir užmiršti. Tik nuotraukos kažką primena.

Nors muziejus laikomas šiuolaikinio meno, bet tik vieną kitą skulptūrą būtų galima laikyti šiuolaikiniu menu. Daugelis tiesiog niekuo neišsiskiriančios skulptūros (mano nuomone), kurioms suteiktas „šiuolaikinis pavadinimas“. Pavyzdžiui, miške pastatytas metalo masyvas, kuriam suteiktas pavadinimas „Įėjimas vėjui ir orui“. Arba tarp medžių supilta samanomis apaugusi akmenų krūva, kurią vadina skulptūra.

Taip pat dar vienas nepatikęs dalykas – per didelis „tuščias“ muziejaus plotas. Lyginant su miško plotu tik labai mažą dalį jo sudaro eksponatai. Tad tenka tiesiog vaikščioti po mišką. Po gana tvarkingą mišką, bet tokį patį kaip ir daugelis kitų. Besilankydamas mačiau žmonių, kurie čia atvyko ne apžiūrėti eksponatų, o pagrybauti.

Žinoma, yra keletas ir dėmesio vertų eksponatų, tikriausiai jau šimtus kartų matytų. Žymiausiais – iš senų močiučių taurų ir šilelių pastatyta televizorių skulptūra:

Europos parkas #2

Arba „Dvigubo negatyvumo piramidė“:
Europos parkas #3

Ir žymusis krėslas/baseinas:
Europos parkas #4

Mano nuomone, muziejus yra daugiau išreklamuotas nei dėmesio vertas objektas. Taip įdomu pirmą kartą jame pasivaikščioti. Bet muziejus nepateisino mano lūkesčių. Kažin ar antrą kartą ten grįžčiau. O ir tas Europos geografinis vidurys yra abejotinas…

Kategorijos: Reportažas Žymos: ,
 1. 2011.10.12 21:59 | #1

  A, tai jau ir parkingas mokamas. Pirmą karta ten apsilankiau gal kokiais 93 ar 94, kai galima buvo įeiti nemokamai ir, jei nori, paaukoti kažkiek pinigų. Tada užmanymas atrodė tikrai įdomiai. Po to prasidėjo bilietai (kas visai normalu). Po to prasidėjo kažkokios pretenzijos į kažką su nerealiomis kainomis. Kas liūdniausia, kad istorija kartojasi ir su Liubavo malūnu. Laukiu kada sugalvos apmokestinti vien už pravažiavimą pro šalį 🙂

 2. 2011.10.12 22:09 | #2

  @MariukasM
  Taip būna kai graži idėja virsta bizniu. Beje Liubavo malūnas irgi Europos parkui priklauso…

 3. 2011.10.12 22:20 | #3

  @Evaldas
  Tai apie ką ir sakau, kad istorija kartojasi.

 4. Name
  2011.10.12 23:28 | #4

  Abejotinas Europos centras?? 🙂

 5. 2011.10.13 8:08 | #5

  @Name
  Tai vos ne kiekviena valstybė turi savo Europos centrą. Plius 2004 metais Prancūzai jį perkėlė kažkur kitur: http://lt.wikipedia.org/wiki/Europos_geografinis_centras

 6. 2011.10.13 11:56 | #6

  Seniai norėjau nuvažiuoti ir aplankyti, bet po šio įrašo dar gerai pagalvosiu ar verta.

  Ačiū.

 7. Lina
  2011.10.20 21:43 | #7

  Dėkui Evaldai už apžvalgą, dėkui Mariukai, kad prisiminei tuos malonius senus laikus kai pasitikdavau kiekvieną lankytoją, papasakodavau parko idėją ir lankymas buvo nemokamas, ir skulptūrų buvo vos kelios. Taigi laikas bėgo, kiekvieno lankytojo pasitikti nebegalėjau, atsirado bilietai. Statėme naujas skulptūras,
  darėme takus, kūrėme instituciją.
  Man labai gaila, kad žmonės nesupranta kokia yra ekonominė realybė – muziejaus darbuotojai negali kvėpuoti vien grynu oru – jie nori gauti atlyginimą, beje administracijoje neskaitant buhalterio mes tik trys žmonės – tie patys rašome knygas, maketuojame, fotografuojame, vedame edukacinius užsiėmimus, projektuojame ir formuojame landšaftą, organizuojame renginius, įgyvendiname didžiulius projektus. Kiekvienas mūsų dirbame taip, kaip niekas niekur nedirba, tik kažin ar kas tai vertina, dirbame nuo ryto iki vakaro, už du, už tris, stengiamės muziejų išlaikyti dažnai net savo sveikatos sąskaita.
  Jei kažkas mano, kad muziejus – tai biznis labai apgailestauju dėl tokio požiūrio. Kai kažkada mūsų nebebus, ir valstybė bandys išlaikyti muziejų po atviru dangumi, čia susikurs daugybę etatų, mat nieks už tris nedirbs, ir niekas nesupras, kaip čia buvo, kad muziejus būdamas savarankiškas sugebėjo išsilaikyti vien iš lankytojų bilietų.
  O lankytojas lygina kainą su kitais muziejais, tad žinoma kai šalia valstybės skirtų kelių milijonų biudžetiniame muziejuje tereikia primokėti 6 ar 10 Lt, visai priimtina kaina, o kai Europos parke be tų milijonų, nes Europos parko išlaikymui valstybė neskiria nė lito, ir čia reikia mokėti 25 Lt, atrodo brangu, taip, bet tai yra reikalinga, kad muziejus galėtų restauruoti skulptūras, tam, kad galėtų nupirkti benzino ir nušienauti pievas, supjauti nukritusius medžius, statyti naujus kūrinius.
  Visiškai suprantu, kad Jums priimtiniau būtų mokėti mažiau, tačiau nė vienas lietuvis ar užsienietis sumokėjęs mažiau, nepadėkos už tai, kad apgaudinėjome save, jei tiksliai žinodami muziejaus išlaikymo kainą sakysime, kad galite mokėti mažiau. Kitas pasirinkimas užsidaryti, sėdėti ir dejuoti, kad nieko Lietuvoje nepavyko padaryti.
  Jei jums tai biznelis – prašau bandykite, kurkite naujus muziejus, Lietuvai bus tik geriau, tačiau mūsų patirtis rodo ką kitą – muziejus negali išsilaikyti iš savo veiklos, visame pasaulyje valstybė padeda tokiems muziejams, ir tuomet visa našta neguli vien ant jų kūrėjų ir ant lankytojų pečių.

 8. 2011.10.20 22:22 | #8

  @Lina
  Ačiū, Lina, už tokį išsamų komentarą iš muziejaus pusės. Muziejaus pozicija suprantama. Bet visada yra ir kita pusė – lankytojai. Man kaip lanktojui mokėti panašią kainą (nekonvertuojant valiutos) kaip į Vatikano muziejus ar Londone į vaškinių figūrų muziejus atrodo keista. Čia gi Lietuva. Man gal nėra dideli pinigai 25 litai, bet tikrai daugeliui žmonių, ypač jei čia atkeliauja su visa šeima, yra per daug. Gal reikėtų pagalvoti apie šeimos bilietus (pvz., 4 žmonėms bilietai už kokius 50 litų). Gal tada muziejų galėtų ir norėtų aplankyti daugiau žmonių. O ir muziejaus gaunamos pajamos nesumažėtų. Kalbant apie finansavimą, nežinau realios situacijos, bet manau, kad toks muziejus (Europos geografinio centro), turėtų būti kažkiek finansuojamas ir iš valstybės biudžeto.

  Antras dalykas – eksponatai. Žinoma, kiekvienas meną suprantame savaip ir turime savo požiūrį į tai, bet man daugelis Europos parke esančių skulptūrų nepatiko. Kad ir akmenų krūva, apaugusi samanomis ar surudijusio lėktuvo modelis. Norėtųsi daugiau tokių skulptūrų kaip ta su judančiomis grindimis ar metaliniai lapai, kuriuos galima pajudinti (tie, kurie sukasi), t.y. vartotojas galėtų pats prisiliesti prie autoriaus sukurto kūrinio…

  Na, bet kuriuo atveju sėkmės vystant šio parko idėją.

 1. Atsekčių dar nėra.