Į pradžią > Savaitės tema > Kodėl lietuviški tinklaraščiai užsnūdo?

Kodėl lietuviški tinklaraščiai užsnūdo?

Dog Sleeping

(jeffgoop nuotrauka)

Jau nuo pat vasaros pradžios atsivertęs savo RSS skaityklę stebiu vieną keistą reiškinį – įrašų mažėja, o tokių, kurie būtų verti dėmesio perskaityti ir turėtų kažkokią išliekamąją vertę yra vos vienas kitas. Iš pradžių galvojau, kad kalta vasara, kurios metu žmonės atostogauja ir nenori skirti daug laiko prasmingiems įrašams. Tačiau vasara baigėsi ir įrašų nepadaugėjo, sakyčiau jų ir toliau mažėja. Be to, pastebiu, kad įrašai pradeda kartotis – dažnai panaši arba ta pati tema nagrinėjama skirtinguose tinklaraščiuose. Taigi šiame įraše trumpai paanalizuosiu, kodėl lietuviški tinklaraščiai ir jų autoriai „snūduriuoja“.

Lengviausia visada analizuoti kitų tinklaraščių trūkumus ir problemas, bet šį kartą norėčiau pradėti nuo savęs. Prieš kelis mėnesius, nusprendęs rašyti tinklaraštį, turėjau daug idėjų straipsniams, bet praėjus dviem mėnesiams parašiau gali tik kelis įdomius ir nemažai skaitytojų komentarų sulaukusius įrašus. Pats nerandu tikslaus atsakymo, kodėl nerašau daugiau. Viena vertus, pagrindinė mano tinklaraščio idėja yra fotografija, kuriuos neapleidžiu ir jai skiriu daugiausiai dėmesio. Tačiau pats suprantu, kad galėčiau parašyti ir nemažai įdomių straipsnių. Bet grįžęs po darbo dažnai vietoj to, kad kažką parašyčiau, nutariu skirti daugiau laiko poilsiui, pvz., mieliau renkuosiu kokį nors filmą nei tinklaraščio rašymą. Vienintelė mintis, kodėl taip elgiuosi,- tai ekonominio sunkmečio sukelta visuomenės apatija, nenoras gilintis į problemas (juk jų ir taip kasdien daug). Tačiau pats suprantu, kad ta vadinamoji ekonominė krizė manęs teisiogiai nepalietė.

Kita vertus, tinklaraščiuose labai didelis dėmesys skiriamas virtualizacijai ir technologijoms. Tačiau ar to nori skaitytojai ir ar tai jiems įdomu? Kažkada Artūras Račas džiaugėsi, kad pagaliau tinklaraščiai atsigręžė į žmones ir tapo jiems suprantamais. Taip, jeigu kalbėtume apie jaunus, informacinėmis tecnologijomis besidominčius žmones, tinklaraščių autorius. Tačiau jie sudaro tik mažą dalį visų internautų. Įsivaizduokime žmones, kurie skaito pagrindinius naujienų portalus ir pamėginkime paspėlioti, ar jie randa ko nors įdomaus tinklaraščiuose. Kažin. Aš asmeniškai lietuviškuose tinklaraščiuose pasigendu kasdieniškumo. Ne to, kuris būtų vertas asmeninio dienoraščio puslapių, bet to, kuris verstų susimąstyti, įsiklausyti į autoriaus nuomonę, pasiginčyti ar tiesiog padiskutuoti su autoriumi ir jo tinkaraščio skaitytojais. Tačiau dabar tinklaraščiuose dažniau perskaitysime visiškai nereikšmingą naujieną, kuri tikriausiai anksčiau jau buvo paskelbta kuriame nors naujienų portale, apie pasirodžiusį  naujausią telefono modelį arba naujas interneto tarnybas.

O juk tinklaraščiai gali turėti didesnį įtaigumą savo skaitytojams dėl vienos paprastos priežasties – dėl rašančio autoriaus subjektyvumo, nepriklausomumo, nesaistomumo su redaktoriaus ar reklamdavių nuomone. Taip, subjektyvumo, to skaitytojui susimąstyti verčiančio veiksnio. Aišku, yra Lietuvoje vienas kitas tinklaraštis, reklamuojantis kažkokias prekes ar paslaugas, bet tikriausiai tokius būtų galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Be to, skaitant tokius tinklaraščius labai aiškiai galima įžvelgti, kad jie užsiima reklama, nes, mano nuomone, tinklaraščiai dar nepasiekė to reklamos subtilumo, kurį regime laikraščių puslapiuose ar naujienų portaluose.

Ilgą laiką tinklaraščius rašantys ir buvo jų skaitytojai. Ir gaudavosi toks užburtas ratas – parašai įrašą, tada skaitai ir komentuoji kitų autorių įrašus. Ir tik vienas kitas žmogus iš išorės įsibraudavo į šį ratą, kad galėtų perskaityti jį sudominusį straipsnį. Manau, kad reikėtų atsigręžti į šio rato išorėje likusius žmones ir pasiūlyti jiems to, ko jie nori, rašyti apie jiems suprantamus dalykus. Galime kaip pavyzdį paimti to paties A.Račo tinklaraštį. Kodėl jo tinklaraštis vienas populiariausių šalyje, o įrašai sulaukia tiek daug komentarų? Mano nuomone todėl, kad jis rašo apie tai, ką geriausia išmano, todėl, kad išreikšia savo stiprią asmeninę nuomonę, visai kitokią nei aptiksime laikraščių redaktorių skiltyse.

Tikiu, kad vasarą pailsėję tinklaraščių autoriai pabus ir atsigręš į kasdienišką pasaulį. Ir ne tik atsigręš, bet ir pradės daugiau rašyti apie juos supantį pasaulį, apie tai, ką regi, nagrinės temas, kurias bus miela perskaityti. Tikiu, kad ir aš į tinklaraščio rašymą pažvelgsiu šiek tiek per kitokią prizmę.

Kategorijos: Savaitės tema Žymos:
 1. 2009.09.15 20:11 | #1

  Mano nuomone, šuniukas čia kitur pakastas. Kaip rašiau pas Jigną:

  Aš manau, kad vyksta kartų kaita. Jo jo, kaip kašio rinktinėje 🙂 Labai daug tų, kurių blogus skaitydavau tada, kai ir pati rašydavau bent porą kartų per savaitę, šiuo metu yra gerokai aptilę, ir pagrindinė to priežastis yra jau tavo paminėtas naujas tikrumas, tas pasikeitęs gyvenimas ir požiūris į jį. Ir dingęs poreikis jį ištransliuoti.

  Ir dar manau, kad tai visiškai normalu. Aktyvių blogerių branduolys visuomet bus jaunimas, kurie bus neseniai atradę bloginimą, ir tik keliolika (o gal keli) bus procentai tokių “vilkų”, kuriems tai taps gyvenimo dalimi bet kokiame amžiuje. Todėl manau, kad virsmą į šį santykį ir stebime. Kasdien atrandu naujų blogų, kuriuos rašo jauni žmonės, neseniai tuo susidomėję, kai kurie moksleiviai, kai kurie studentai… Yra visai neblogų 🙂 Ir kaip pastebėjai tu, scania, Džiugas, Evaldas Liutkus ir dar keli, kurių nepamenu, kasdien aptyla ir miršta blogai, kuriuos skaitėme metus, dvejus, trejus. O kartais užgęsta ir vilkai, kaip ŽR, dėl savo populiarumo jų mirtis labiau pastebima, ir tiek.

 2. 2009.09.15 21:00 | #2

  O galbūt problema yra ne rašytojuose, o skaitytojuose? 😉 Juk rašytojai (bent jau dauguma) rašo ne tai, ko nori skaitytojai (na, išskyrus profus a la A.Račas, kadangi jiems žūtbūt reikalingas masinis skaitytojas, todėl jie ir rašo apie tai, kas tikrai bus perskaityta ir prakomentuota), o tai kas jiems ant klaviatūros nubyra. Tsakant, jei nemoki – tai ir norimos muzikos nesirenki 😉
  Šiaip pastaba teisinga – jaučiasi apsnūdimas ir mano pastoviai skaitomų blogų fronte, tačiau atsirado keletas naujų (tame tarpe ir pats, Evaldai), tad 50:50. Kitas dalykas – interesai. Bent jau aš, kaip fotografijos mėgėjas netgi pastebėjau suaktyvėjimą šitame frinte. O straipsniai apie naują debilofoną ar kokios programos privalumus mane mažai domina.
  Aišku, ko pasigendu – kasdieninės rašliavos. ta prasme, kad žmonės tiesiog raytų tai, ką pastebi kasdieniniame gyvenime – juk tiek įdomių dalykų aplink vyksta 🙂

 3. 2009.09.15 21:15 | #3

  @redvel
  Kad kartų kaita vyksta, visiškai sutinku. Pats pradėjau skaityti blogus nuo Žudyk Reklamos. Šį tinklaraštį rašė tikras reklamos profesionalas ir galėjau stebėti, kaip laikui bėgant atsiranda šeima, kylama karjeroje ir taip nebelika laiko rašymui. Bet būtent aš ir pasigendu blogerių tarpe tikrų profesionalų, tokių kaip Džiugas ar Račas, kuriuos visada malonu skaityti.
  @grumlinas
  Kasdieninių rašinių pasigendu ir aš, bet ne autoriaus dienoraščių. Ir, žinoma, malonu ir man, kad atsiranda vis daugiau fotografijos tinklaraščių, kuriuose publikuojamos geros nuotraukos, ir stebėti, kaip autoriai tobulėja fotografijos srityje.

 4. 2009.09.15 22:10 | #4

  O gal čia koks žiemos miegas?! 😀

 5. 2009.09.15 23:07 | #5

  @scania
  Ne, čia krizės miegas, po kurio vieni atsikels, kiti – ne… Bet yra kita problema, kurios niekas nenagrinėja – blogai kol kas yra įdomūs tik blogų rašytojams… Kai jie taps įdomūs ir plačiai žiniasklaidai, ir visuomenei, jei išsiplės per visą regioną (kodėl gi ne??), tai tuomet galėsime tikrai sakyti, kad atėjo lietuviškų blogų renesansas. Be to iš tikro, juk praktiškai nė vienas iš blogerių negauna iš to jokių pajamu – tai ne tik išlaidos, bet ir didelės laiko sąnaudos. Ne kiekvienas tai gali sau leisti…

 6. 2009.09.16 2:08 | #6

  Nuo kada ŽR autorius buvo reklamos profesionalas? :))) Manau, kad nebuvo ir net dabar pats į tokius nepretenduoja.

 7. 2009.09.16 9:14 | #7

  Dėl pinigų nerašysiu! 😀
  Pakankamai ir taip įsipareigojimų gyvenime: šeima, darbas…
  Nenoriu siekti jokių populiarumo aukštumų – populiarumas atneša „onenistus“ ir „delfinius“. Tai yra blogis 🙂 Visatos blogis 😀
  Todėl turbūt niekada nerašysiu daug.
  O dabar – dar ir toks laikas, kai „ne iki rašymo“ 😀

 8. 2009.09.16 20:17 | #8

  @Evaldas
  xe-xe-xe… asmeniškai galėčiau kasdien prigeneruoti postų įvairiomis temomis, nes galvoje visada sukasi idėjos – tiesiog gaila skaitytojų, kurie tą mano briedą turės studijuoti. Kitas dalykas – vėlgi, tos temos įdomios man. Ar įdomios kitiems – nežinau. O rašyti pagal kitų pageidavimus – kai kada galima, bet labai jau sunku.

 9. 2009.09.17 10:51 | #9

  Račas populiarus, nes yra reklamuojamas 🙂

  Žinote, kas atsitinka su stovinčiu vandeniu? IT STINKS!

  Tai normalus gyvenimo ritmas, vanduo upėje teka, žmonės keičiasi, taip ir turi būti.
  Žinot, kas man keista? Va autorius pradėjo rašyti tik prieš pora mėnesiu ir jau aiškina, kad lietuviškiems tinklarasčiams kažkas atsitiko… (No offence) Tokių aiškintojų buvo visuomet ir jie patys greitai miršta 🙂

  Aš manyčiau, jog svarbu ne rašymo dažnis, o teksto kokybė, tie keli lietuviški tiklarasčiai, kuriuos aš skaitau rašo gana retai, bet už tai visuomet įdomiai.

  Lengva kritikuoti kitus, pasižiūrėkit į save.

  Aš rašau tai kas man įdomu, aš neuždirbu iš to pinigų ir todėl man populiarumas nesvarbu. Jeigu būtų svarbu uždirbti pinigus tai ir temos būtų kitos. Simple.

  Jeigu manai, kad kažko trūksta, jog yra laisva niša, tai pirmyn užpildyk ją ir susilauksi daugybės skaitytojų. Kalbėti moka visi, o tu parodyk darbais ką gali.

 10. 2009.09.17 11:24 | #10

  @NePo
  Nebūtina rašyti, kad pastebėtum, jog kažkas atsitiko. Be to, lietuviškus tinklaraščius skaitau jau gana senai.

 11. 2009.09.17 11:25 | #11

  Mes norime įpūsti optimizmo. Kurį laiką mūsų svetainė buvo sustojusi, bet dabar po truputį pradedame iš naujo ir jokios krizės (finansinės, kūrybinės, krepšinio rinktinių) mums nebaisios. Manome, kad vienas iš sėkmės garantų – kolektyvinis rašymas. Tada vieni kitus patempia.

 12. 2014.09.26 3:28 | #12

  Man tai buvo kūrybinės kančios, pamiršau už domeną sumokėt ir už hostą, nerašiau apie metus, du, po to sugalvojau, kad reikia pasileist nemokamą blogą ir varyt, vistiek pinigo iš to neužkalsiu.

  O račo blogas, yra populiarus, bet jis šūdas. Lėvas ten tas jo blogas apie kažkokiatais politiką priedurniams.

 1. 2009.09.15 21:34 | #1
 2. 2009.09.21 13:44 | #2
 3. 2011.04.13 22:10 | #3