Į pradžią > Fotografija, Patarimai, Technologijos > RAW nuotraukų formatas. Pranašumai lyginant su Jpeg

RAW nuotraukų formatas. Pranašumai lyginant su Jpeg

RAW vs. JPEG

Atsimenu, pirmą kartą į rankas paėmęs fotoaparatą, fotografavau nusistatęs automatinį fotoaparato režimą, o visi kadrai buvo daromi Jpeg formatu. Tačiau vėliau supratau, kad geriau fotoaparate įrašyti RAW formato vaizdus, o juos konvertuoti į norimą formatą kompiuteryje. Taigi šiame įraše apžvelgsiu, kas tai yra RAW nuotraukų formatas ir kodėl jis geresnis už Jpeg.

Kas tai yra RAW formatas? Kuo jis skiriasi nuo JPEG?

Iš tiesų RAW nėra nuotraukų formatas. Paprastai tariant, RAW formatas – tai viename faile išsaugoti fotoaparato neapdoroti vaizdo duomenys, t.y. toks pats vaizdas, koks per fotoaparato objektyvą patenka ant matricos. Kad šiame formate išsaugoti duomenys taptų vaizdu būtina speciali programinė įranga.

RAW vaizdo duomenų formatas pasižymi keliomis savybėmis:

 • Jame išsaugomi nesuspausti (angl. uncompressed) duomenys. Pvz., 15 megapikselių fotoaparatas išsaugos 15 MB RAW failą. Tuo tarpu kai fotografuojama JPEG formatu, nuotraukos yra suspaudžiamos, todėl jos yra mažesnio dydžio. Tačiau suspaudus nuotrauką, prarandama dalis kokybės.
 • Išsaugomi vaizdai yra didesnio dinaminio diapazono (išsaugomi ir šešėliuose, ir ryškiausiose kadro vietose matomi vaizdai). JPEG formate nuotraukos yra mažesnio dinaminio diapazono (vaizdai, esantys šešėlyje arba ryškiausiose kadro vietose nėra tokie detalūs).
 • Išsaugomi vaizdai yra ne tokie kontrastingi. JPEG formato vaizdai yra kontrastingesni.
 • Išsaugotiems vaizdams trūksta aštrumo (angl. sharp). JPEG formato nuotraukos paprastai yra aštresnės.
 • RAW formate išsaugotų vaizdo duomenų negalima atspausdinti – būtina speciali programinė įranga, kuri paverstų išsaugotus duomenis į spaudai tinkamą formatą (Jpeg, Tiff ar panašų). JPEG kadrus labai parastai galima atspausdinti bet kuriuo spausdintuvu.
 • Šiame formate išsaugotų vaizdo duomenų negalima keisti – perkėlus į kompiuterį visada bus galima pasinaudoti originaliais vaizdo duomenimis. Tačiau apdorojant kompiuterinėmis programomis, duomenis galima keisti sukuriant specialų failą, kuriame išsaugomi atlikti pakeitimai (XMP failas).
 • Norint peržiūrėti užfiksuotą kadrą, būtina speciali programinė įranga.

RAW formato privalumai lyginant su JPEG

Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad RAW formatas turi vien tik trūkumų – užfiksuotus kadrus reikia apdoroti kompiuteriu, jiems trūksta ryškumo ir kontrasto, jų negalima keisti. Tačiau būtent čia pasireiškia fotografavimo RAW formatu privalumas – nufotografuotus kadrus  apdorojant kompiuteriu priartėjame prie tų, kaip sako Scott Kelby, “smeigtuko aštrumo nuotraukų”.

Išvardinsiu kelis RAW formato privalumus:

 • Užfiksuoti vaizdai nėra apdorojami fotoaparate. Todėl perkėlus juos į kompiuterį, atsiranda daugiau galimybių redagavimui ar konvertavimui. Netgi konvertuojant į JPEG formatą kompiuteryje, dažnai galima gauti kokybiškesnį rezultatą, nes tam naudojamos specialios programos ir daug didesni (lyginant su fotoaparatu) kompiuterio resursai.
 • Naudojant RAW apdorojimo programas (pavyzdžiui, Camera RAW) galima žymiai greičiau pakeisti baltos spalvos balansą nei JPEG nuotraukoje. Paprastai užtenka pasirinkti vieną iš galimų fotoaparato nuostatų (Daylight, Cloudy, Tungsten ir kt.). Be to, galima ir pačiam lengvai nustatyti spalvinę temperatūrą.
 • RAW formate išsaugotiems vaizdams žymiai paprasčiau keisti ekspoziciją.
 • Paprasčiau atlikti spalvų korekcijas. Pavyzdžiui, naudojant Camera RAW galima pasirinkti Targeted Adjustment Tool ir jo pagalba koreguoti spalvas ar šviesumą tiesiog brėžiant ant nuotraukos linijas.

Programinė įranga darbui su RAW failais

Kaip jau minėjau anksčiau fotografuojant RAW formatu užfiksuotus kadrus teks redaguoti kompiuteryje. Tam gali būti panaudota prie fotoaparato pridėta gamintojo sukurta programinė įranga, su kuria galima ne tik konvertuoti RAW failą į kita formatą (pvz., JPEG), bet ir atlikti įvairias korekcijas. Pavyzdžiui, prie Canon veidrodinių fotoaparatų pridedama Digital Photo Professional programa. Taip pat galima naudoti nemokamas programas, tokias kaip Picasa. Tačiau siekiant didesnių redagavimo galimybių vertėtų rinktis mokamus įrankius. Vienas iš jų – tai Camera RAW, įeinantis į Adobe Photoshop programą.

Kurį formatą rinktis?

Vienareikšmiškai į šį klausimą atsakyti sunku. Jeigu nuotraukų neredaguojate kompiuteriu, tada galima fotografuoti JPEG formatu. Tačiau šiuo atveju aš vis dėlto rekomenduočiau naudoti RAW formatą ir nuotraukas konvertuoti kompiuteryje. Kita vertus, jeigu siekiate išgauti maksimalų norimą rezultatą iš užfiksuoto kadro, tada geriausiai fotografuoti RAW formatu.

Asmeniškai aš kokius 90 proc. visų nuotraukų fotografuoju RAW formatu. Kasdieninius vaizdus, skirtus asmeniniam albumui, kompiuteryje konvertuoju į JPEG formatą. RAW formate išsaugotas nuotraukas, kurias rodau kitiems, koreguoju naudodamas Camera RAW, jeigu reikia didesnių korekcijų, dar naudojuosi Adobe Photoshop programa. Baigęs visas korekcijas nuotrauką išsaugau JPEG formatu.

Nuorodos

Daugiau apie RAW formatą galite sužinoti čia:

[ad#468x60_GoogleAdsense]

 1. 2010.05.13 10:48 | #1

  Išsamus ir aiškus įrašas.
  Susiradai gerbėją 😉
  My recent post Video pamokų kūrimas CamStudio programa – Screen recording

 2. Dia
  2010.12.01 21:40 | #2

  Aciu. Aiskiau dabar/

 3. gie
  2011.10.01 19:42 | #3

  bet kaip tarkim koki 20 foto vienu metu konvertuoti is raw i jpeg?

 1. Atsekčių dar nėra.