Į pradžią > Dienos aktualijos, Reportažas > Gedimino prospektas Vilniuje tapo turgumi?

Gedimino prospektas Vilniuje tapo turgumi?

Einu šiandien Gedimino prospektu ir žiūriu pristatyta palapinių – ūkininkai pardavinėja žuvis, dešras, kumpius, pirštines. Galvoju, gal jau Kaziuko mugė prasidėjo. Bet pažiūriu į ant šalitgavių sukastą sniegą ir suprantu, kad dar ne pavasaris. Pasirodo, sekmadieniais pagrindinėje šalies reprezentacinėje gatvėje vyksta ūkininkų turgus. Lygiai toks pats kaip ir garsiajame Kalvarijų turguje. Tik čia ūkininkai savo gaminius pardavinėja tarp gražiai išpuoštų pastatų, jeigu neklystu ant 100 mln. litų kainavusio grindinio. Ir, žinoma, didesnėmis nei parduotuvėse ar kitose turgavietėse kainomis (rūkytos skumbrės kilogramas – 20 litų, obuoliai – 2-4 litai, dešros – 20-40 litų, pirštinės – 50 litų).

Einant per Gedimino prospektą kilo mintis, ar tikrai ūkininkams čia vieta? Ar tikrai ūkininkų dešros ir kumpiai pagrindinėje miesto gatvėje tinkamai reprezentuoja miestą ir visą šalį? O galbūt taip bandoma prikelti agonijoje merdintį Gedimino prospektą?

Aš asmeniškai Gedimino prospektą įsivaizduoju visai kitaip. Gyvą, su vaikštinėjančiais ar kavinėse kavą gurkšnojančiais žmonėmis, kaip žmonių susitelkimo vietą, kurioje kiekvieną savaitgalį kažkas vyksta. O dabar Gedimino prospektas man primena Kauno Laisvės alėją (teneįsižeidžiai kauniečiai) ar Basanavičiaus gatvę Palangoje. Prospekte nėra absoliučiai jokio veiksmo, kuris trauktų žmones. Gal dėlto iš prospekto viena po kitos traukiasi įmonės, o patalpų nuomos kainos mažesnės nei Akropolyje. Maža to, Vilniaus savivaldybė pasiruošusi nutraukti bent mažiausias Gedimino prospekto atsigavimo viltis. Jau šiais metais planuojama apmokestinti įvažiavimą į senamiestį. Ir nusiteikusi už vieną atvažiavimą imti 10 litų. Nejaugi savivaldybės tarybos nariai mano, kad vilniečiai už tai, kad pasižiūrėtų į Gedimino pilį ir katedrą, mokės po 10 litų?

Grįžtant prie ūkinikų turgaus, perėjęs per Gedimino prospektą buvau pasibaisėjęs. Aš estetiką suvokiu kitaip nei tas žmogus, kuris davė leidimą šiam turgui. Nejaugi ūkinikai negali savo produktų pardavinėti kur nors toliau nuo centro?

Kategorijos: Dienos aktualijos, Reportažas Žymos: ,
 1. Mantas
  2010.02.08 11:09 | #1

  Aš asmeniškai Gedimino prospektą įsivaizduoju visai kitaip. Gyvą, su vaikštinėjančiais ar kavinėse kavą gurkšnojančiais žmonėmis, kaip žmonių susitelkimo vietą, kurioje kiekvieną savaitgalį kažkas vyksta.

  Amm, o kas dabar tenais vyksta? Ne tas pats? Ar tau eis žmonės per prospektą ir gurkšnos kavą. Nematau aš čia problemos, vietiniai remia Lietuvos ūkininkus, o ne eina į lenkų ar kitų užsieniečių kavines kavines ir geria kavą. Žmonės Gedinimo prospekte irgi gyvena.

  • 2010.02.08 11:22 | #2

   Nieko dabar ten nevyksta (o paėjus už Macdonaldo link Lukiškių aikštės iš viso nykus vaizdas). Nebent gali atsisėsti prie Kudirkos paminklo ir lesinti balandžius. Arba sekmadieniais nueiti nusipirkti iš turgaus dešros.

 2. 2010.02.08 14:06 | #3

  Viskas čia gerai (: Gi gyvas. Kaip tik smagu kad miesto centre gali dešrą nusipirkt, kodėl gi ne? Truputį sau prieštarauji – nori kad prospektas būtų gyvas, bet tokio gyvybės tipo nepalaikai? Gi kaip tik – pasipirkalioji, sužvarbsti, ir dar į kavinę sulendi, labai fain. Tikrai smagiau negu trenktis į kalvarijų turgų, iš kurio išeit baisu. Žmonės eina ir būna ten kur jiems yra ką veikti. Dabar atsirado ką veikti prospekte sekmadieniais – valio! Galėtų ateity ir dar labiau išsiplėst, kokie muzikantai pagrot tuo pačiu, vykt kokie nors pasirodymai ar instaliacijos, va tau ir gyvas miestas su šurmuliuku (: Nes šiaip tai tas prospektas toks be paskirties biški, nėra jokio noro juom vaikštinėti, vien bankai ir batai (:

 3. 2010.02.08 21:51 | #4

  Tai gal geriau gyvas tokiu būdu Brodas, nei visai negyvas? 😉 Nes mūsų Laisvės alėja niekaip iš reanimacijos neišeina…

 4. 2010.02.08 22:42 | #5

  Normaliai tas turgelis 🙂 Pas mus Corke irgi karatsi tokius netiketus turgelius surengia vidury centro – smagu visai pasibaladod paziuret kas ka gero parduoda 🙂

 5. 2010.02.18 20:54 | #6

  Aš kai už va vieno kampo pirmojoje nuotraukoje gyventojas, tai man visai smagu savaitgaliais išlįsti ryte, kur pilna žmonių, gundantis dešros kvapas ir tokia lyg šventė jaučiasi 🙂 O tai kartais net nejauku Gedimino pr., lyg išmiręs tampa. Nematau tame nieko blogo, juolab, kad turgus nevyksta ilgai, o ir ne kasdien… Tik visiškai sutinku su tuo, kad Gedimino pr. jau nebėra toks prestižas ir kažkokios tokio "ohoho", kaip kad būdavo seniau…

 6. Ruta
  2010.03.02 12:57 | #7

  Nesuprantu, kuo tas turgelis uzkliuti galejo? Labai grazu, kad skatinami tokie dalykai, juk kaip smagu sekmadienio ryta pradeti pasivaiksciojus tarp smulkiu prekeiviu prekystaliu ir gal net nusipirkus koki skanesta 🙂 Ir nieko baisaus ten nera, be to vyksta trumpai ir tik karta savaiteje. O Europoje daug kur butent centruose mazi turgeliai vyksta 🙂

 7. Giedre
  2010.03.16 10:14 | #8

  Prospektas sekmadieniais pulsuoja. Todel ir smagu. Nereikia stabdyti pozytyvaus judejimo iniciatyvos – ne grindinys milijoninis svarbus, o zmoniu bendryste. O ir bendravimas vyksta sekmadieniais pakyletas, nekasdienis – zmones nuo Katedros is palengvo Vilniumi traukia. Su dievuliu 🙂

 8. kkk
  2011.02.10 11:42 | #9

  jeigu ukininku neisileidzia i jokius turgus, tai bent cia kartais galima nuspirkti tikro kaimisko kumpio, o ne atvezto, perparduotuoto, perpakuoto ir turguje kaip lietuviskas pazymeto kumpio…

 1. Atsekčių dar nėra.