Į pradžią > Dienos aktualijos > Kodėl 9lt/val. už automobilio stovėjimą nieko neišspręs?

Kodėl 9lt/val. už automobilio stovėjimą nieko neišspręs?

Mašina

Vilniaus miesto taryba su tokiu ponu Navicku priešakyje eilinį kartą pamąstė, kad kažkaip reikia išprašyti  automobilius iš centrinių Vilniaus gatvių. O kaip kitaip tai padaryti, jeigu ne įvedant naujus stovėjimo mokesčius? Paėmė jie ir iš lempos sugalvojo, kad Vilniuje prie Rotušės ir Operos už automobilio stovėjimą reikės mokėti po 9 lt/val. Kaip patys sako, tiek mokėti visiems bus per daug, todėl visi statys požeminėse aikštelėse. Taip, neabejotinai prie Rotušės ir Operos automobilių nebeliks (nebent tie keli Vilniaus Bentley). Kaip įrodymas gali būti stovėjimo apmokestinimas Upės gatvėje – gatvė praktiškai ištuštėjo, nes niekas nenori mokėti varganų 2 lt už  stovėjimovalandą. O čia sugalvojo, kad reikės mokėti visus 9 lt už valandą. Neabejotinai įvedus tokius mokesčius centrinėje Vilniaus dalyje sumažėtų automobilių srautas su visomis iš to sekančiomis pasekmėmis:

Sumažės lankytojų skaičius senamiestyje. Vasaros sezonu kavinės ir restoranai to labai nepajustų, nes nemažą jų pajamų dalį sudaro užsienio turistų pinigai. Tačiau išvarius automobilius iš senamiesčio labai tikėtina, kad žiemos sezonu Vilniaus senamiestis taptų panašus į Laisvės alėją Kaune ar net Basanavičiaus gatvę Palangoje su lentomis užkaltais kavinių langais. Bent jau aš tikrai nė kojos ten nekelčiau – juk pavalgyti daug pigiau galima prekybos centre, o dar ir automobilį nemokamai galima pasistatyti po šildomu požeminės stovėjimo aikštelės stogu. Taip, senamiestis skirtas ne tik nueiti į restoraną pavalgyti, bet kažin, ar labai daug vilniečių eina vėl ir vėl pasivaikščioti po Rotušės ar Katedros aikštes, ar lipa į Gedimino kalną.

Automobilių vairuotojai turi daugiau pajamų nei studentai. Drąstiškas teiginys, bet praktikoje labai teisingas. Juk kai studentų būrelis nuėjęs į kavinę užsisako po bokalą alaus ir vieną lėkštę keptos duonos visiems, pavyzdžiui, keturių asmenų šeima užsisako daug daugiau. Išvarius automobilius, senamiestyje liks studentai, dviratininkai ir pėstieji, bet drįsčiau teigti, kad verslui iš jų mažai naudos.

Verslas bus priverstas prisitaikyti prie pasikeitusių vartotojų poreikių. Jau dabar Gedimino prospektas Vilniuje yra pustuštis, vienas po kito užsidaro prekybos centrai ir parduotuvės, Gedimino 9 ir Flagman merdėja. Išvarius žmones iš senamiesčio – Rotušės aikštės ar Vilniaus gatvės, verslas bus priverstas keliauti paskui savo klientus į prekybos centrus. Ilgainiui gali atsitikti taip, kad netgi pėstiesiems nebemiela bus vaikščioti šiose vietose, nes nebeliks traukos taškų kaip tai atsitiko Gedimino prospekte.

“Susisiekimo paslaugos” neteks dalies pajamų. Sumažėjus automobilių srautui, turėtų sumažėti ir už stovėjimą nemokančių žmonių. Taigi ir kontrolieriams sumažėtų automobilių, kuriems reikėtų blokuoti ratus ir išrašyti baudas.

Kentėtų aplinkinių kiemų gyventojai. Jau dabar kiemai, kuriuose nėra pastatyti atitvarai prie įvažiavimo, sulaukia “svečių”, nenorinčių mokėti už stovėjimą ir užkemšančių ir taip siaurus senamiesčio namų kiemus. Padidėjus mokesčiams tokių “svečių” tik daugėtų, nes tikrai retas kuris, atvažiavęs tvarkyti reikalų į centrą, mokėtų 9 litus už valandą.

Nesupraskite klaidingai. Aš tikrai nesu už tai, kad Vilniaus senamiestis būtų užgrūstas automobilių. Pats beveik niekada ten nevažiuoju – stengiuosi pasistatyti automobilį prieigose. Bet visgi turi egzistuoti sveiko proto ribos. Prašyti 9 litus už valndą, ypač kai senamiestyje ar jo prieigose praktiškai nėra kur pastatyti automobilio nemokamai, yra visiška nesąmonė. Negi Vilniaus taryba mano, kad išvarius automobilius, jų vairuotojai grįš dviračiais ar troleibusais? Labai abejoju. Pačiam tikrai nebūtų didelio noro per rudeninę darganą minti dviratį ar kokias 45 minutes kratytis per duobėtas gatves troleibuse…

Kategorijos: Dienos aktualijos Žymos: ,
 1. 2010.09.09 9:49 | #1

  Taline parkingas senamiestyje arba šalia kainuoja beveik 16 LT, o vis tiek pastatyti mašiną nėra taip paprasta.
  My recent post Gatvės istorijos – Lunch time

  • 2010.09.09 10:03 | #2

   Taline nesu buvęs, tai nežinau, ar ten senamiestis sutampa su miesto centru. O Vilniuje būtent taip yra. Todėl norėdamas į kokią įstaigą nuvažiuoti pasiimti pažymą, turi mokėti už stovėjimą, nes ta įstaiga yra senamiestyje. O nemokamų aikštelių nėra… Nebent turi pasistatyti prie kokių Sporto rūmų ir kokias 20 minučių eiti pėsčias.

   • 2010.09.09 23:07 | #3

    20 minučių nuo sportrūmio? Come on. Aš per tiek nuo Šilo tilto iki Katedros aikštės palei Nerį pėsčiom ateinu.

    Ir šiaip jau nematau tragedijos apmokestinime. Į kavines ir restoranus važinėti automobiliais nematau prasmės – nebent ten gurkšnot vien kavą/arbatą, arba susiverst bokalą per vakarą ir laukt valandą, kol jau galėsi važiuot.

    Įstaigos? Nėra ten tiek jau daug jų, procentaliai.

    Sutinku su vieninteliu minusu – kad kiemai, neturintys šlagbaumų, bus dar labiau užkimšti vairuotojų, nesupratusių užuominos. Bet tai nieko, bus kaimynams motyvacija susidėt tuos šlagbaumus 😉

    Taip, reikia pripažinti, kad nors ir pats turiu auto (ir nesinaudoju dviračiu), man žymiai labiau patinka kokios Danijos pavyzdys, kur stipriai stengiamasi, kad automobilių būtų kuo mažiau. Aišku, Lietuvoje tai daroma neadekvačiai (mokėti ne už naudojimosi viešuoju transportu laiką ar nuvažiuotą atstumą, bet už įlipimą į jį?.. Ir dar tokias kainas? Šeimai tada tikrai pigiau vieną stotelę iki supermarketo važiuoti automobiliu, nei pirkti vienkartinius bilietus), bet visgi čia matyt mažesnė blogybė iš tų dviejų, kur kita būtų išvis nieko nedarymas.
    My recent post Juostinė Magija III- Raudona

   • hmm
    2010.09.14 12:26 | #4

    Taip taip, sportrūmio, bet kiek eina gandai tą aikštelę nori išvis išardyt – kad "haliavscikai" per arti centro nemokamai nestatytu. Matyt yra keblumų kontorai ironišku pavadinimu "Susiekimo paslaugos" parkomatus sustatyt ir tenai…

    • 2010.09.14 13:03 | #5

     Jeigu nebeliktų šios aikštelės, tai arti senamiesčio bebūtų viena – prie Lietuvos kino teatro, talpinanti kokius 20 automobilių. Tada nebebūtų reikalo nė važiuoti į senamiestį, jeigu nėra kur automobilio pasistatyti.

     • hmm
      2010.09.14 14:08 | #6

      Vat vat, bus panasiai kaip ir Klaipedoje, kur uzdarius pagrindine Tiltu gatve vakare isvis baisu net vaikscioti ja 🙂 Ir siaip, as jau po turputi "pasiduodu" patogiom kavinem didziuosiuose priekybos centruose, "mieste" nebent issinesimui kavos greit pasiimu ir tolyn (bet ir tam yra idele konkurenciaj – degalines). Apie kazkoki apsipirkima tai net kalbos nera kur vaziuot – "i miesta", ar PC su nemokamu parkingu

     • 2010.09.16 14:19 | #7

      "Tada nebebūtų reikalo nė važiuoti į senamiestį, jeigu nėra kur automobilio pasistatyti. "

      Tai gal visgi ir nereikia VAŽIUOTI į senamiestį?.. Gi jis visai neblogai viešuoju transportu pasiekiamas, o ir pėsčiomis netoli. Ar čia jau visiška tinginystė, kad reikia nuo durų savo dardalu privažiuoti? 😉
      My recent post Juostinė Magija III- Raudona

 2. Edvardas
  2010.09.09 10:34 | #8

  Visos problemos Lietuvoje sprendžiamos apmokestinant 🙂
  Kaip ir sakei, Vilniaus taryba nežiūri plačiai: uždirbs mažiau negu tikėjos (nes tiek kiek stovėdavo automobilių nebestovės) ir praras pajamas iš kitur. Anksčiau senamiestis buvo vieta, kur galėjai nuvykti, susitvarkyti visus reikalus, pavalgyti, pabūti su draugais ar tiesiog pasivaikščioti. Dabar to neišeina daryti, nes apmokestinus visą stovėjimą aplink, tas pinigų iš kišenės, kas valanda "lašėjimas" gerokai erzina, tai kodėl nenuvažiavus ten, kur nemokamai? Verslui tas ir nebeparanku: didėja išlaidos, o klientai, jei jiems reikia atvykti ir nerodo džiaugsmo, dl papildomų išlaidų. Visi matėm straipsnius, kas darosi su senamiesčio parduotuvėmis – jos merdėja. Ir kaip nemerdės, jei atvykti iš tolimesnių rajonų labai nepatogu ar brangu, tai jau eriau rinktis prekybos centrus, kuriuose visko daugiau ir gali būti kiek nori.

 3. vardas
  2010.09.09 18:13 | #9

  Juokingas straipsnis. Autorius nėrėsi iš kailio sugalvoti "kuo daugiau punktų, kodėl 9 Lt sucks". Nes nu žinot, kuo daugiau punktų, tuo valdžia labiau išsigąs ir neįves mokesčio. Tie visi sugalvoti punktai pakartojo tą pačią vienintelę prognozę – sumažės senamiesčio verslininkų pajamos, nes nebeapsimokės su kibiru važiuoti į kavinę.

  • 2010.09.09 20:27 | #10

   Ne tik į kavinę, o ir šiaip pasivaikščioti ar reikalų tvarkyti. O pagrindinė mintis, jeigu nesupratote, kolega, yra ta, kad ištuštės senamiestis. Siūlau nuvažiuoti į Laisvės alėją Kaune ar Basanavičiaus gatvę Palangoje ir pamatysi, ką reiškia tuščia centrinė miesto gatvė.

 4. 2010.09.16 13:35 | #11

  o aš palaikau tokį sprendimą, dėl manės galėtų ir 20lt už valandą būti.
  My recent post atsarginė kojinė

 5. šioperis
  2010.09.20 20:18 | #12

  Rygos senamiestyje – 5 latai. Tiesa, nežinau, ar už įvažiavimą, ar už valandą, taip buvo 2006 metais. Dabar lyg ir pamažino.

 1. 2010.10.27 22:12 | #1