Į pradžią > Dienos akimirka > Kaip Lietuvos Rytas saugo nepilnamečių asmens duomenis

Kaip Lietuvos Rytas saugo nepilnamečių asmens duomenis

Tikriausiai jau daugelis skaitėte/matėte žinias apie vakarykštį įvykį, kai 14-metis galimai išprievartavo ir nužudė 13-metę mergaitę. Nepradėsiu diskusijų apie šį įvykį, nuomonė apie tą 1314-metį tikriausiai sutampa su daugelio lietuvių nuomonė. Bet bežiūrėdamas Lietuvos Ryto televizijos video atkreipiau dėmesį į tai, kaip ši televizija saugo nepilnamečių asmens duomenis. Reportaže žurnalistė išsiaiškino, kas tie vaikai tokie, parodė jų Facebook anketas su užtušuotas veidais (kaip to reikalauja nepilnamečių apsaugos įstatymas). Tačiau padarė didžiulę klaidą – neužtušavo WWW adreso ir įvedus tą patį adresą vos per kelias minutes galima išsiaiškinti tiek žudiką, tiek auką, sužinoti jų vardus, draugus, pamatyti nuotraukas. Atsiribojus nuo visų emocijų, kurias sukėlė šis įvykis, Lietuvos ryto televizijos žurnalistai aiškiai pažeidė nepilnamečių apsaugos įstatymą. Kažkaip nerimta iš Lietuvos Ryto pusės. Kita vertus, dar vienas įrodymas, kad viešumas socialiniuose tinkluose visada turi dvi medalio pusės. Viena vertus lengvai ir greitai patenkinamas visuomenės noras sužinoti, kas toks yra įtariamas žudikas. Kita vertus, viešumas padaro ir labai didžiulę žalą artimiesiems, draugamas, pažįstamiems.

p.s. Prašau komentaruose nerašyti nei aukos, nei įtariamo žudiko vardų/pavardžių, nes tai galimai prieštarauja įstatymui. Kas norės – pasižiūrės.

Kategorijos: Dienos akimirka Žymos:
 1. 2011.01.17 22:52 | #1

  Aš irgi linkęs manyti, kad taip nutiko dėl elementaraus kompiuterinio raštingumo stygiaus. Ir vargu, ar daug žmonių susiprotės, kad tą adresą suvedus, galima veikėjus surast. Tiesą sakant, man tokia mintis nekilo, nors ir mačiau straipsnį.
  My recent post Naujoji atsiskaitymo tvarka bankų kortelėmis ir RFID

 2. 2011.01.18 9:47 | #2

  Išsiaiškint asmenybes galima ir daug paprasčiau. Straipsnių komentarai visuose pagrindiniuose portaluose mirga tiek įtariamojo, tiek aukos pavardėmis. Tenka pastebėti, kad prižiūrintieji trina komentarus, bet googlyje užsicache'ina…

  O miesto, kuriame gyveno mergaitė, laikraštis paskelbė ne tik jos pavardę, bet ir klasę, kurioje ji mokėsi. Išvis, nemažas straipsnis su nuotrauka (iš FB) ir citatomis iš vienos kūrybinės svetainės, kur publikavosi mergaitė.
  My recent post Trumpai apie praėjusius

  • 2011.01.18 9:51 | #3

   Dėl tų komentarų su pavardėmis, tai įtariu, kad visi iš šio video ir peržiūrėjo FB anketas.

   • 2011.01.18 9:58 | #4

    Nemanau, kad visi, neguldyčiau barzdos net ir dėl didesniosios dalies 🙂 Ne visi tokie pastabūs, kaip tamsta, o kai kurių komentarų ir stilius toks, lyg rašyta pažinojusių auką.
    My recent post Trumpai apie praėjusius

 3. 2011.01.18 15:01 | #5

  Tai jau ne tik Rytas prisidirbo jau. Alfa šviečia didžiausiu užrašu – Įtariamas "Facebook žudikas". Komentaruos pilna nuorodų į to 14-mečio nuotraukas ir pan. BVien žodžiu – purvo nuošliauža.
  My recent post Česlovas Milošas „Giesmė apie pasaulio pabaigą“

 4. ://
  2011.01.18 21:12 | #6

  man tai neina įeit, gal jau ištrinta anketa?

 5. Evaldas
  2011.01.18 21:35 | #7

  @://
  Tai jau vakar vakare anketa buvo ištrinta.

 6. Andrius
  2011.01.19 13:10 | #8

  Mielas blogeri,

  Vilniaus miesto pirkinių ir laisvalaikio portalas URBANDAY.lt kviečia tave į bloger'ių konkursą „ Akcijų ir nuolaidų karštinė Lietuvoje“. Jei esi originalus, įdomus, šmaikštus, ar tiesiog turi ką šia tema pasakyti, dalyvauk! Pačius geriausius apdovanosime el. parduotuvės VARLĖ.lt įsteigtais vertingais prizais!

  Geriausieji bus apdovanoti šiais prizais:

  – 1-os vietos laimėtojas bus apdovanotas Olympus Mju-1040 fotoaparatu;
  – Originaliausiam rašytojui atiteks 16 GB talpos USB raktas;
  – Dar tris "grieko" vertus rašinius apdovanosime puikiomis DELUXE PRO ausinėmis.

  Daugiau informacijos adresu http://urbanday.lt/blog-u-konkursas.240.lt.html

  • 2011.01.19 13:13 | #9

   Šiaip reklamą trinu komentaruose, bet čia gal ir visai nieko konkursas. Nemažai apie tai esu rašęs, gal dar ką sugalvosiu parašyti.

 7. 2011.02.09 13:46 | #10

  gal vertėtų tokį pastebėjimą Lietuvos Rytui nusiųsti, juk galėjo ne tyčia šitaip nutikti…kokai nauda iš tokio viešo pasamprotavimo…? kad aš gudresnis ir pastebėjau o dar gi ir kvailesniems pranešiau 😉 dabar dar daugiau žinančių ir galinčių sužinoti tapatybes…

 1. Atsekčių dar nėra.