Į pradžią > Reportažas > Panemunės dvarai ir miesteliai #4: Veliuona

Panemunės dvarai ir miesteliai #4: Veliuona

Veliuona – dar vienas aplankytas miestelis keliaujant Panemune. Veliuona – viena seniausių Lietuvos gyvenviečių (žinoma, kad jau 1219 metais čia stovėjo Veliuonos pilis). Tačiau miestelyje nelabai jaučiasi, kad tai tokia sena gyvenvietė – pastatų išorė daug kur „papuošta“ šiuolaikišku tinku, šaligatviai iškloti trinkelėmis. Galbūt galima paminėti prie įvažiavimo į miestelį dar išlikusį seną akmenimis grįstą kelią. Kaip ir prieš tai aplankytas Seredžius, Veliuona stovi ant nemažos kalvos – šalia jos stūkso du maždaug 30 metrų piliakalniai.

Tikriausiai gražiausias miestelio objektas – bažnyčia. Gaila, kad ji buvo uždaryta ir nepavyko patekti į vidų, bet iš išorės vaizdas geras:

Dar keletas vaizdų iš Veliuonos:

Keliaujant į Veliuoną pagrindinis tikslas buvo aplankyti čia esančią Veliuonos dvaro sodybą:

Nors Veliuonos dvaras laikomas vienu iš gražiausių medinių dvarų Lietuvoje, bet mane jis nelabai sužavėjo: šiek tiek erzina kai šių dienų architektai-statybininkai prisiliečia prie istorinių pastatų ir jie galiausiai tampa „lūšnomis“. Lankantis prie šio dvaro labiausiai užkliuvo skarda dengtas stogas iš vienos pusės ir šiferiu iš kitos:

Be to, šioje nuotraukoje akys kliūna už skirtingų namo sienų – viena jų medinė, o kita jau tinkuota. Keistai tai atrodo ir įtariu, kad čia pasidarbavo sovietiniai statybininkai, kadaise įkūrę šiame dvare kokią nors mokyklą. Gaila žiūrėti, kai dėl žmonių sąmoningumo stokos naikinamas mūsų kultūrinis paveldas…

Apsilankymas Veliuonoje paliko dvejopą įspūdį. Viena vertus miestelis įsikūręs labai gražiose vietose, ant kalvų nuo kurių atsiveria nuostabūs Nemuno vaizdai. Kita vertus, jaučiama ryški šių laikų, o ypač Europos Sąjungos pinigų įtaka – visas miestelis išgrąžintas, tačiau mažai išlikę istorinės vertės, kokios tikiuosi pamatyti lankydamasis tokiuose senuose miesteliuose.

Kategorijos: Reportažas Žymos: , ,
 1. 2010.06.29 5:17 | #1

  Kiek kartų pro ten esu važiavęs, bet taip detaliai nesu išvaikščiojęs 🙂
  My recent post Mano savaitgaliai

 2. 2010.06.29 10:59 | #2

  Pridėsiu savo du trigrašius 😉
  Veliuonos bažnyčios vidus – http://www.grumlinas.lt/_keliones/20051008panemun
  Veliuonos dvaro vidus – http://www.grumlinas.lt/_keliones/20051008panemun

  My recent post Joninių “gastrolės” 20100623-24

 3. koment
  2012.03.17 15:40 | #5

  Autorius gerai pastebejo – miestelis labai susiuolaikiskejes, ideta nemazai ES pinigu. As sita miesteli atsimenu is ankstyvos vaikystes. Jis turejo kazka tokio, o dabar, idejus nezai ES pinigu tapo fasadiniu, niekuo neissiskirianciu, beveidziu miesteliu. Sutvarkyta – taip, atnaujinta – taip, bet mietelis neteko savo sielos, savitumo. Kaip tie sovietmeciu is alytnamiu statyti kaimai – tvarkinga ir tiek, bet nieko daugiau.

 4. dobilas
  2014.09.22 10:44 | #6

  Labai dziaugiuosi kad tai kam nors rupi dar….

 1. Atsekčių dar nėra.