Į pradžią > Reportažas > Rundalės rūmai – Latvijos Versalis

Rundalės rūmai – Latvijos Versalis

Rundale #4

Per trumpas vasaros atostogas vienas iš kelionių tikslų buvo aplankyti garsiuosius Rundalės rūmus Latvijoje. Man Latvija dar mažai „ištyrinėta“ kaimyninė šalis, todėl Rundalės pilis buvo didelis atradimas lyginant su Lietuvos dvarais. Taigi pasidalinsiu savo įspūdžiais iš Rundalės rūmų (tingintys skaityti iki galo gali iš karto žiūrėti nuotraukas Facebook’e).

Rundalę ilgai neklaidžioję pasiekiame kirtę Kalvių-Meitenės pasienio postą (už Joniškio). Postas įstojus į Šengeno erdvę jau uždarytas, bet kažkodėl Latvijos pusėje stovėjo keletas muitininkų ekipažų, kurie tikrino vilkikus. Kažkur teko skaityti, kad Latvija vis dar turi per daug muitininkų ir nepaisant to, kad šalis yra Šengeno erdvėje, gali bet kada sustabdyti ir patikrinti sieną kertančius automobilius. Į Rundalę keliavome per mažus miestelius ir labiausiai į akį kritęs dalykas – laukuose vis dar stovintys mediniai elektros stulpai – kažkas tokio, ko Lietuvoje jau nebepamatysi.

Rundale #39

Rundalės rūmai – barokinio stiliaus dvaro rūmai Latvijoje, Žiemgaloje. Dėl savo puošnumo ir viduje juntamos prabangos neretai vadinami Baltijos Versaliu. Rūmai pastatyti 1736-1740 metais kaip hercogo Ernsto Johano Birono vasaros rezidencija. Rūmuose buvo net 138 kambariai (šiuo metu lankytojams atviri 50), dvi didžiulės salės – Baltoji ir Auksinė, įdomus hercogienės miegamasis ir modernus to laiko tualetas. Rūmus projektavo italų tautybės Rusijos architektas Bartolomėjus Frančeskas Rastrelis, taip pat pastatęs Sankt Peterburgo Ermitažo Žiemos rūmus.

Baltoji salė:

Rundale #12

Rundale #13

Rūmuose buvo gyvenama iki 1920 metų, vėliau jie nusavinti valstybės. Dėl to daug kas buvo suniokota, nebeliko kai kurių meno vertybių. 1972 metais latviai pradėjo rūmų atstatymą, kuris tęsiasi iki šiol (lankantis matėme kelias sales, kurios buvo rekonstruojamos, restauruojamos lūbų freskos). Apskritai lietuviai galėtų pasimokyti iš latvių noro ir ryžto išsaugoti savo kultūrinį paveldą. Tikriausiai Latvijoje nerastume tokių apleistų dvarų kaip Lietuvoje.

Puošnūs pagrindiniai rūmų laiptai, vedantys į kambarius antrame aukšte:

Rundale #6

Keletas kambarių (kabinetų) nuotraukų:

Rundale #7

Rundale #31

Tikriausiai nė viename Lietuvos dvare nepamatysime tokios prabangos ir puošnumo. Stebina atkurtos net menkiausios dalelės.

Žinoma, Rundalės rūmai neatsiejami nuo prancūziško stiliaus parko. Parkas rekontruotas pagal pirminius architektų brėžinius. Viskas atrodo tikrai labai gražiai ir tvarkingai, rūmų prižiūrėtojai sutvarkę net menkiausias gėlynų ar krūmų detales.

Parko vaizdas per vieną iš rūmų langų:

Rundale #18

Tiesa, kai lankėmės rūmuose, buvo labai karšta vasaros diena, todėl labai ilgai parke neužsibuvome.

Rundale #38

Pabaigoje dar keletas minčių:

 • Dvaras yra prie pat Lietuvos pasienio, lengvai pasiekiamas, o iki Rundalės ne toks ir didelis atstumas (pvz., nuo Vilniaus ~240 km į vieną pusę – arčiau nei iki pajūrio).
 • Bilietai nepigūs: visų rūmų kambarių, sarkofagų ekspozicijos ir sodo lankymas suaugusiems kainuoja 5,50 lato (~30 litų). Vaikams, studentams pigiau. Taip pat mažiau reikės mokėti, jeigu pasirenkamas ne visų ekspozicijų lankymas.
 • Leidžia fotografuoti, bet reikia nusipirkti bilietą (1 latas fotoaparatui, 3 latai – filmavimo kamerai, bet dauguma fotoapratų šiandien yra ir filmavimo kameros…). Lyginant su Lietuvos dvarais, plėšiančiais 10-20 litų už fotografavimą arba visai neleidžiančius tai daryti, tai visai nebrangu. Juolab kad nufotografuoti tikrai bus ką.
 • Jeigu kas nuspręs apsilankyti šiuose rūmuose, rekomenduoju nepatingėti nuvažiuoti iki šalia esančios Bauskės pilies (apie ją papasakosiu kitą kartą).

Daugiau Rundalės rūmų nuotraukų Facebook’e.
[ad#468x60_GoogleAdsense]

Kategorijos: Reportažas Žymos: , ,
 1. Marius
  2010.09.21 1:05 | #1

  O Mežotnės dvare buvai ?

  • 2010.09.21 9:29 | #2

   Ne, net nežinojau, kad toks yra 🙂 Kada nors dar reikės aplankyti Jelgavos rūmus – irgi gražūs.

 2. 2010.09.21 9:16 | #3

  Teko ir man ten pabuvoti. Tikrai graži vieta.
  My recent post Arbatos

 1. 2010.09.22 19:10 | #1
 2. 2011.12.31 12:19 | #2