Į pradžią > Fotografija, Savaitės tema > Kaip tapti geresniu fotografu. Atmintinė

Kaip tapti geresniu fotografu. Atmintinė

Fotografija jau senokai tapo neatsiejama daugelio žmonių kasdienybe. Savo gyvenimo akimirkas įamžiname telefonais, muilinėmis ar veidrodiniais fotoaparatais. Fotografija netgi tapo mados dalimi – miestų gatvėse apstu žmonių, tiesiog besitampančių brangius fotoaparatus ir didžiules kuprines, pilnas foto technikos, bet taip nieko ir nenufotografuojančių. Taigi nutariau parengti atmintinę, kuri padės tapti profesionaliu fotografu: naudojantis šia atmintine nuotraukos taps neregėto gražumo ir bus vertos kabėti meno galerijose.

Gero fotografo atmintinė:

1. Nusipirkti veidrodinį fotoaparatą. Jeigu iki šiol fotografuojate muiline ar neduokdie telefonu, tai profesionaliu fotografu niekada netapsite. Jums reikia veidrodinio fotoaparato. Perkant jį galioja paprasta taisyklė – kuo fotoaparatas didesnis, tuo geresnis. Taip pat su fotoaparato reikia sukomplektuoti keletą gerų objektyvų. Svarbiausia, kad vienas iš jų būtų baltas ir kuo didesnis. Tik čia reikia išlaikyti saiką. Jeigu nusipirksite per didelį objektyvą, visi praeiviai gatvėje į jus žiūrės kaip į nenormalų astronomą, su savimi besitampantį teleskopą.

Canon-EF-1200mm

(Nuotrauka pavogta iš čia)

Todėl pradžiai užtektų savo fotografo karjerą pradėti nuo maždaug tokio komplekto:

Camera-bag

(fensterbme nuotrauka)

Nuotraukoje nepavaizduota, bet privalomi priedai – stovas (trikojis), skėtis ir dar vienas stovas jam (kad galėtumėte savo fotostudiją išsinešti į lauką ir gražiau nufotografuotumėte gėles). Beje, jeigu kada nutarsite parišti su fotografija, tai jokiu būdu neišmeskite ir neparduokite turimos foto technikos. Kuprinę galima panaudoti iškyloms į gamtą ar šiaip sugedus šaldytuvui:

camera-bag-drinks

(fensterbme nuotrauka)

O iš objektyvų lengvai galima pasidaryti puodelį, iš kurio bus galima gerti arbatą:

lens-mug

(Sparkly Sushi Productions nuotrauka)

Taigi nusipirkus tokį foto įrangos komplektą savaime jau tampate profesionaliu fotografu. Apie tai būtina paskelbti draugams Facebooke ir jau būsite kviečiamas į visus vakarėlius, į pusseserės Kristinos vaiko krikštynas ar brolio vestuves. Taip pat su tokiu komplektu reikia išeiti į gatvę, kad visi žmonės pamatytų, kad jūs profesionalus fotografas (prieš išeidami neužmirškite ant fotoaparato uždėti ilgiausią baltą objektyvą, fotoaparatą pasikabinti ant kaklo, prie kuprinės prisikabinti stovą ir jeigu dar lieka vietos, pasiimti skėtį blykstei).

Čia jau būtų galima ir sustoti – nusipirkus daug foto įrangos jau tapote profesionaliu fotografu. Tačiau visas kortas sumaišo kiti konkurentai – tokie patys profesionalūs fotografai kaip tu, prisipirkę dar geresnės foto technikos. Todėl norint juos pralenkti, reikės išmokti ir fotografuoti.

[ad#728x90_GoogleAdsense]

2. Fotografuoti. Fotografuoti reikia pradėti nuo paprastų dalykų ir visas padarytas nuotraukas krauti tiesiai į Facebooką. Galit būti tikri, kad bet kuris padarytas kadras paliks jūsų draugams neišdildomą įspūdį, nes jie su savo muilinėms tokių nuotraukų niekada nepadarys. Draugus paskatinti galite pa’Like’indami (kas nežino, Like yra Facebook vinis, be kurios nebūtų ir Facebooko) kiekvieną savo nuotrauką. Ir tada galite būti tikri, kad kiekviena jūsų nuotrauka surinks tiek Like’ų, kiek pats Facebooke turite draugų (neužmirškite plėsti draugų ratą, nes kuo daugiau draugų, tuo daugiau Like po nuotrauka, tuo ji geresnė, tuo jūs geresnis už kitus fotografus).

Standartiniai kadrai pradžioje turėtų būti maždaug tokie:

Kokios nors mašinų šviesų linijos gatvėje:

Sunset cars

Gėlytės, kačiukai, šuniukai ar žvirbliai, tupintys ant medžio šakos:

Sparrow

(Yannig Van de Wouwer nuotrauka)

Pradžiai (kokioms 5000 nuotraukų) turėtų to užtekti.

3. Išmokite naujų žodžių. Labai tikėtina, kad ilgai nesidžiaugsite kraudami nuotraukas į Facebooką. Tarp šimtų draugų būtinai atsiras koks geek’as, kuris parašys maždaug tokį komentarą: “Gražios spalvikės tik man šiek tiek trūksta fokuso į kačiuko akis”, arba “Reikėjo pakelti ISO, nes dabar visa nuotrauka gavosi sublurinta” arba “Aš tai būčiau labiau atvėręs diafragmą, kad taip į akis nekristų antras planas”. Kad tokiam atsikirstumėte, reikės išmokti keletą naujų žodžių, kuriuos naudoja fotografai: ISO, diafragma, išlaikymas, f/2.8, blykstės sinchronizavimas, baltos spalvos balansas, RAW, didelė objektyvo skylė, šviesus objektyvas. Pradžiai turėtų užtekti, ką šie žodžiai reiškia nebūtina žinoti. Bet dabar galėsite atsikirsti maždaug tokiais komentarais: “O man čia niekas nesublurinta. Jeigu būčiau kėlęs ISO, tuoj būtų išlindę triukšmai” arba “Diafragmą palikau uždarą, nes norėjosi aiškesnio antro plano”. Tik nenaudokite šių žodžių, kai bendraujate su normaliais žmonėmis, nes jie nebedraugaus su jumis (geek’ų juk niekas nemėgsta, išskyrus kitus geek’us).

4. Iš Linkomanijos parsisiųskite naujausią Photoshop’ą. Didelis Like skaičius po nuotraukomis Facebook’e kaip kokias muses prie žinote ko sutraukia kitus fotografus. Ir kai kurie pradeda rašyti komentarus, kad visos tavo nuotraukos yra š*, kad čia kiti tavo draugai nieko nesupranta Likindami tas nuotraukas. Atsiranda ir tokių, kurie sako: “Taisyk WB, nes dabar nei trys, nei dešimt”, arba “Taisyk kreivą horizontą” arba “Na ir kompozicija nuotraukos…”. Tokiems jau nebeatsikirsi anksčiau išmoktais žodžiais ar panašia fraze: “Dėl kompozicijos, čia viskas taip ir buvo sugalvota. Be to kito žmogaus kažko trūktų kadre”. Čia jau reikės prie nuotraukos iš peties padirbėti su fotošopu. Taip taip, laikas pereiti į kitą, more advanced, fotografijos etapą, kuriame be fotošopo toliau nė žingsnio. Kadangi fotošopas kainuoja visai nemažus pinigus (panašiai tiek, kiek visas tavo foto įrangos komplektas), o dirbti su kokiu nors Gimp’u ne lygis, tai fotošopą siunčiamės iš Linkomanijos. Tik jokiu būdu negalima siųstis senesnės versijos, reikalinga pati naujausia, priešingu atveju nepereisi į more advanced fotografijos etapą. Photoshop yra tokia ne pati paprasčiausia programa, su ja tikriausiai nemokėsi dirbti parsisiuntęs. Čia tau ne Winamp’e grojaraštį susidaryti. Bet į pagalbą ateina Google. Parašai maždaug tokią užklausą “Download free Photoshop actions” ir vieno mygtuko paspaudimu, tavo nuotraukos taps meniškos, o spalvos ypatingai gražios:

Elapsed summer moment

Beje, šiame fotografijos etape niekur nepabėgsi nuo HDR fotografijos. Ji dabar privaloma.

5. Užsiregistruokite fotografijos bendruomenėse. Išmokus dirbti su Photoshop (tiksliau su Photoshop actions) ir Facebook Like’ams pasiekus maksimalų skaičių, reikia pradėti galvoti apie užsiregistravimą fotografijos bendruomenėse. Reikėtų užsiregistruoti bent 3 foto portaluose: efoto.lt, fotokudra.lt ir flickr.com. Žinoma, tą pačią per Photoshop actions praleistą nuotrauką būtina talpinti iš karto visose bendruomenėse: kuo daugiau žmonių pamatys jūsų nuotrauką, tuo ji taps geresnė ir turės didesnę išliekamąją vertę.

Visos trys bendruomenės turi įvairių niuansų, todėl reikėtų tai apžvelgti.

eFoto.lt – tikriausiai didžiausias fotografijos portalas Lietuvoje. Jame išvystyta fotografų kastų sistema: Naujokas (pats blogiausias, koks tik gali būti fotografas, kurio nuomonė ir nuotraukos niekam neįdomios) –> Pažengęs (panašus į naujoką, tik daugiau laiko praleidžia prisijungęs prie eFoto) –> Meistras (ne tik praleidžia daug laiko prisijungęs prie eFoto, bet dar per dieną parašo šimtus komentarų po kitų nuotraukomis. Už tai gavo vertingą meistro vardą, nors dažnai nuotraukos būna tokios pačios kaip naujoko) –> Guru (čia jau aukščiausia kasta, kuria tampama tik fotografuojant juosta arba degtukų dėžutėmis. Į Guru kastą paskiriama tik nedidelė dalis žmonių, būti Guru kiekvienam eFoto lankytojui būtų didžiausias gyvenimo pasiekimas). Visi eFoto vartotojai mano, kad čia yra įsikūręs kukluksklanas, kuris paskiria Guru statusą, nors iš tikrųjų viską nusprendžia portalo galva, aukščiausias statusas – Redaktorius Ignas Urbonas. Beje, kiekvieną dieną redaktorius išrenka pačią pačiausią nuotrauką (dažniausiai kokį nors pinholą ar močiutės portretą), o žmogui, kurio nuotrauka buvo išrinkta, yra visą dieną didžiausia garbė būti pirmame puslapyje. Tai va, pagrindinė portalo vinis – nuotraukų kėlimas ir ėjimas per visas iš eilės kitų įkeltas nuotraukas, balsavimas už jas ir panašių komentarų rašymas: “Geras darbas +++”, “Super. Segu žvaigždę *”, “+++” ir t.t. Na, dar yra ir forumas ten, kuriame susirenka visokie fotografijos geek’ai papezėti apie fotoaparatus ir objektyvus. Yra net keletas tokių geek’ų, kurių nuomonė labai gerbiama, nes jie išmano apie viską (apie visokias chromatines aberacijas, iškraipymus ir dar daugiau protingesnių dalykų). O kiti šiaip rašinėja nieko neišmanydami, nes jeigu ką nors gerai parašysi, gausi už komentarą pliusų ir iš karto pakils tavo statusas. Kai labai kas nors nusipeza arba po redaktoriaus įkeltų reklamų prirašo neigiamų komentarų, tai pats redaktorius arba koks jo paskirtas moderatorius visus išbanina ir dar visokių įspėjimų duoda.

Fotokūdra.lt – apie šitą nieko daug negaliu pasakyti, nes užsiregistravau kai reikėjo įdėti skelbimą. Kiek pastebėjau ten irgi yra kažkokie statusai, balsuojama už nuotraukas, tik viskas vyksta demokratiškiau, nėra redaktoriaus, kuris pasakytų, kad komentaras blogas. Be to, forume nėra tiek daug geek’ų, kalbančių apie fotoaparatus. Kas iš esmės yra gerai, nes žmonės daugiau fotografuoja, o ne diskutuoja. Kiek pastebėjau, tai visi tie geek’ai nemoka fotografuoti, tik barškinti klaviatūrą.

Flickr.com – čia jau pasaulinis nuotraukų talpinimo internete etalonas. Kiekvienas save gerbiantis fotografas turi ten būti. Bet priešingai nei fotokūdrose ar efoto, Flickr prisiregistravusių vartotojų yra milijonai ir niekas ten už tavo nuotraukas nebalsuoja ir šiaip nežiūri į jas. O tai kaip jau minėjau yra blogai siekiant tapti profesionaliu fotografu (jei niekas nežiūri tavo nuotraukų ir nebalsuoja už jas, tai tu ne fotografas). Todėl kiekvieną ten įkeltą nuotrauką būtina siųsti į grupes, į šimtus grupių, kad tik kuo daugiau žmonių pamatytų tą nuostabųjį kadrą. Visiškai nesvarbu, ką nufotografavai, reikia turėtų specialius script’us, kurie automatiškai nusiunčia tavo nuotraukas į visas įmanomas grupes. Jeigu nuotrauka gera, neužilgo pradėsi gauti apdovanojimus iš tų grupių. Atmink, kad ne kiekvienas gauna tokius apdovanojimus. Tai yra didžiulis pasiekimas, o tavo nuotrauka kažko verta, vadinasi ir tu kaip fotografas jau kažką reiški pasaulinėje bendruomenėje.

Flickr-awards

Taip pat Flickr turi tokį dalyką kaip Explore, į kurį patenka geriausios nuotraukos. Fotografui čia patekti yra dar didesnė garbė ir pasisekimas nei gauti aukščiau minėtą apdovanojimą. Jeigu čia papuolė nors viena tavo nuotrauka, gali  save vadinti fotografijos profesionalu. Tačiau reikia ir pasistengti, kad nuotrauka atsidurtų ten – išsiųsti ją į kuo daugiau grupių arba surinkti daug draugų ir paprašyti, kad jie pažymėtų nuotrauką mėgstama.

6. Bokeh, juosta ir panašūs dalykėliai. Jeigu atėjote iki šio punkto, reiškia esate jau nemažai pasiekęs (-usi) fotografijoje. Jūsų nuotraukas pamėgo visi Facebook draugai, gal net įkūrėte kelis tūkstančius narių turintį Facebook gerbėjų puslapį, užsiregistravote įvairiose bendruomenėse, išbandėte pats nufotografuoti šimtus kartų matytus dalykus. Turėjote jau prieiti tą etapą, kai nebesugalvojate, ką fotografuoti. Tada niekur nepabėgsi – lieka fotografuoti Bokeh, po to juosta.

Bokeh – tai toks dalykas, kurį nufotografuoti gali tik geras fotografas, turintis dar geresnį objektyvą. Visi tie su muilinėmis niekada nieko panašaus nenufotografuos. Todėl kitiems atrodo, kad nuotrauka su bokeh yra didžiulis menas.

#10/365 | Tea with some bokeh

Ir iš tiesų tokias nuotraukas yra labai sudėtinga nufotografuoti ir parodo didžiulius fotografo sugebėjimus bei menyninko gyslelę. Tokias nuotraukas galima kepti kasdien ir jos tikrai niekam nepabos. Kasdien su tuo pačiu puodeliu, šakute ar žaisliuku galima išgauti skirtingų formų beigi spalvų Bokeh.  O jeigu taip atsitiktų, kad niekas neparašytų panašaus komentaro “gražus bokeh” arba “gorgeous bokeh” po nuotrauka, tai tokią nuotrauką būtina kelti į Flickr ir nusiųsti į kuo daugiau grupių. Pasisekimas garantuotas.

Juosta – tai jau vos ne atskiras fotografijos žanras. Tie, kas fotografuoja su juosta, dažnai labai nekenčia fotografuojančių skaitmeniniu veidrodiniu fotoaparatu. Todėl tarp šitų žmonių dažnai kyla ginčai, nes kiekviena pusė mato tik pro savo fotoaparato skylutę ir nesusikalba vieni su kitais. Kiekvienas juostininkas mano, kad bet kuris kadras, nufotografuotas ant juostos yra šedevras. Ir iš tiesų taip yra. Todėl jeigu nebijai būti apkaltintas skaitmenos išdavyste, būtina ir tau išbandyti juostą. Atmink, kad analoginė fotografija šiais virtualizacijos laikais parodo fotografo profesionalumą. Taip pat būtina išbandyti pinholą ir saulės kelio fotografiją, bet čia jau atskira kalba.

7. Vestuvės. Vestuvės – fotografo profesionalumo viršūnė. Todėl būtina ir tau išbandyti nufotografuoti vestuves, o gal net ir visą laiką jas fotografuoti, už tai imant milžiniškus pinigus. Pradėti reikia nuo svetimų vestuvių fotografavimo – pasislėpti kur nors už krūmų prie bažnyčios ar santuokos rūmų ir laukti, kol išeis jaunieji. Tokias nuotraukas reikia namuose labai stipriai suredaguoti fotošopu (žiūrėti 4 punktą) ir kuo skubiau kelti visur internetuose. Neužilgo turėtų pasipilti užsakymai fotografuoti vestuves – iš pradžių iš pažįstamų ir giminaičių, po to ir kitų jaunųjų. Kuo daugiau nufotografuosi vestuvių, tuo daugiau bus pinigų. Jauniesiems nuotraukas galima atiduoti bet kokias, vis tiek jie nieko patys nesupranta (jiems kiekvienas turintis veidrodinį fotoaparatą yra profesionalas). Tik jokiu būdu nuotraukų negalima rodyti kitiems fotografams, nes tie dažnai būna pagiežingi ir labai pavydi, kad kažkas kitas uždirba pinigų iš vestuvių fotografavimo. Todėl gali pasipilti kritika vestuvinių nuotraukų atžvilgiu.

8. Foto įrangos atnaujinimas. Kadangi nufotografavus keletą vestuvių, jau pasiekta fotografo karjeros profesionalumo viršūnė, bet ir čia negalima sustoti. Kiekvieną kartą pasirodžius naujam fotoaparatui ar objektyvui, reikia turėtą pakeisti į naują. Čia galioja paprasta taisyklė: negalima keisti į mažesnį. Tiek naują fotoaparatą, tiek objektyvus reikia pirkti tokius pačius arba didesnius arba bent jau storesnius. Galima pirkti tik dviejų gamintojų – Canon ir Nikon. Kurį gamintoją rinktis, būtinai reikia užklausti viename iš fotografijos forumų. Tema turėtų būti lygi Hamleto pasirinkimo klausimui „Būti ar nebūti“: „Canon ar Nikon. Kokį išsirinkti?“ arba „Canon 5D Mark II ar Nikon D700?“.

Įvykdžius šiuos paprastus 8 punktus neabejotinai tapsite profesionaliu fotografu. Vienu profesionalu iš milijonų…

[ad#468x60_GoogleAdsense]

Kategorijos: Fotografija, Savaitės tema Žymos: ,
 1. 2011.02.08 19:20 | #1

  velniava – pastrigau ties aštuntu punktu… ką daryt, gal bus koks veiksmų planas pagalbinis kada ateity (tikiuos irgi punkčiukais)?

 2. 2011.02.08 19:27 | #2

  Geeras. O tai man dar labai toli iki profesionalo su savo kitiniu objektyvu 🙂 Ir nuotraukų į feisbuką nekeliu.

 3. 2011.02.08 19:30 | #3

  (rofl)

 4. 2011.02.08 19:49 | #4

  @Jogis
  Užkliuvęs už varčios – vėl pradėk iš pradžios 😉

 5. 2011.02.08 20:16 | #5

  Sarkastiška, bet naudinga…

 6. 2011.02.08 20:22 | #6

  Nju vadinasi aš nebūsiu profė 😀 ta viena iš milijono :)) Nors vestuves jau fotografavau.. Nemokamai.. Photoshopo nenaudoju.. Nes neturiu tam laiko.. O nuotraukų ne daug kraunu į FB nes tam irgi neturiu laiko.. O amunicija maža.. bet noriu objektyvo kito. Bet vietoj jo įsigijau automobilį :)) Tad dabar taupom Canon obj. 14mm f/2.8L II USM o po to žiūrėsim 🙂

 7. 2011.02.08 20:40 | #7

  @margariux
  Oho, tokiam objektyvui 😯 Tokiam jau reikia gero pilnakadrio. Ne geriau būtų koks nors geras zoom’as ir dar daug pinigų liktų? 🙂

 8. vyr
  2011.02.08 21:51 | #8

  o aš vestuves fotografavau juosta, zenitu, tai kas dabar bus? Tai turbūt oldskūlinis undergroundas, ot velnias…

 9. 2011.02.08 21:56 | #9

  @vyr
  Tikriausiai, kai fotkinai, nebuvo dar nei Facebooko, nei Flickr, nei skaitmeninių aparatų 🙂 Šiaip įdomios tos oldschool’inės vestuvių nuotraukos. Žiūrėjau tėvų vestuvinį albumą, tai su visais to laiko atributais: foto ateljė, zaksas, piršlys su juosta, nešimas per tiltą, Volga…

 10. 2011.02.08 22:19 | #10

  Šmaikščiai čia tu..

  Tačiau galimybė fotografuoti (nesvarbu kuo) „pagamina“ ir daug šaunių fotografų. Iš milijonų nuotraukų, kasdien pasirodančių internete, gimsta ir vertinų darbų.

  Patys didžiausia atradimai buvo padaryti bandymų metodais. Pavyko, nepavyko, pavyko, nepavyko.

  Tik šiandien mes turim DELETE mygtuką, kurio labai dažnai nepanaudojam. O reiktų:)

 11. 2011.02.08 23:12 | #11

  Man asmeniškai mėlyna linija tai vis leidžias ir leidžias http://enticingthelight.com/wp-content/uploads/2010/01/Stages-of-a-Photographer.png – nepadeda nei upgreidai, nei fotoshopai, nei juostos (skardinės)

 12. 2011.02.08 23:17 | #12

  @Andrius (nejau.net)
  Aš manau atvirkščiai, Delete nereikėtų naudoti. Nekalbu aišku apie vienodus kadrus ar nuotraukas, bereikalingai užimančias kompiuterio vietą. Reikėtų stengtis fotografuoti taip, kad fotografija teiktų malonumą pačiam, kad būtų įdomu tai, ką nufotografuoji, kad būdamas senoliu turėtum kažką parodyti savo vaikams. Ir visai nesvarbu, ką kiti galvoja apie tavo nuotraukas.

  Surašiau čia per keletą metų susidariusią nuomonę apie fotografuojačius ir jų požiūrį į fotografiją, įvairius balsavimus, nuotraukų vertinimus. Manau, kad dauguma tiesiog kelia sau per didelius reikalavimus. O kartu kai skaitmeninė fotografija tapo prieinama visiems, atsirado labai daug „skaitmeninio triukšmo“…

 13. 2011.02.08 23:21 | #13

  @Kęstas
  Tai ji ir turi leistis. Kai pasieki dugną, tada viskas gerai. Dugnas manau pasiekiamas po kokių kelių metų fotografijos. Man įtariu kažkur netoli to dugno 🙂

 14. 2011.02.09 11:08 | #14

  Respect 😀

 15. 2011.02.09 12:02 | #15

  Hmmm, panašu, kad nesugebėjau įžengti net į 2.punktą – veidrodinį fotiką nusipirkau, bet nieko nededu į Facebook’ą… Shame on me… Profesionalo statusą gelbsti tik gėlyčių fotografavimas.

 16. 2011.02.09 14:28 | #16

  Manau dar truksta visokiu mokomuju knygu pirkimo punkto.
  O pats esu pastriges ties 7 punktu (niekas nesiulo fotografuot vestuviu) su visokiais isskyrimais kiti punkteliai gali but taikomi 🙂 vis tik matyt nesu profesionalas.

 17. 2011.02.10 7:24 | #17

  @Evaldas
  Turiu tokį pusiau kitinį, Canon Lense EF 28-135 F3.5-5.6 IS USM, norisi kažko kito, bet gal per tą laiką, kol susiruošiu nusipirkti, atsiras kas nors geresnio ir pigesnio. 🙂 Kaip univere profesurius sako – geriau daug fantazijos, ir jas bandyti įgyvendinti, nei neturėti vizijos ir vargti bandant išplėsti.

 18. 2011.02.11 11:42 | #18

  @Minis
  Teisingai, be Scott Kelby Skaitmeninė fotografija profesionalu netapsi 😀 Šiaip labai patiko įrašas, pliusiukas +++.

 19. 2011.03.06 18:14 | #19

  Labai teisingai parašei 🙂 Deja dabar pakibus mano fotografija po šešto punkto. 😀 Dar turėtum kur nors pridėti punktą „tingiu fotkint“

 20. Kasandra
  2011.04.03 18:10 | #20

  Ačiū, daug tiesos. Prisijuokiau iki valios.
  Autorius turi sveiką humoro jausmą. O tai šiais pagedusiais laikais – retas dalykas.

 21. teta
  2011.04.13 10:58 | #21

  ačiū Jums, kad radau šitą straipsnį :DDD Nes ką tik nusipirkau veidrodinį ir studijuoju instrukciją, kas daug kam sukelia juoką… O ką man daugiau daryti, jeigu nemoku naudoti fotošopo ir turiu tik patį paprasčiausią objektyvą 😀

 22. siga
  2011.07.05 8:50 | #22

  keista, kad supermama.lt forumas nepaminėtas

 23. raminta
  2011.07.07 1:09 | #23

  Idomus straipsnis….patarkite koki geriausia fotoparata pirkti?iki 3000 litu…

 24. 2011.07.07 9:19 | #24

  @raminta
  Už tokią sumą tiktai gerą 🙂 Jeigu čia kaina tiktai fotoaparatui (be objektyvo), tai aš pirkčiau Canon 60D arba ieškočiau naudoto 7D.

 25. marius
  2011.07.15 0:06 | #25

  wtf ??

 26. Mili
  2011.11.16 0:25 | #26

  nerealiausias str, kokį esu skaičius,net miegai išlakstė,ačiū.

 27. zmogus
  2012.06.13 11:45 | #27

  Neusitnku, kad fotoaparatas kuo didesni-tuo geresnis.. Pagal didi negalima spresti ir apie daikta ir apie zmogu.. 😀 😀
  O ir negalima nuteikti taip, kad jei neturi fotiko uz kelias stukes, tai jau is taves jokio fotografo nebus..

 28. Alesia
  2012.06.25 16:21 | #28

  cia suzinojau informacija apie fotografavima
  [nuoroda ištrinta]

 29. Edvardas
  2012.07.17 9:59 | #29

  @Evaldas
  Trinti nuotrauku nebutina ir del to, kad skirtingais gyvenimo etapais skirtingai jas vertini. Todel prabegus tarkim 10 metu ir pazvelgus i siuo metu „nevertinga“ nuotrauka gali buti maloniai nustebintas savo matymu. Ir pagal si straipsni nebijokim pasakyti „profesionalaus fotografo“ matymu 😀

 30. A.
  2012.07.27 12:56 | #30

  Labai geras straipsnis!Paprastas ir puikiai suprantamas visiems kurie nori pradėt fotograqfuoti. Labai aciū už išsamumą.

  P.S. Truputis įronijos „baisiai“ pagyvino straipsnį:))

 31. Goda
  2012.09.24 22:42 | #31

  O ka galite pasakyti apie kitus portalus, pvz,istockphoto ir…, nelietuviskus, nes cia egzistuojanti draugu sistema, primena tarybiniu laiku Fotosajunga su Sutkumi priekyje, kuris ir nurodinejo, kokie idejiniai fotomeninkai geri, o kurie ne :)))Deja tas nieko nepasako apie nuotraukos vertinguma, isskyrus technine puse, kaip amato dali.

 32. viktorija
  2013.12.31 13:51 | #32

  ne i fotoaparata reiktu kisti didelius pinigus-o i objektyvus, be gero objektyvo nebus ir geru nuotrauku.

 33. 2014.01.02 14:34 | #33

  Bet nejau su prastu fotoaparatu, bet su labai geru objektyvu išgausi taip pat geras nuotraukas?

 34. Giedrius
  2014.04.07 8:33 | #34

  Taip, su paprastu fotoaparatu ir tikrai geru objektyvu galima išgauti puikias nuotraukas, net patys stebėsitės.

 35. Rūta
  2014.04.08 21:29 | #35

  Skaniai pasijuokiau…

 36. mikis
  2014.04.12 11:13 | #36

  nu super straipsnis . labai tikslus su humoru . patiko respect .

 37. 2015.01.13 9:22 | #37

  I dugg some of you post as I cogitated they were very beneficial handy

 38. Barankinas
  2015.01.16 0:11 | #38

  Geras. Ištaukiau iš senos tašės Kiev 6C su tokiu geležiniu televyku. Kokie 5 kg bus. Viskas, dabar savo gatvėje aš kiečiausias profas.

 39. Andželika
  2015.01.28 19:45 | #39

  Gerai viskas aprašyta 😀 Ne vieną punktą skaitant juokiausi 😀

 40. Vaigirdė
  2015.06.22 2:33 | #40

  Dar cia prie pirmu punktu kad koky cool pavadinima reik susikurt pvz: Etna photografy ar virdzinija photography butinai photography angliskai 😀

 41. Vaigirdė
  2015.06.22 2:45 | #41

  Dar ir egna

 42. prabangus automobiliai lietuvoje
  2016.02.02 14:33 | #42

  Na aš ir pats galvoju pradėti fotografuoti rimtai ir profesionaliai. Tik manau kad laikas fotografijoje specializuotis. Taip ir geriau išmoksi kąnors konkrečiai daryti ir ateityje lengviau bus klientų atrasti.
  Galvoju specializuoti auto fotografavime 🙂 gal reikėtų pradžiai kokią lamborghini.. na, gal užteks ir naujausio mersedes išsinuomoti ir pafotkinti gražiam fone 🙂

 1. Atsekčių dar nėra.