Į pradžią > Dienos aktualijos > Saugokitės pravažiuojančių dviračių!

Saugokitės pravažiuojančių dviračių!

Takais ateina ruduo

Arba galima pasakyti paprasčiau – kelių eismo taisyklės vienodai galioja visiems eismo dalyviams ir visi vienodai jų turi laikytis. O situacija, nutikusi vakar, labai paprasta. Einu šaligatviu per Karaliaus Mindaugo tiltą, rankoje fotoaparatas, dairausi aplinkui, džiaugiuosi gražia pavakare. Karaliaus Mindaugo tiltas padalintas į dvi dalis – viena juosta skirta dviratininkams, kita – pėstiesiems. Einu ta, kuri skirta pėstiesiems – nesinori trukdyti dviratininkams. Kas vaikščioję šiuo tiltu, žino, kad ten yra šioks toks kalniukas ir važiuojant dviračiu galima įgauti neblogą pagreitį. Taip beinant matau kaip į mane pėstiesiems skirta šaligatvio dalimi didžiuliu greičiu (na gal ir ne tokiu dideliu, bet kokie 20-30 km/h tikrai) parskrieja dviratis su kažkokiu žmogėnu ant jo. Mano veide akimirka sumišimo, kai nežinai kaip elgtis – žiūri atvažiuojančiam žmogėnui į akis ir bandai nuspręsti kaip jis elgsis ir ką pačiam daryti. O ant dviračio sėdintis žmogėnas matyti, kad nė neketina trauktis į jam skirtą šaligatvio pusę. Panašu, kad užmiršęs ir apie stabdžius. Greita reakcija padiktuoja, kad reikia kuo greičiau trauktis į kitą pusę, kad neatsidurčiau skausmingai komiškoje situacijoje, patekęs po dviračio ratais. Džiaugiuosi spėjęs pasitraukti, nes tikrai mažas malonumas būtų susidurti su tuo dviračiu (ne automobilis, bet kaulų lūžiai galimi). Beje, teko skaityti, kad vienam žmogui, į kurį įvažiavo nuo kalno besileidžiantis dviratis, gyvenimas baigėsi tragiškai.

Po šaltos žiemos greitai atėjęs šiltas pavasaris daugeliui dviratininkų tikriausiai perkaitino galvas. Dar nesu matęs, kad jie taip neatsakingai važinėtų. Ne kartą šį pavasarį teko matyti juos važiuojančius Ukmergės gatve vidury eismo juostos (mašinų greitis +80 km/h), keletą kartų jau teko staigiai kirsti per automobilio stabdžius, kai priekyje manęs neaišku iš kur išniro dviratis. Nesuprantu, ar tikrai dviratininkams taip nerūpi pačių saugumas, kai važiuoja ne dviračių takais, o judriomis gatvėmis (ir dar kartais ne kelkraščiu, o užima visą eismo juostą, kai tuo tarpu šalia nutiesti nauji dviračių takai). Atidesnis vairuotojas juos tikriausiai apvažiuos ar bent jau pristabdys, bet nereikėtų atmesti ir to, kad kas nors išvažiuodamas iš kiemo įvažiuos į šoną. Ir dar kiek pastebėjau, patys neatsakingiausi dviratininkai – paaugliai su maksiminiais dviračiais. Turintys geresnius dviračius (trekai, cube ir panašūs) paprastai laikosi taisyklių, rodo posūkius, turi šalmus, atšvaitus.

Beje, prasidėjus dviračių sezonui pats laikas būtų prisiminti ir taisykles.

Kategorijos: Dienos aktualijos Žymos: ,
 1. 2011.04.20 20:18 | #1

  Svarbiausia, kad atsitraukimas nebūtų pernelyg šoklus – taip ir upėn įšokti galima 🙂

 2. 2011.04.20 20:49 | #2

  @Tfu
  Į upę nukristi tikriausiai geriau nei susidurti su dviračiu 🙂

 3. 2011.04.20 21:37 | #3

  gera nuotrauka iš archyvo. paskutiniu metu ženkliai padaugėjo dviratininkų, tame tarpe ir begalvių. aš, sėdėdamas ant dviračio, save laikau transporto priemone ir važiuoju keliu – su mirksiukais, atšvaitais, šalmu, rodau posūkius, todėl burnoti ant tų, kurie važiuoja plentu, nėra teisinga. daugumos jų dviračiai yra pritaikyti tik plentu ir važiuoti. vilniuje daugelyje vietų dviračių takų ženklai ant dangos nusitrynę, pėstiesiems sunku atskirti kas ir kur – neišimtis ir karaliaus mindaugo tiltas, kurį kas kartą treniruodamasis pravažiuoju. manau, kad reikia daugiau pagarbos ir tolerancijos bei supratimo vieni kitiems: pėstiesiems, dviratininkams ir automobilių vairuotojams. važiuojant gatve privalu laikytis kelių eismo taisyklių. naujų dviračių takų jau senai nepastebėjau.

 4. Nerijus
  2011.04.21 9:10 | #4

  Po pusmecio gyvenimo Danijoje nebegaliu eiti dviraciu taku, jei anksciau kartais nesamoningai nepastebedavau, tai dabar visuomet ziuriu ir stebiu praeivius, kebilnancius dviraciu takais ir nelabai del to pergyvenancius.

  Ant Mindaugo tilto yra dvi juostos, bet ar pazymeta kuri yra kuriu? Ar yra aiskus zenklai? Atsakymas – ne. Jei nuo Zalgirio puses leidies per Mindaugo tilta link Katedros pastebi visai placius dviraciu takus, kuriais drasiai bandomis eina studentai ir visas kitas 95% srautas zmoniu.

  Dviraciu taku yra mazai, man pyktis ima, kad negaliu nuo Mindaugo tilto iki Katedros nuvaziuot dviracio taku. Nemegstu lakstyti mieste, bet su malonumu pralekiu pro du besisnekuciuojancius balandelius ant dviraciu tako. Profilaktiskai.

  Maksiminiu dviraciu kultura atrodo nustojo plestis, o gal tiksliau sustojo spartus ju augimas. Zmones dairosi kokybiskesniu dviraciu, o kuomet turi brangesni daikta, ji labiau ir saugai, nerizikuoji kur nereikia ir t.t.

  Siaip prisiminus Danijos dviraciu taku infrastruktura – pesciuju takas pusantro metro plocio, dviraciu – 2.5m jei daugiau vietos – 4m. Lietuvoje kazkokios anomalijos – pestiesiems 4 metrai, dviraciams – 70 cm.

 5. 2011.04.21 9:37 | #5

  @Nerijus
  Na Danijoje dviračių žymiai daugiau nei Lietuvoje. O kas dėl šaligatvių ir ant jų dviračių takų, tai kartais taip atskiria tuos takus, kad pėstiesiems kitaip neįmanoma eiti kaip dviračių takais. Pavyzdžiui, Upės gatvė – šalia Baltojo tilto pėstiesiems vienoje gatvės pusėje palikta tiek šaligatvio, kad nepatogu eiti, nes turi apeiti šviestuvo stulpus.

  Ant Mindaugo tilto nėra pažymėta ant šaligatvio dviračio takas, bet jeigu gerai pamenu, tai stovi kelio ženklas. Be to, važiuojant nuo Sporto rūmų, aiškiai matosi kuri šaligatvio dalis yra skirta dviračiams.

  Kadangi pats mažai važinėju dviračiu, tai daugiau pasakyti apie dviračių takus sudėtinga. Bet manau, kad nėra su tais dviračių takais tokia prasta situacija. Žinau, kad yra neblogas takas nuo Santariškių iki Žaliųjų ežerų (galima ir nuo Katedros nuvažiuoti), Vingio parkas. Šiek tiek prasčiau pačiame mieste, kai reikia iš kokių Pašilaičių nuvažiuoti iki centro. Bet irgi nėra taip prastai. Visgi prieš keliasdešimt metų gatvės buvo projektuotos negalvojant apie dviračių takus.

 6. just
  2011.04.21 9:50 | #6

  O ką siūlai daryt dviratininkams, kad ir ta pačia ukmergės gatve važiuojant. Kad šalia yra dviračių takas, nereiškia kad įmanoma juo saugiai važiuoti, ypač nemažu greičiu leidžiantis žemyn. Tako danga vietom tragiška, sutrupėjusios plytelės, šiuklšlės, na ir žinoma po visą taką besisklaidantys pėstieji. Man daug patogiau važiuoti gatve. O jei jau tenka važiuoti gatve, ypač nuo kalno, kur automobilių greitis 50-70 tai visada važiuoju eismo juostos viduriu. Važiuoju 40-50 km/h greičiu ir tikrai nemanau, kad labai jau eismą stabdau. Kiek tik tenka važiuoti kuo arčiau kelkrasčio – pastovus stresas ir baimė. Praktiškai nei vienas automobilis nelenks tavęs bent kiek į šoną pasitraukęs. Pralekia 10cm atstumu, kelis kartus ir veidrodėliu esu gavęs. O svarbiausiai, kad kas 50m. kelkrasčiuose pilna netvarkingų šulinių dangčių, kuriuos reikia apvažiuot, o tada jau ir bijai kad nebus kur trauktis ir iš galo kas nors nutrenks.
  Trūksta normalių dviračio takų ir kas labiausiai nervina, kad visi „naujai“ nutiesti takai tėra ant esančio pesčiųjų tako nupieštas dviračio ženklas..
  Apie pėsčiuosiu ant dvirtakių tai jau šimtus kartų kalbėta. Visada specialiai pralekiu tokiems visu greičiu prieš pat nosį, gal susipras kada. Galima Vingio parke pasižiūrėt, nutiesti du takai, vienas pestėsiems, kitas dviratininkams, net vejos juosta atskirti. Spėkit ant kurio tako pėsčiųjų daugiau?

 7. 2011.04.21 10:08 | #7

  vingio parkas is viso anomalija – padare dviraciu taka, o norint nuo jo link ciurliono g. pakilti, tenka kratyti per akmenini grunta, kai pestiesiems lygus asfaltas. no comments.

 8. 2011.04.21 19:00 | #8

  Aš jau seniai pastebėjau, kad ant Mindaugo tilto dviratininkai netyčia ar iš principo painioja jiems ir pėstiesiems skirtąją šaligatvio dalį.

 9. 2011.04.21 21:20 | #9

  @just
  Kaip knisa tokie pusgalviai dviratininkai.

  Važiuoja viduriu gatvės.. tokius nei apeisi nei apvažiuosi. Pėsčiuosius gązdinti irgi kvaila. Kadanors užsirausi ant tipelio su 2 litais rankoj… arba akmeniu.

 10. just
  2011.04.21 23:49 | #10

  Aš jau paaiškinau kodėl važiuoju. Jei šalia nėra dviračių tako, pagal KET aš šaligatviu važiuot negaliu. Šiaip dažniausiai juostos viduriu važiuoju tik A juostoj. Jei ne visuriu, belieka šiukšlių ir kanalizacijos dangčių pilnas kelkraštis.. O pro pėsčiuosius pravažiuoju lygiai taip pat, kaip mašinos pastoviai lekia pro mane. Spėk kuriuo atveju susidūrimas būtų tragiškesnis?
  Ir aš rimtai nesuvokiu, kokiu tikslu pėstieji eina būtent dviračių taku..
  Pabandydum mėnesį laiko dviratį kaip pagrindinę transporto priemonę panaudot, suprastum kad mūsų situacija prasčiausia. Nesitikiu, kad greitu metu pas mus infrastruktūra bus kaip kokioj Danijoj, bet to ir nereikia, nes dviratininkų skaičiai visai kiti. Reikia tik truputį supratingumo tiek iš pėsčiųjų, tiek iš auto vairuotojų pusės

 11. just
  2011.04.21 23:52 | #11

  Aš jau paaiškinau kodėl važiuoju. Jei šalia nėra dviračių tako, pagal KET aš šaligatviu važiuot negaliu. Šiaip dažniausiai juostos viduriu važiuoju tik A juostoj. Jei ne, belieka šiukšlių ir kanalizacijos dangčių pilnas kelkraštis.. O pro pėsčiuosius pravažiuoju lygiai taip pat, kaip mašinos pastoviai lekia pro mane. Spėk kuriuo atveju susidūrimas būtų tragiškesnis?
  Ir aš rimtai nesuvokiu, kokiu tikslu pėstieji eina būtent dviračių taku..
  Pabandydum mėnesį laiko dviratį kaip pagrindinę transporto priemonę panaudot, suprastum kad mūsų situacija prasčiausia. Nesitikiu, kad greitu metu pas mus infrastruktūra bus kaip kokioj Danijoj, bet to ir nereikia, nes dviratininkų skaičiai visai kiti. Reikia tik truputį supratingumo tiek iš pėsčiųjų, tiek iš auto vairuotojų pusės

 1. Atsekčių dar nėra.