Į pradžią > Savaitės tema > Nuolaidų kortelės ir lojalumo programos

Nuolaidų kortelės ir lojalumo programos

Nuolaidų kortelės

Antradienį per LTV žiūrėjau laidą “Pinigų karta” (tikriausiai vienintelė LT laida, dėl kurios verta įsijungti televiziją), kurioje kalbėjo apie neseniai susiformavusią akcinių pirkėjų kartą Lietuvos prekybos centruose (laidos įrašą galite peržiūrėti čia). Nutariau ir aš parašyti apie įvairias prekybos centruose vykdomas akcijas ir jų siūlomas nuolaidų programas.

Tikras nuolaidų kortelių ir įvairių akcinių programų bumas Lietuvoje prasidėjo prieš keletą metų, kada vienas po kito didieji prekybos tinklai, degalinės, kavinės, teatrai ir kitos įmonės klientams pradėjo siūlyti įsigyti nuolaidų korteles. Nors Lietuvoje lojalumo programos dar ganėtinai naujas reiškinys, pasaulyje tai jau seniai naudojama. Pirmąją didelę lojalumo programą paskelbė Amerikos avialinijos (American Airlines) 1981 metais. Ši nuolaidų programa nuolatiniams klientams leido kaupti nuskristas mylias ir jas vėliau iškeisti į nemokamus skrydžius. Apskritai, JAV susiformavusios lojalumo programų tradicijos, dėl gerų sąlygų verčiančios klientus rinktis vienos įmonės produktus ar paslaugas.

Lietuvoje viskas kiek kitaip. Tikriausiai dažnas turite ne vieną nuolaidų kortelę, o galbūt net atskirą dėklą joms (man į piniginę jos visos jau nebetelpa). Lietuvoje praktiškai kiekviena didesnė įmonė klientams siūlo dalyvauti nuolaidų programoje (rinkti taškus, gauti nuolaidą, kaupti litus ir pan.). Ir visos šios lojalumo programos kažkuo panašios: jeigu Maxima pasiūlys 1 proc. nuo pirkinių sumos, tai tokią pačią nuolaidą tikėtina pasiūlys ir Iki su Norfa. Pastebiu, kad šiuo metu vykstančios nuolaidų programos Lietuvoje neskatina rinktis vienos įmonės produktus ar paslaugas. Galiu pateikti ir pavyzdį. Ilgą laiką naudojausi Neste degalinių nuolaidų programa ir gaudavau 7 centų nuolaidą už kiekvieną litrą degalų. Tačiau įsigijęs Swedbank kreditinę kortelę, su ja pradėjau gauti didesnę nuolaidą (10 centų už litrą) kitame pigių degalinių tinkle – Alexela. Taigi Neste nuolaidų kortelė dabar guli nenaudojama, nes abejose degalinėse kuro kainos panašios, o nuolaida didesnė Alexela degalinėse.

Žinoma, konkurencinėje kovoje tarp įmonių laimi vartotojas. Tačiau dažnai pirkėjas nežino, kad įvairiomis akcijomis būna apgautas prekybininkų. Šiuo metu prekybos centruose labai populiarios lipdukų akcijos – perki už tam tikrą pinigų sumą ir gauni akcijos lipduką. Pavyzdžiui, prekybos tinklas Rimi vykdo lojalumo programą “JUMS”. Jos esmė tokia: už išleistus 20 litų gaunamas vienas akcijos lipdukas, o surinkus reikiamą jų kiekį galima pigiau įsigyti vieno gamintojo indus. Pavyzdžiui, už 50 akcijos lipdukų ir dar iš savo piniginės pridėjus 30 lt, galima įsigyti Pyrex troškintuvą, kurio kaip tikrą kainą Rimi nurodo 129 litus. Toks pats troškintuvas Amazon.com kainuoja apie 7 dolerius (~18 litų).

Amazon Pyrex troškintuvas

Taigi žmogus, išleidęs prekybos centre 1000 litų (gavęs 50 akcijos lipdukų) ir dar sumokėjęs 30 litų, įsigyja daiktą, kurio tikra vertė – 18 litų.

Iš kitos pusės, aprašytas atvejis galėtų būti naudojamas kaip geros lojalumo programos, naudingos pardavėjui, pavyzdys. Žmogus, nors ir supranta, kad galbūt tie indai jam nelabai reikalingi, bet vedamas vieno tikslo (kuo greičiau surinkti 50 lipdukų ir už juos nemokamai gauti mažavertį prizą), verčiamas apsipirkti viename prekybos tinkle.

Tačiau kalbant apie nuolaidų korteles aš pasigendu lankstumo. Pavyzdžiui, su Ačiū nuolaidu kortele išleidęs 1000 lt, aš gaučiau 10 lt premiją, kurią galėčiau išleisti pirkiniams. Sakyčiau labai juokinga pinigų suma, be to, tokią pačią premiją man pasiūlytų Iki ir tikriausiai Norfa. Todėl Maxima savo nuolaidų programa nesiūlo man pirkti būtent jų prekybos centruose.

Apskritai situacija panaši su beveik visomis nuolaidų programomis. Manau, prekybininkai turėtų neapsiriboti vien tik nuolaidų ar premijų kaupimo siūlymu, o galėtų pamąstyti apie tokias lojalumo programas, kurios verstų pirkti viename prekybos tinkle ar naudotis vienos įmonės paslaugomis. Turėtų pamąstyti apie nuolaidų programas, pirkėjui sukuriančias kokią nors pridėtinę vertę. Kad ir nemokami maišeliai prekybos centruose lojaliems pirkėjams (aš vis dar nesuprantu, kaip prekybos tinklai vis dar drįsta už juos rinkti 15-30 centų rinkliavą). Arba asistentas, padedantis apsipirkti. Pavyzdžiui, visai malonu būtų tokiam asistentui pateikti pirkinių sąrašą, o pačiam ramioje prekybos centro aplinkoje išsidrėbti ant sofos. Tai aš suprasčiau kaip tikrą prekybininkų požiūrį į lojalų klientą, nes dabar prekybininkams pirkėjas yra žmogus, iš kurio stengiamasi išspausti kiek įmanoma daugiau pinigų.

[ad#468x60_GoogleAdsense]

Kategorijos: Savaitės tema Žymos:
 1. 2010.03.05 15:56 | #1

  Norfoj nuolaidos didesnės nei 1% 🙂
  Galima ir virš 10% gaut.

 2. Marius
  2010.03.05 18:55 | #3

  Už plastikinius maišelius įmonės moka taršos mokestį, nežinau kokio jis dydžio, taigi turi įžulumo tą mokestį užkraut ant vartotojų. Totalus tyčiojimasis. Ir taip visur. Nes mažai kas supranta ir žino savo teises. Man tos kortelės nesuteikia jokio išskritinumo nei privalumų, tai gal turiu tik vieną, statoil ir tai mama atidavė.

  • 2010.03.05 19:44 | #4

   Kartais naudingos kortelės – jeigu pavyzdžiui nori kažką nusipirkti, o be kortelės negauni nuolaidos ir turi mokėti didesnę kainą.

  • 2010.03.05 21:29 | #5

   Airijoj plastikinis maiselis mokamas, popierinis nemokamas 🙂

 3. 2010.03.05 21:30 | #6

  Norfos nuolaidos, kuriomis naudojausi pries 4 metus tikrai buvo realios, del to joje ir apsipirkinejau 🙂
  Pvz su rimi labai vykes 😀
  O del asistento tai cia perlenkai lazda:D

  • Stebėtoas
   2010.09.15 10:43 | #7

   Su rimi nevykęs pavyzdys, nes autorius nė nepasidomėjo, kad Pyrex indų yra kelios klasės, tad jis paėmė pigiausios klasės variantą ir lygina su aukštesnės 😉

 4. 2010.03.15 18:17 | #9

  Pavyzdys su keptuvėmis labai taikliai apibūdina prekybos tinklų požiūrį į pirkėjus:).
  O kaip charakterizuoti pirkėją, turintį pluoštą nuolaidų kortelių po ~10 lt. … kurios jam leidžia nusipirkti bananų po 4 litus vietoj to, kad nusipirktų po 3 turguje…

 5. irgi Evaldas
  2010.03.17 8:52 | #10

  Visa bėda, kad nėra TIKROS konkurencijos – jei viena įmonė sugalvoja ką nors "geriau", ją nukopijuoja konkurentės.. dėl to tos standartinės nuolaidos visoms prekėms ir yra tokios nežymios, nes jei Maxima padidintų nuolaidą, padidintų ir kiti, ir jai nuo to nebūtų jokios naudos (tik vartotojui :), bet joms tai mažiausiai rūpi).. tad daro akcijas konkrečioms prekėms (tik šiandien tik Maximoj šaldyti viščiukų ketvirčiai po 6,99LT!!! wow-wa-wy-wa!), konkurentės, aišku, nedaro nuolaidos lygiai toms pačioms prekėms (nes nebūtų naudos abejoms) ir taip bando sugaudyt tuos, kurie skaičiuoja kiekvieną centą (pensinikai ir pan.) ir jiems tikrai to produkto reikia.. o atėjęs į Maximą tų viščiukų ketvirčių jis turbūt ir duonos ten pat įsigys..

  tokios "konkurencijos" sąlygomis iš tikro nelabai ir yra ką toms Maximoms ir daryt (kad padidintų pajamas nedidinant išlaidų).. pradžioj dar bandė Norfa orientuotis į kainą, IKI ir Rimi į kokybę (ir tam tikrų prekių, kurių nėra kitur, asortimentą), Maxima parduotuvių (ir didelių PC) kiekiu.. tačiau konkurencija privedė prie to, kad dabar tarp jų nebėra skirtumo (gal konkrečios parduotuvės tik būna labiau/mažiau patrauklios.. pvz. man patinka ta didelė Norfa Šiaurės miestelyje (Žalias miestas ar kaip ten), nors ir nedažnai iki jos nuvažiuoju, nes gyvenu Šeškinėj).

  o dėl tų nemokamų maišelių, tai pradžioj gi buvo taip… (bent IKI ir berods Rimi)… bet man atrodo, čia sužaidė lietuvių gobšumas ir (nesvarbu, reikia ar nereikia) nemokamų daiktų ėmimas URMU.. kas, žinoma, stambiai įmonei su daug parduotuvių sudaro nemažai išlaidų, tai šią akciją nuėmė..

  o dėl tų asistentų, tai mintis įdomi (net nusišypsojau), bet neįgyvendinama (minusai ir iš kliento, ir įmonės pusės)

  • 2010.03.17 9:02 | #11

   Šiaip kiek pastebėjau, kai kurių maisto produktų kainos pigiausios Norfoje. Bet su tvarka šiuose prekybos centruose blogai. Teko matyti sudėtus pieno maišelius pilnoje dėžėje pieno (nes buvo kiauri kiti maišeliai) ir sklindančia didžiule smarve iš tų maišelių. Besirenkant pieną net pykinti pradėjo. Kai kurie (nesakau kad visi) Norfos prekybos centrai primena sovietines parduotuves, kuriose kabėjo ant lubų sukabinti musgaudžiai.

 6. 2010.03.26 18:47 | #12

  Labai patiko mintis apie asistentą. Tiesiog šypsena nutvieskė mano veidą: nuo ausies iki ausies.
  Lakios vaizduotės esi. Tai geras ženklas. 🙂

 7. 2010.06.22 6:09 | #13

  Čia Lietuva, čia lietūs lyja.

 8. Saradas
  2010.11.13 4:04 | #14

  jau isivaizduoju, kaip po asistento produktu parinkimo (jei ten ne vien alus ir cipsai), ismetinetum puse prekiu :)))

 9. Vyriskas
  2010.11.24 10:13 | #15

  Pirkau Belmonto nuolaidu kortele, keturiese konkreciai pasedejome, gavome pirmo apsilankyko metu 30% nuolaida, sutaupeme beveik 200 lt, o kortele kainavo tik 39 lt ir dar galioja pastovi nuolaida 18%, va cia tai jega!!!

 1. 2010.03.07 14:50 | #1