Į pradžią > Dienos aktualijos > Kliūtys važiuojant dviračiu

Kliūtys važiuojant dviračiu

Kritinė masė Vilniuje

Visai neseniai pasigyriau po ilgo nevažinėjimo vėl sėdęs ant dviračio. Jau kaip ir numyniau vieną kitą šimtą kilometrų Vilniaus dviračių takais, tai susidariau šiokią tokią nuomonę apie juos, pastebėjau pagrindines kliūtis, trukdančias normaliai važinėti. Iš tiesų nevažinėjant dviračiu, o būnant tik pėsčiuoju ir vairuotoju, buvau susidaręs šiek tiek geresnę nuomonę apie dviračių takus.

Taigi pagrindinės kliūtys, trukdančios važinėti dviračių takais:

 • Aukšti šaligatvių bordiūrai. Turintiems MTB gal ir ne tokia didelė problema, bet važinėjant plentiniu dviračiu ar hibridu siauresnėmis padangomis dažnai gana sunku nuvažiuoti/užvažiuoti nuo šaligatvio/dviračių tako nenulipus nuo dviračio. Aukšti šaligatvių bortai stovi ir tuose šaligatviuose, kuriuose nubrėžtos dviračių tako linijos. Bent jau ten, kur yra dviračių takai, sovietiniai keliasdešimties centimetrų bordiūrai turėtų būti pakeisti nuožulniais, kad nereikėtų kalnų dviračio jiems įveikti.
 • Duobės šaligatviuose. Duobės ypač didelė problema dar sovietmečiu nutiestuose šaligatviuose. Ištrupėjusios plytelės, medžių šaknys tiesiog verčia pažeisti KET ir važiuoti gatve. Priešingu atveju turi visą laiką stabdyti prie duobių.
 • Autobusų stotelės. Kai kuriose vietose jau sutvarkyta ir dviračio takas nutiestas taip, kad stotelė būtų apvažiuojama. Bet dauguma Vilniaus autobusų stotelių pastatytos tiesiai ant dviračių tako. O kad būtų sunkiau ją apvažiuoti dar stovi stulpas kelio ženklui ir pilna stotelė žmonių. Vėl reikia mažinti greitį, stabdyti arba net nulipti nuo dviračio, kad neįvažiuotum į kokią močiutę.
 • Praeiviai ant dviračių takų. Jeigu šaligatvis padalintas į dvi dalis – dviratininkams ir pėstiesiems, pastarieji kažkodėl visada renkasi ėjimą dviračių tako dalimi. Absoliuti dauguma net negirdi atvažiuojančio dviračio ir nė neketina trauktis iš dviračio tako. O dažnai kai juos apvažiuoji, palydi piktu žvilgsniu. Kartą vienam vos neužvažiavau ant kojos. Norom nenorom turi prie dviračio montuoti sireną arba bent jau skambutį.
 • Dviračių takai vedantys į niekur. Vienas toks yra leidžiantis Ozo gatve prie Akropolio. Kairėje pusėje nutiestas naujas gerai išasfaltuotas dviračių takas. Leidžiantis į pakalnę galima pasiekti visai neblogą greitį. Bet… Vos tik pravažiavus viaduką į Akropolį, dviračių takas baigiasi. Norėdamas tęsti kelionę, turi nuvažiuoti nuo aukšto bortelio arba išvažiuoti prieš judrios gatvės eismą.

Dėl visų šių problemų praktiškai neįmanoma normaliai įsivažiuoti ir pasiekti didesnį greitį. Taip pat turi laužyti dviratį, norėdamas nuvažiuoti nuo dviračio tako. Visos šios problemos lengvai išsprendžiamos, nereikia didelių investicijų, tik noro ir supratingumo. Galbūt jeigu savivaldybės darbuotojai bent savaitę pavažinėtų į darbą dviračiu, o ne automobiliu, patys pamatytų visas šias problemas. Aišku, išsprendus šiais problemas, Vilniaus dviračių takų infrastruktūra netaptų idealia, bet bent jau būtų galima normaliai važiuoti dviračiu.

Kategorijos: Dienos aktualijos Žymos: ,
 1. gopel
 2. 2011.05.19 21:14 | #2

  @gopel
  Segvėjus gal ir gerai, bet labiau tinginiams, kurie tingi minti pedalus 🙂

 3. 2011.05.20 0:12 | #3

  Priminei man mano seną straipsnį.

  Aš jau seniai pripratęs prie viso šito. Be to, dabar mieste nedaug ir važinėju: dažniausiai priemiesčiuose ar už miesto ribų. Šiandien kaip tik vienu prisėdimu nupyliau 90 km, tai sėdžiu dabar su skaudančiom kojom prie kompo 🙂

 4. 2011.05.20 1:00 | #4

  Ypač smagu važiuoti pilies gatvėje esančiu „dviračių taku“. Pernai dar šiek tiek matėsi linijos ir ženklai, tai dar buvonprasmė skambinti, kad pėsčiukai pasitrauktų. Kai kurie pasitraukdavo, kaikurie įžūliai toliau rėplindavo per dviračių taką. Na, o šiais metais išvis nebesimato nei linijų nei ženklų. O dviračių tikriausiai 2x daugiau patapo 🙂

 5. 2011.05.20 10:01 | #5

  @Negerovė
  „Ką turėtų žinoti naujai iškeptas dviratininkas“ – kaip tik man dar kartą pasiskaityti 🙂 O 90 km čia jau daug. Man ir 30 km per dieną po Vilnių yra daug.

  @Donatas
  Na, į Pilies gatvę įvažiuoju nebent prastu oru, kai nėra daug žmonių, nes ten tokia turistų mėgstama gatvė ir nėra ko norėti, kad siauroje gatvėje žmonės eitų tik pėstiesiems skirta dalimi. Be to, kelią dviratininkams ten pastoja ir kavinės bei į jas/iš jų išeinantys žmonės.

 6. 2011.05.20 11:45 | #6

  Kas liečia šaligatvius skirtus tik pėstiesiems, tai pagal KET dviračiu važiuoti šaligatviais yra draudžiama. Jei nėra dviračio tako, reikia važiuoti gatve 😉 Tai dėl prastų šaligatvių skųstis nereikėtų.

 7. 2011.05.20 15:19 | #7

  plentininkai mieste nevažinėja, juo labiau šaligatviais. visa kita arti tiesos.

 1. Atsekčių dar nėra.