Į pradžią > Technologijos > Photoshop CS5 apžvalga

Photoshop CS5 apžvalga

Adobe Photoshop CS5 logo

Nors naujas Photoshop CS5 pasirodė prieš gerą mėnesį, bet bandomąją versiją leista parsisiųsti tik nuo praeitos savaitės galo. Apie šį naują Adobe produktą daug kalbama kokius pusę metų, tai nusprendžiau ir aš parsisiųsti bandomąją versiją ir pažiūrėti, kas naujo programoje. Dauguma dalykų, tokių kaip darbas su 3D objektais ar video, man neaktualūs, todėl apžvelgsiu tai, kas svarbu fotografuojantiems.

Vartotojo sąsajos atnaujinimai

Vos tik paleidus Photoshop CS5 programą į akis krenta šiek tiek atnaujinta (lyginant su CS4) vartotojo sąsaja. Bet pakeitimai, sakyčiau, labiau kosmetiniai – didelių skirtumų nepastebėta. Įdomiausias ir naudingiausias man pasirodęs dalykas naujoje sąsajoje – Mini Bridge. Adobe į Photoshop CS5 interfeisą integravo “mažąjį” nuotraukų organizavimo įrankio Bridge “brolį”:

Adobe Mini Bridge CS5

Tiesa, šis įrankis neturi viso Bridge CS5 funkcionalumo – su juo negalima pažymėti nuotraukų, jų filtruoti, rūšiuoti ar atlikti panašius veiksmus. Jis skirtas tik Photoshop programos lange greitai peržiūrėti nuotraukas ir esant reikalui jas atidaryti. Pats Adobe Bridge CS5 nuo CS4 versijos nedaug pasikeitė. Tiesą sakant kol kas nepastebėjau jokių pakeitimų, kurie būtų aktualūs dirbantiems su nuotraukomis.

Kontekstinis retušavimas

Tikriausiai daugiausiai apkalbėta ir visų labiausiai laukta naujovė – kontekstinis retušavimas (Content-Aware Fill). Šios naujovės esmė – nuotraukoje pažymima sritis, kurios neturėtų būti nuotraukoje, spaudžiamas Delete mygtukas (arba per meniu pasirenkama Edit->Fill) ir Photoshop CS5 pažymėtą sritį turėtų retušuoti panašiai kaip dirbant su Clone Stamp įrankiu (pažymėta vieta užpildoma šalia esančiomis detalėmis). Tačiau priešingai nei Clone Stamp įrankis, Content-Aware Fill tinkamas darbui su didelėmis pažymėtomis sritimis. Adobe šią naujovę plačiai ir garsiai reklamavo kaip kažkokį revoliucinį dalyką, internete galima aptikti nemažai video, kuriuose parodyta kaip puikiai veikiai šis įrankis:

Tačiau manęs asmeniškai šis įrankis labai nesužavėjo. Taip, jis tinkamas tada, kai norima pašalinti objektus iš gana tolygaus fono (pvz., medžių šakas danguje, šiukšles žolėje ir pan.). Tada jis veikia pakankamai neblogai:

Photoshop CS5 - Content-Aware Fill

Rezultatas – pašalinama pažymėta sritis:

Content Aware Fill Result

Lieka tik su Healing Brush įrankiu pašalinti likusias juostas. Tačiau šiam redagavimui buvo naudojama “dėkinga” nuotrauka – vienas objektas danguje, todėl Photoshop pažymėtą sritį pašalino gana sėkmingai. Kiek kitaip yra su sudėtingesnėmis nuotraukomis, kai antrame plane yra daug įvairių objektų. Pavyzdžiui, pabandykime iš šios Kauno Rotušės nuotraukos pašalinti dešinėje stovintį pilką mersedesą:

Kauno Rotušė

Pažymime jį su Quick Selection Tool, spaudžiame Edit->Fill ir gauname tokį rezultatą:

Kauno Rotušė after Content-Aware Fill

Rezultatas ne toks, kokio tikėjomės. Apskritai, mano nuomone, pristatydama kontekstinio retušavimo įrankį, Adobe didelės inovacijos nepadarė – tikriausiai parašė algoritmą, automatizuojantį Clone Stamp ir Healing Brush įrankių darbą. Paprastiems objektams pašalinti įrankis geras – sutaupoma nemažai laiko. Tačiau didesnių objektų “margame” fone Content-Aware Fill nepajėgus pašalinti.

HDR tonavimas

Viena man patikusi nauja Photoshop CS5 savybė – HDR tonavimas (HDR Toning). Naudojant šį įrankį iš vienos nuotraukos sukuriamas į HDR panašus vaizdas. Bent jau man pasirodė, kad šis įrankis veikia gana neblogai – atkuriamos spalvos pakankamai tikroviškos, nesukuriama nereikalingų triukšmų. O svarbiausia, HDR vaizdui sukurti pakanka vienos ekspozicijos nuotraukos. Pavyzdžiui, pabandžiau iš šios nuotraukos sukurti HDR vaizdą:

Baltijos jūra

Meniu juostoje pasirenku Image –> Adjustments –> HDR Toning…, pasirenku Photorealistic preset ir gaunu štai tokį rezultatą:

Baltijos jūra HDR

Nuotraukoje panaikinti šešėliai po akmenimis ir sukurtas pakankamai tikroviškai atrodantis HDR.

Nuotraukų sujungimas į HDR

Nuotraukų sujungimas į HDR buvo ir senesnėse Photoshop versijose, bet CS5 versijoje tai šiek tiek atnaujinta. Atsirado naujų preset’ų. Bet kadangi nesu didelis HDR mėgėjas dėl gaunamų šlykščių kadrų (HDR fotografijai būtinas geras apšvietimas ir kontrastai kadre), tai labai nesigilinau į visus “Merge to HDR Pro” įrankio nustatymus.

Kernavės bažnyčia - Merge to HDR Pro

(Aukščiau pateikta Kernavės bažnyčios HDR nuotrauka sujungta iš 5 skirtingos ekspozicijos – nuo –2EV iki +2EV – Jpeg kadrų)

Vis dėlto, manau, kad nuotraukoms į HDR jungti labiau tinkamas Photomatix.

Lens Correction filtras

Photoshop CS5 taip pat atnaujintas Lens Correction filtras. Naudojant šį įrankį galima ištaisyti pagrindines objektyvų bėdas – geometrinius iškraipymus, chromatines aberacijas ir panaikinti vinjetavimą.

Photoshop CS5 Lens correction filter

Į šį įrankį įtraukti pagrindinių objektyvų profiliai, o objektyvas atpažįstamas pagal EXIF informaciją. Naudojant objektyvų profilius minėtos problemos ištaisomos automatiniu būdu. Taip pat Adobe leidžia patiems susikurti profilius, kurie atitiktų turimą objektyvą ir fotoaparatą. Tam naudojama nemokama programa Lens Profile Creator.

Puppet warp įrankis

Visiškai naujas įrankis, skirtas sukurti įvairioms deformacijoms. Fotografuojantiems įrankis galbūt ne tiek aktualūs, bet dizaineriams turėtų praversti:

Camera RAW atnaujinimai

Photoshop CS5 labiausiai laukiau tikėdamasis nemažų atnaujinimų Camera RAW (ACR) 6.0 programoje. Iš viso Photoshop paketo tai yra programa, kurią naudoju kokius 80 proc. laiko ir su kuria redaguoju praktiškai visas nuotraukas. Tačiau šiek tiek nusivyliau, nes esminių pasikeitimų tarp naujos ACR 6.0 versijos ir 5.5 nėra. Pakeitimai daugiausiai techniniai – pridėta naujų fotoaparatų RAW failų palaikymas. Dar vienas neesminis atnaujinimas – atsirado Effects skiltis, kurią naudojant galima į nuotraukas pridėti taip vadinamo grūdo (Film grain) ir atlikti Post crop vinjetavimą.

Adobe Camera RAW 6.0

Žinoma, Adobe Camera RAW 6.0 turi vieną esminį ir, sakyčiau, labai naudingą atnaujinimą – pagerintas triukšmų šalinimo iš nuotraukų algoritmas. Šis algoritmas leidžia išsaugoti daugiau detalių ir spalvų nuotraukose, kai atliekamas triukšmų šalinimas iš nuotraukų, fotografuotų nustačius dideles ISO reikšmes.

Pateiksiu pavyzdį 100 proc. dalies, iškirptos iš nuotraukos (fotografuota nustačius ISO800, išlaikymas 1/80 s):

Noise-reduction-before

(RAW failas, jokių ACR korekcijų. Į Jpeg failą konvertuota naudojant Photoshop, nustačius 9/12 suspaudimo kokybę)

Tai pačiai nuotraukai pašalinau triukšmus naudodamas tokias ACR 6.0 reikšmes: Luminance 20, Luminance Detail 40, Luminance Contrast 5, Color 20, Color Detail 61. Gautas rezultatas:

Noise reduction after

Kaip matyti, triukšmų tiek ant vaiko odos, tiek ant kepurės akivaizdžiai sumažėjo. Tačiau labai puikiai išlaikytas detalumas, pavyzdžiui, akių rainelės, odos faktūra arba raukšlės po akimi. Tiesa, šiek tiek sumažėjo kepurės rašto detalumas ir jos spalvos tapo nebe tokios ryškios.

Apibendrinant būtų galima pasakyti, kad Adobe pateikė nors ir neesminių, bet visai neblogų ir naudingų atnaujinimų. Man asmeniškai labiausiai patiko naujas triukšmų šalinimas RAW failuose, HDR tonavimas, Lens Correction filtras ir iš dalies kontekstinis retušavimas. Tik prieš ketinant pereiti nuo Photoshop CS4 ar dar žemesnės versijos prie CS5 reikėtų įsitikinti, ar turimi įskiepiai (jeigu tokių turite) veiks su naujausia Photoshop versija.

[ad#468x60_GoogleAdsense]

Kategorijos: Technologijos Žymos:
 1. Kestutis
  2010.05.16 11:10 | #1

  teptukai, maisantys spalvas, labai letai dirba prie 300 dpi. Geriau siam reikalui naudoti vis gi Corel Painteri.

  • 2010.05.16 13:21 | #2

   Aš tai iš tikrųjų net nežinočiau kam galėčiau panaudoti teptukus nuotraukoms 🙂

 2. profTutourn
  2010.08.20 7:03 | #3

  Very Interesting!

  Thank You!

 1. Atsekčių dar nėra.