Į pradžią > Fotografija, Reportažas, Savaitgalio skaitiniai > Kernavė – senoji Lietuvos sostinė

Kernavė – senoji Lietuvos sostinė

Vaizdas nuo Kernavės piliakalnio

Vaizdas nuo Kernavės piliakalnio

Kernavė – miestelis Širvintų rajone, dešiniajame Neries krante. Pirmoji Lietuvos sostinė. Miestelyje stovi mūrinė Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia (pastatyta 1920 m.), šalia yra paminklas Geležiniam Vilkui, parkas, kunigaikščio Vytauto paminklas, išlikę senosios bažnyčios pamatai. Bet tikriausiai Kernavė garsiausia penkių piliakalnių kompleksu.

Kernavės užuomazgomis galima laikyti 1040 metus, kai kunigaikštis Kernius įkūrė pirmąją sotinę ir sugalvojo valstybei Lietuvos pavadinimą. Tačiau remiantis istoriniais šaltiniais įprasta manyti, kad Kernavė įsikūrusi XIII-XIV amžiuje dešiniajame Neries krante , ir tuo metu buvo svarbus miestas bei pirma aiški valdovo rezidencija su galinga gynybinių įtvirtinimų sistema. Archeologiniai radiniai rodo, jog čia gyveno labai specializuoti amatininkai (juvelyras, kauladirbys), pagal rastus importinius papuošalus galima spėti čia gyvenus turtingus miestiečius. Kernavėje gyveno ir pirmieji Lietuvos pirkliai Remeisis ir Studila, dirbo daug amatininkų.

Kernavė XIII a. buvo vienas reikšmingiausių Lietuvos valstybės formavimosi centrų. Šioje vietovėje buvo išsidėstęs galingas penkių piliakalnių gynybinis kompleksas. XII-XIV a. jo papėdėje išaugo viduramžių miestas, turėjęs apie 3–4 tūkstančius gyventojų. Jame buvo gana taisyklinga gatvių sistema, stovėjo gyvenamieji namai ir amatininkų dirbtuvės. Keliama hipotezė, kad čia galėjo būti karaliaus Midaugo sostinė.

Kernavė kaip kunigaikščio Traidenio tėvonija buvo Lietuvos sostinė maždaug 1269-1281 metais. Ji pirmąkart minima 1279 m. eiliuotoje Livonijos kronikoje. XIII–XIV a. Kernavė Lietuvos teritorijoje užėmė ypatingą vietą, čia buvo valdovų rezidencija, vienas svarbiausių šalies gynybos centrų, kunigaikščiui priklausiusi Kernavės pilis. XIV amžiuje Kernavė buvo nuolat puldinėjama ir niokojama Vokiečių ordino, o po 1390 metų kovų miestui sudegus, miesto vietoje nebebuvo statoma – dabartinė Kernavė įsikūrusi toliau.

Tolesnę Kernavės raidą nustelbė Trakai ir Vilnius. Nuo 1979 metų Kernavėje pradėti archeologiniai tyrinėjimai.

Nors Lietuvoje yra apie tūkstantis piliakalnių, tačiau tiek Lietuvoje, tiek visame Baltijos regione nerasime kito penkių piliakalnių komplekso. Kernavė – tai ne tik unikalus gamtos kampelis, bet ir Lietuvos valstybingumo šaknys. Kernavė, kaip archeologinė vietovė, pripažįstant jos išskirtinę pasaulinę vertę, 2004 metais buvo įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kernavė – tai trečiasis UNESCO kultūros paveldo objektas Lietuvoje (kiti du – Vilniaus miesto senamiestis ir Kuršių Nerija).

Nuotraukos

Praeitą savaitgalį, kai lankiausi Kernavėje, buvo lietinga, todėl nuotraukas gadina apniukęs dangus. Kita vertus, nuo Kernavės piliakalnių matėsi gražus rūkas virš miškų ir pievų. Todėl reikės būtinai Kernavėje apsilankyti dar kartą rudenį, kai bus pageltę medžiai ir pievos, ir užfiksuoti šiltas spalvas bei nuostabius peizažus. O kol kas siūlau pažiūrėti šias nuotraukas (p.s. kadangi pradėjo stipriai lyti, tai teko susirinkti visą įrangą ir greitai bėgti slėptis nuo lietaus, todėl nepavyko užfiksuoti visko, ką norėjau):

Nuorodos

 1. 2009.09.05 19:31 | #1

  Įspūdinga nuotrauka. 🙂

 2. 2009.09.05 22:27 | #2

  Viena mūsų šeimos mėgstamiausių vietų. Mano brangiausioji ten savo bioenergetiką regeneruoja

 3. iiiii
  2010.02.22 16:01 | #3

  vainiai parasyta

 4. donatas
  2015.02.02 18:40 | #4

  kietai

 1. 2010.02.15 17:04 | #1