Į pradžią > Savaitės tema > Reklamos neišvengiamybė šiuolaikiniame gyvenime

Reklamos neišvengiamybė šiuolaikiniame gyvenime

Vakar teko šiek tiek panaršyti auto.plius.lt portale. Internete visada naršau naudodamas AdBlock, nes dabartiniuose lietuviškuose portaluose be jo galima paklysti tarp tikro turinio ir reklaminių antraščių. Tačiau auto.plius.lt portalo programuotojai tokiems kaip aš buvo parengę “staigmeną” – pasirodo naudojant reklamas blokuojantį įskiepį negalima atlikti pagrindinės portalo funkcijos – susirasti dominantį automobilį ar detalę jam, nes įskiepis paieškos langelius laiko reklama (bandyta su Firefox naršykle). Susimąsčiau, kad ir kiek stengtumeisi pabėgti nuo tave visur persekiojančios reklamos, ji vis tiek bus vienu žingsniu priekyje. Tad šiandien ir norėčiau pakalbėti apie reklamos neišvengiamybę šiuolaikiniame gyvenime.

Šiandien reklama žmogų persekioja visur nuo pat ryto iki nakties, nuo gimimo (renkantis sauskelnes) iki pat mirties (renkantis katafalką ir gėles prie paminklo). Aš net stebiuosi kaip reklamščikai dar nesugalvojo būdo kaip pasiekti žmogų, kai jis miega (įsivaizduojate, statistinis žmogus net 7-8 valandas praleidžia be reklamos!!!). Bet manau tai tik laiko klausimas, kol reklama pasieks miegantį žmogų.

Reklama bet kokia forma stengiasi užhipnotizuoti žmogų, kad tik tas nupirktų ją. Jau nieko nebestebina, kad žmogus dažniausiai perka ne prekę, o jos reklamą. Nes reklama viską nusprendžia už patį žmogų, pasakydama, kad kuri nors bandelė yra pati skaniausia ar televizorius pats ryškiausias. Arba koks nors telefonų apžvalgininkas kiekvieną kartą pasirodžius naujam telefono modeliui pasako, kad tik tas smartfonas yra pats geriausias.

Reklama pradeda persekioti tave nuo pat ankstyvo ryto vos tik nuskambus telefonui, kuris buvo geriausias prieš metus. O šįryt tik išpila šaltas prakaitas, nes vakar apžvalgininkas Antanas pasakė, kad tas telefonas visai nebe geriausias, nes atsirado dar vienas geresnis, daug geriau rytais žadinantis. Vėliau per radijo programą pasakoja, kodėl vaistai X yra patys geriausi nuo peršalimo, ir jau žinai, kokius reikės rinktis šalto prakaito gydymui. Beklausydamas radijo imtuvo, pasigamini dribsnių, o juos bevalgydamas perskaitai ant dribsnių pakuotės išspausdintą reklamą. Man tik keista, kodėl reklama neatėjo dar į tą vietą, kur žmogui kyla genealiausios idėjos. Nemokamų dienraščių leidėjai (dar kartais vadinami žaliąja žiniasklaida, kuriai perskaityti nereikia nė 15 minučių), o tikriausiai ir tie, už kuriuos moka po kelis litus, visas šiurkštaus popieriaus intencijas galėtų spausdinti ant minkšto ir švelnaus popieriaus ritinėlių ir juos nemokamai dalinti gatvėje – stovi sau ryte automobilių spūstyje prie šviesoforo, o čia pribėga besišypsanti mergina ir paduoda tau balto popieriaus ritinėlį. Būtų neregėtas nematytas pasisekimas.

Su popierine žiniasklaida atrodo viskas paprasta, tuo tarpu su žiniasklaida internete visai kiti dalykai. Internete skaito kiek kita publika, kuri dažnai moka užblokuoti visokius šviečiančius skraidančius dainuojančius bannerius. O tai reiškia, kad moka užsukti tą čiaupą, iš kurio kapsi internetinės žiniasklaidos pinigai. Tokiems kaip Lietuvos Rytas tai galbūt ne tiek aktualu – visgi dalį pajamų gauna iš atspausdinto laikraščio. O tuo tarpu kokiai nors alfa.lt riesta – nebus, kas spaudo ant reklaminio bannerio, lauk bankroto. Nes daugiau nelabai iš ko ir uždirbsi kai neturi atspausdinto mokamo laikraščio. Tas pats su delfiais, 15min ar balsais. Aišku, galima rašyti reklaminius straipsnius, bet ar labai toli su jais eisi. Visgi skaitytojai yra daug protingesni nei žurnalistai apie juos mano. Kita vertus, keista, kad visi šie portalai dar gyvuoja – reiškia yra dar nemažai žmonių, spaudančių tuos reklaminius skydelius. O galbūt juos išlaiko tokie Europos žiniasklaidos gigantai kaip Schibsted, Lietuvoje valdantis plius.lt, 15 min.lt ir kitus portalus. Aš tai nesuprantu, kaip be reklaminius skydelius blokuojančių įskiepių galima skaityti pvz. 15min.lt. Taigi ten be AdBlock ar kito naršyklės įskiepio sunku atskirti kur reklama, o kur straipsnis. Įdomiausia būna, kai parašomas kelių pastraipų “straipsnis”, o prie jo įdedamas reklaminis skydelis per pusę ekrano ilgio. Pabandykite – įjunkite pvz. AdBlock ir pamatysite, kad dings kokie du trečdaliai 15min.lt portalo “turinio”.

Aišku, reklama persekioja žmogų ne tik internete, bet ir beveik kiekviename jo žingsnyje. Važiuojant greitkeliu – kas keli šimtai metrų sustatyti reklaminiai skydai. Reklaminių lankstinukų šūsniai pašto dėžutėse. Už automobilio valytuvų užkišti reklaminiai lankstinukai. Visokie kosminiai rutuliukai, lipdukai, nuolaidų kortelės. Vaistų pakuotės gydytojo darbo stalo stalčiuje – juk reikia parodytų pacientui, kokius vaistus nusipirkti. Užrašai ant autobusų, reklaminės priekabos. Reklaminiai užrašai tualetuose virš pisuarų, ant degalinių kuro pistoletų ir taip toliau ir panašiai. Sunku net sumąstyti, kurioje gyvenimo srityje galima pabėgti nuo reklamos.

O kiekvienas žmogus stengiasi bent kažkiek ją ignoruoti, apeiti ar pabėgti nuo jos. Tačiau kad ir kiek besistengtum reklamą ignoruoti, ji vis tiek tave suranda ir save “įsiūlo”. Tikriausiai reklama tapo neatsiejama šiuolaikinio žmogaus dalimi. Dalimi, kurios ne taip lengva atsikratyti. Tačiau panašu, kad atsiranda vis daugiau būdų, kaip reklamą ignoruoti (kad ir patys paprasčiausi būdai – reklamos blokavimas portaluose ar reklaminių lankstinukų išmetimas į šiukšliadėžę). Įtariu, kad šiandien jau stebime dabartinės formos reklamos saulėlydį. O aš net nenoriu pagalvoti, kokie nauji būdai ateityje bus pradėti naudoti reklamos tikslams…

Kategorijos: Savaitės tema Žymos: , ,
 1. evio
  2010.10.07 0:54 | #1

  reklama nera taip blogai kaip tu sakai. Reklama daugiau maziau viso internetinio turinio rasytoju maitintoja. O pats AdBlock'eris yra blogis, nes su juo tu mazini puslapio pajamas. Ir is vis vartotojams su adblockeriais as leisciau ziureti tik labai smarkiai suprastinta puslapio versija, be paveiksliuku, patogios navigacijos… "Chaliavciju" juk niekas nemegsta 🙂

  • 2010.10.07 8:57 | #2

   Mielai naršyčiau be AdBlock'o, jeigu kiekviename puslapyje nebūtų prikišta tiek reklamos. O dabar daugumoje portalų reklamos tiek daug, kad jos neužblokavus neįmanoma naršyti. Kalbant apie reklamą, tai jos ryškiai per daug ir kažin ar ji pasiekia žmogų, kuriai ji skirta. Kad ir su reklaminiais lankstinukais – jų vos ne kiekvieną dieną primeta į pašto dėžutę, bet visi iš karto keliauja į šiukšliadėžę net nepasižiūrėjus, ką ten reklamuoja.

 2. evio
  2010.10.07 11:21 | #3

  Na kolkas reklama kisama brute-forc'u. Reikia nereikia, sudomis ar ne – vistiek rodoma, nes $ skaičiuojami nuo parodymu, o ne nuo susidomėjimų.

 1. Atsekčių dar nėra.