Į pradžią > Dienos aktualijos > Kaulų čiulpų donorystė

Kaulų čiulpų donorystė

Kaulo čiulpų donorystė

(Rojina nuotrauka)

Šiandien vis daugiau vaikų ir suaugusiųjų serga kraujo vėžiu (leukemija). Daugeliui jų nepadeda net chemoterapijos gydymas. Todėl norint šiems ligoniams padėti išgyventi būtinas kaulų čiulpų ląstelių persodinimas.

Kaulų čiulpai – tai tokia mūsų kauluose esanti aktyvi medžiaga, kuri gamina kraują. Per visą žmogaus gyvenimą kaulų čiulpai nuolat dauginasi, bręsta, senas ląsteles keičia naujos. Susirgus kraujo vėžiu, kaulų čiulpai vietoje sveikų kraujo ląstelių pradeda gaminti vėžines. Todėl tokiems žmonėms būtinas skubus gydymas.

Kai kuriems leukemija sergantiems žmonėms padeda chemoterapijos gydymas. Tačiau daugeliu atvejų sergančio žmogaus gyvybę išgelbėti gali tik donoro kaulo čiulpų persodinimas. Tam reikalingas sveikas donoras, iš kurio paimtos kraujo kaulų čiulpų ląstelės transplantacijos metu yra persodinamos sergančiam žmogui. Vėžiu sergančiajam tokio donoro visų pirma ieškoma tarp šeimos narių. Tačiau tikimybė čia surasti donorą yra 20 proc. Todėl daugeliui žmonių būtina surasti tinkamą donorą Lietuvos ar pasaulio negiminingų kaulų čiulpų donorų registre. Šiuo metu jame yra 12 milijonų žmonių, bet kartais net ir tiek nepakanka, kad būtų surastas reikiamas donoras. Todėl mes visi esame svarbūs, galbūt tu esi tas vienintelis, kurio kraujo kaulų čiulpai gali išgelbėti kito žmogaus gyvybę.

Apie kaulų čiulpų donorystę kalba Aistė Smilgevičiūtė:

Daugiau apie neatlygintiną kaulų čiulpų donorystę galima paskaityti Be Good projekto puslapyje. Keletas mitų apie kaulo kaulų čiulpų donorystę (paimta iš Be Good puslapio):

Mitas: Kaulų čiulpų donavimas yra labai skausminga procedūra.

Faktas: Kai kaulų čiulpai imami iš veninio kraujo, skausmingas tik pats adatos įdūrimas į veną, kaip kad imant kraują iš venos įprastiniam tyrimui. Juk tikriausiai esi tai patyręs duodamas kraują. O jei donoras pasirenka, kad čiulpai būtų paimti iš kaulo, tuomet tai atliekama bendrosios nejautros metu. Donoras miega ir skausmo nejaučia.

Mitas: Duodant kaulų čiulpus, paimami kaulo gabalėliai.

Faktas: Net ir donuojant kaulų čiulpus iš kaulo, nėra pašalinamas kaulo gabalėlis! Išgelbėti žmogaus gyvybę pakanka skystosios kaulų čiulpų dalies, kuri yra kaulo viduje. Ji ištraukiama specialia adata bakstelėjus į dubens kauliuką.

Mitas: Jei donuosiu kaulų čiulpų ląsteles, jos neatsigamins.

Faktas: Dovanotos kaulų čiulpų ląstelės pilnai atsigamins per 2-6 savaites, Tu tikrai nepatirsi jokių ilgalaikių sveikatos sutrikimų.

Mitas: Ligoninėje teks praleisti labai daug laiko.

Faktas: Surinkus kalų čiulpus (o tai trunka apie 5 valandas), įvertinama donoro savijauta. Jis dažniausiai išvyksta namo tą pačią ar sekančią dieną.

Video apie kraujo kaulų čiulpų transplantaciją Santariškių klinikose:

Tačiau šio įrašo tikslas buvo ne pakalbėti apie kraujo vėžį – apie jį paskaityti galima aplankius puslapius aukščiau pateiktose nuorodose. Norėjau visiems paskelbti, kad rugpjūčio 27 d. (penktadienį) Vilniaus mokytojų namų kiemelyje vyks koncertas Gyventi Negalima Mirti. Šio renginio metu kiekvienas sveikas 18-45 metų žmogus bus kviečiamas tapti neatlygintinu kaulų čiulpų donoru. Manau, būtų šaunu, jeigu ir blogeriai prisijungtų prie šios akcijos. Galbūt kažkam galėsime išgelbėti gyvybę? Ir ką gali žinoti, gal kada nors ir pačiam reikės pagalbos. Tai paaukojame rytoj valandą savo laisvo laiko ir nueiname užsiregistruoti neatlygintinai kaulų čiulpų donorystei?

Kategorijos: Dienos aktualijos Žymos:
 1. aha
  2010.08.26 17:53 | #1

  Tik reikia sakyti kaulŲ čiulpai…

 2. crazyvoveriukas
  2010.08.27 8:57 | #2

  Yes, pritariu idėjai 🙂 pati jau esu įsiregistravusi ir per koncertą dirbsiu, bet prisidedu prie skatinimo kitiems tai padaryti – tai trunka viso labo porą minučių kol paima mėgintuvėlį kraujo, o kas žino, gal būtent Tavęs kažkam labai reikia.

 3. 2010.09.11 23:26 | #3

  Pusmetį prisiregistravęs. Kol kas niekam neprireikė 🙂
  My recent post Kraujo donorystė 8

  • 2010.09.11 23:30 | #4

   Čia tikriausiai kitaip nei su kraujo donoryste – nereikia tiek dažnai kaulų čiulpų donorų arba sunku surasti tinkamą. Bet džiugu, kad donorų gretos gausėja…

 4. jurgita
  2011.10.20 19:00 | #5

  noriu kaskam padeti.

 5. kristina
  2012.02.24 0:35 | #6

  Laba, noreciau pasiklausti kodel kraujo donorais gali buti tik nuo 18 metu? Juk tai givybes klausimas, jei kartais 16 metu vaikino kaulu ciulpai tiktu kam nors, kiek suprantu jais pasinaudoti draustu istatymas?

 6. Evaldas
  2012.02.24 10:02 | #7

  @kristina
  Mano nuomone dėl to, kad tam reikia būti pilnamečiu. Siūlyčiau kreiptis į Kraujo centrą ir išsiaiškinti, ar galima tapti donoru gavus tėvų sutikimą (nuo 16 metų).

 1. Atsekčių dar nėra.