Į pradžią > Savaitės tema > Internetinio bendravimo ypatumai (komentatoriai)

Internetinio bendravimo ypatumai (komentatoriai)

Katė ir šuo

(Sephiroty Fiesta nuotrauka)

Atsimenate tą garsųjį A.Račo įrašą apie dundukus, apie kuriuos vėliau rašė ir Pipedija. Prisipažinsiu, kad perskaitęs šį įrašą pradžioje nesutikau su ten išsakyta nuomone. Tačiau lankydamasis naujienų portaluose ar forumuose ir skaitydamas kitų žmonių komentarus vis dažniau prisimenu šį A.Račo įrašą. Praeitą savaitę, besilankant vienos foto bendruomenės puslapyje už akių užkliuvo viena nuotrauka. Po ja vyko autoriaus ir vieno žmogaus diskusija, kurioje autorius teigė, kad nuotrauka graži, o kitas – kad nuotrauka prasta ir nekokybiška. Skaitydamas tokias diskusijas visada susimąstau apie jų beprasmybę. Todėl šiame įraše norėčiau išsakyti savo nuomonę apie interneto komentatorius.

Lietuvoje komentatorių eros pradžia drąsiai būtų galima laikyti pirmuosius komentarus, parašytus prieš 10 metų po Delfi straipsniais. Per 10 Delfi gyvavimo metų, komentatoriai tapo neatsiejama šio portalo dalis, netgi išsiskirsčiusi į keletą grupių. Tiek šiame portale, tiek kituose žmonių parašyti komentarai jau seniai prarado savo prasmę dėl keleto priežasčių. Viena vertus, absoliuti dauguma jų yra užgaulūs arba tikrovės neatitinkantys ir parašyti vien tik tam, kad kažką parašyti. Kita vertus, labai dažnai galima suabejoti komentuojančiojo kompetencija tam tikru klausimu.

Per dešimtmetį susiformavusi komentatorių auditorija tikriausiai būtų verta rimtų sociologinių tyrimų, kurie galėtų pabandyti atsakyti į keletą klausimų. Visų pirma, kodėl žmonės taip veržiasi išsakyti savo nuomonę, kuri dažniausiai būna negatyvi (didžiausiuose portaluose straipsniai sulaukia po kelis šimtus komentarų). Visų antra, kodėl komentatoriai vis dar nesupranta, kad jų komentarai turi mažai įtakos aprašomiems įvykiams. Manau, kad tokie tyrimai anksčiau ar vėliau bus pradėti vykdyti. Jie turėtų atsakyti į klausimą, kodėl lietuvių komentarai lyginant su užsienio portaluose (pvz., JAV) parašytaisias išsiskiria piktumu. Skaitau nemažai užsienio portalų ir pastebiu, kad dauguma ten pasisakančiųjų išsako pozityvias ar faktais pagrįstas mintis.

Kaip atskirą ir visiškai skirtingą komentarų grupę galima išskirti rašomus tinklaraščiuose. Čia parašomi komentarai dažniausiai būna konstruktyvūs. Taip yra dėl keleto priežasčių. Tinklaraščiuose komentuojantys dažniausiai nėra anonimai (parašo savo elektroninio pašto adresą, labai dažnai įdeda nuorodą į savo tinklalapį bei parašo vardą). Todėl rašydamas negatyvius tikrovės neatitinkančius komentarus labai greitai pajustų grįžtamąjį ryšį – prarastų savo tinklaraščio skaitytojus (ne paslaptis, kad tinklaraščiuose rašantys komentarus skaito vienas kito įrašus). Be to, tinklaraščio autorius turi didesnes galimybes netinkamų komentarų filtravimui – dėl sąlyginai mažo komentarų skaičiaus kiekvienas komentaras yra perskaitomas, o netinkamus galima ištrinti.

Žinoma, internetinis bendravimas komentarais ne visada yra blogai. Labai dažnai skaitant forumus galima rasti naudingos informacijos. Bet ir čia susiduriama su pagrindine problema – komentarą parašiusio ar patarimą davusio žmogaus turimos informacijos patikimumas. Gerai, jeigu tą žmogų pažįsti (bent jau virtualiai). Tačiau labai dažnai patarimus duoda visiškai nepažįstami žmonės. Todėl paklausęs tokio žmogaus patarimo, pavyzdžiui, apie kokio nors produkto pirkimą jį įsigijęs gali nusivilti. Be to, negali būti tikras ar komentaruose parašyta informacija nėra reklama. O reklama komentaruose jau tampa atskiru verslu, gražiai vadinamu įvaizdžio virtualioje erdvėje valdymu. Dėl šios priežasties pats asmeniškai ieškodamas atsakymų į kilusius klausimus stengiuosi labai kritiškai žiūrėti į forumuose parašytą informaciją.

Didieji portalai stengiasi kovoti su negatyviais komentarais. Štai Delfi prieš keletą metų įvedė komentarų vertinimą (daug neigiamų įvertinimų sulaukęs komentaras yra ištrinamas) ir pradėjo projektą Neburnok.lt. Kiek kitaip bando kovoti 15min.lt – komentaruose parašyti keiksmažodžiai yra slepiami. Tačiau žiūrint iš šalies ši kova su neigiamais komentarais panaši į kovą su vėjo malūnais. Komentarų vertinimas nepaslepia negatyvių komentarų, nes šios sistemos “valdymas” patikėtas patiems komentatoriams.

Nors Lietuvos internetinė žiniasklaida tikriausiai yra viena liberaliausių pasaulyje ir kiekvienas žmogus gali laisvai ir nevaržomai išsakyti savo nuomonę, tačiau liberalus požiūris į komentaruose išsakytą nuomonę turi būti neatsiejamas nuo komentuojančiojo atsakomybės, kai yra įžeidinėjami kiti žmonės, kurstoma tautinė ar rasinė nesantaika. 2007 metais už kurstymą prieš žydus komentaruose vienas komentatorius jau buvo nubaustas. 2008 metais taip pat nubaustas vyras iš Birštono už grasinimus susidoroti su gėjais (bauda 1000 lt). Ir tokių atvejų, kai už parašytus komentarus yra skiriama reali bausmė, yra ne vienas. Panašu, kad daugelis vis dar mano, kad viešoje erdvėje (komentaruose) gali nebaudžiami rašyti tą patį, ką kalba su draugais prie alaus bokalo.

Nors keletui asmenų už parašytus komentarus buvo skirtos bausmės, bet jos buvo skirtos teisėsaugos institucijų iniciatyva. Vis dėlto dauguma neigiamų komentarų nesulaukia tinkamos reakcijos iš portalų prižiūrėtojų pusės. Taigi kaip būtų galima spręsti šią problemą? Uždrausti rašyti po straipsniais komentarus? Kažin ar geriausias sprendimo būdas, nes portalai prarastų nemažą skaitytojų auditoriją, o tuo pačiu ir reklamos užsakovų pinigus. Kaip pavyzdį galima paminėti eFoto.lt portalą, kuris laikinai buvo uždraudęs rašyti komentarus po straipsniais. Tačiau draudimas truko neilgai. Nesulaukiant atgalinio ryšio iš skaitytojų sunku susidaryti bendrą skaitytojų vaizdą ir daryti apibendrinimus, tuo labiau skelbti reklaminius straipsnius, nes dažnas žinodamas, kad negalės parašyti komentaro po straipsniu, jo paprasčiausiai neskaitys.

Mano nuomone geriausias problemos sprendimo būdas būtų leisti komentarus rašyti tik registruotiems vartotojams. Tokiu būdu būtų išsklaidyta anonimiškumo iliuzija (daugelis vartotojų vis dar nesupranta, kad internete praktiškai neįmanoma išlikti anonimiškam) ir komentatorius prieš kažką rašydamas gerai pagalvotų apie galimą atsakomybę. Žinoma, vartotojų registracija turėtų būti išspręsta naudojant vieningą sistemą (kad nereikėtų atskirai registruotis kiekviename puslapyje). Kaip pavyzdį galima paminėti tinklaraščius ar socialinius tinklus (pvz., Facebook), kuriuose komentarai dažniausiai rašomi tikraisiais vardais. Tai įpareigoja parašius dar katą perskaityti tai, ką parašei ir pamąstyti, ar tikrai norima tai publikuoti viešai.

Kategorijos: Savaitės tema Žymos: ,
 1. 2010.02.24 21:25 | #1

  O mano nuomone, tai delfiuose reikia leisti komentuoti bile kam ir bile kaip; tada ten savo kūrinius ir toliau dės delfininkai. O tinklaraščiuose komentuos likusi – normali komentatorių dalis 😀

  • 2010.02.24 19:53 | #2

   Neseniai atradau Pipediją, tai ten apie Delfį manau viskas teisingai parašyta: http://pipedija.laikas.lt/index.php/Delfis Cituoju: "Įžymus savo populiariu lankytojų užsiėmimu – šikti į komentarus. Daugelis lietuvių supranta paprastai: internetai yra Delfis. Arba Delfis yra internetai. Kam dar gali prireikti kažko, jei yra Delfi" 🙂

  • 2010.02.24 19:53 | #3

   Neseniai atradau Pipediją, tai ten apie Delfį manau viskas teisingai parašyta: http://pipedija.laikas.lt/index.php/Delfis Cituoju: "Įžymus savo populiariu lankytojų užsiėmimu – šikti į komentarus. Daugelis lietuvių supranta paprastai: internetai yra Delfis. Arba Delfis yra internetai. Kam dar gali prireikti kažko, jei yra Delfi" 🙂

 2. 2010.02.24 19:38 | #4

  Apie portalų skaitytojų auditoriją ir reklamos užsakovų pinigus:

  Siekdamas didesnio lankytojų srauto ir atitinkamai – daugiau reklamos užsakovų pinigų, portalas balsas.lt skatina rašyti kuo daugiau komentarų ir netgi apdovanoja aktyviausius komentatorius: http://www.balsas.lt/naujiena/317025/konkurso-akt… Kažkoks "genijus" sugebėjo per savaitę parašyti 1692 komentarus (maždaug po 240 per dieną). Savaime suprantama, šie komentarai beverčiai, rašyti tik dėl skaičiaus.

  Išvada: Visiems portalams (ne tik balsas.lt) yra naudinga turėti kuo didesnę auditoriją. Portalų vadovai supranta, kad portalams didesnę pridėtinę vertę kuria skaitytojams suteikta galimybė rašyti komentarus, bet ne pats komentarų turinys. Dėl to ir kova su netinkamais komentarais yra labiau tik dėl vaizdo. Filtruodami komentarus ir palikdami tik vertingiausius, portalai beveik nieko neišlošia, o leisdami rašyti nevaržomai (ir netgi skatindami tai prizais) portalai išlošia daug daugiau – didelę auditoriją ir dideles pajamas iš reklamos.

  • 2010.02.24 19:51 | #5

   Šitą ir aš buvau pastebėjęs. Lietuvoje viskas kažkaip iškreipta – tikriausiai tik vienintelis vz.lt sulaukia "normalių" komentarų. O užsienyje beveik visi didieji portalai neleidžia rašyti komentraų – New York Times, BBC ir kt. Ir "išgyvena", nes ten kitokia auditorija – auditorija, norinti tik naujienų…

 3. 2010.02.24 22:23 | #6

  Pikti ir neinformatyvus komentarai yra tiesiog kitoks budas "nuleisti gara" – tiesiog islieja savo emocijas kaip moka ir tiek.
  Kazkas yra gerai pasakes, kad jei ne delfis tai jau seniai visi butu iseje i gatves.

 4. 2010.02.24 22:53 | #7

  Manau, kad cia kaip ir nieko daryti nereikia, tiesiog duoti laiko zmonem priaugti. Vienas kitas belenkoks komentaras tai tik paivairina ir parodo kokia yra tikroji auditorija. Tiesiog tarp tokiu zmoniu gyvenam, tai ir priimkim tai – leiskim jiem rodyti save tokius, kokie jie ir yra. Gal butent tas viesumas ir pades laikui begant mums uzaugti ;]

 5. 2010.02.25 10:55 | #8

  Idomios mintys ir apzvalgos. As komentarus redaguoju (jeigu reikia) ir tvirtinu pati. Ir toliau taip darysiu. Buvau susiduriusi su komentatoriu piktumu, kuris kaip reikalas gadina nuotaika ir kartais bet koki upa kurti tokiam skaitytojui.

  • 2010.02.25 11:06 | #9

   Aš tai kažkada buvau įjungęs, kad nebūtų galima parašyti komentarų prieš tai jų nepatvirtinus. Bet išjungiau – mažiau vargo taip 🙂

 6. 2010.02.25 13:55 | #10

  Na, čia pasireiškia mūsų rašomų tinklaraščių skirtumai – VU gidas yra VU bibliotekos produktas, todėl kai kurių komentarų neperžiūrėjus geriau nepaleisti 🙂

 7. 2010.02.26 3:14 | #11

  Informacija yra verslas. Lietuvis lyg vis dar knygnešių laikais gyvenantis, kai draustas, tačiau parašytas, ar ištartas lietuviškas žodis – šventas. Tiki ir pasitiki mass media ir TV reguliariai besivaidenančiomis kalbančiomis galvomis ir kas baisiausia – labiau nei pačiais savimi. Tuo žiniasklaidininkai dar švelniai vadinami "šunauja" ir "purvasklaida" šauniai naudojasi, varžydamiesi "kas pirmas praneš, kad kaimynas miršta". Kadangi žiniasklaida yra verslas, tai ir gyvena jie ten, sau galvos nesukdami dėl visuomenės švietimo, iš žmonių durninimo ir bukinimo, su jau minėtais papais ir dar nepaminėtu dideliu kiekiu negatyvo: kriminalų ir visokių nelaimių forma. Na, o ką gauna žmogeliai, tuo ir dalinas 🙂 Na čia tik viena iš "purvinų komentarų" priešasčių …

  Antroji, čia dar šiame rašinėlyje kažkaip keistai nepaminėti Latvių gatvės RU_BOT'ai kuriems įvykių komentavimas yra duona kasdieninė, ir kurių v.1 pasirodė 2003m. [kažkur išskaičiau datą-šaltinio nepamenu], nes gi internetas, o konkrečiau žinių portalai yra viešoji erdvė, kurioje įvairiais informacijos pavidalais formuojama visuomenės nuomonė, kuri kaip žinia, kaip minkoma tešla [pirk-nepirk žaidimas].

  Lietuvos nepriklausomybės dienos proga įvykęs skaitmeninis mūšis – http://fingerlithuania.blogspot.com/2010/02/lithu

 1. 2010.02.25 17:43 | #1