Į pradžią > Dienos aktualijos > Sausio 13 reikšmė man

Sausio 13 reikšmė man

Sausio 13

(Rimanto nuotrauka)

Lygiai prieš 19 metų, neseniai buvau atšventęs savo ketvirtąjį gimtadienį. Pakankamai didelis amžius, kad suprastum, kam reikalinga smėlio dėžė ar mediniai traukinukai, bet labai mažas amžius, kad galėtum kažką vertinti. Miglotai atsimenu, kad gulėjau lovoje ir žiūrėjau medinį televizorių. Rodė kažkokius tankus. Žmonės degino laužus. Vėliau gulėsi po tankais. Dėl kažko kovojo. Kažkuo tikėjo. Kažko norėjo.

Praėjus kažkuriam laiko tarpui tie įvykiai pradėti aprašinėti istorijos vadovėliuose. Su gausiomis iliustracijomis, tomis pačiomis tankų nuotraukomis. Daug faktų ir viena data – sausio 13 d. Tačiau faktai labai greitai užsimiršta, ypač pačiam nedalyvavus tuose įvykiuose. Ir lieka tik data, viena iš 365 metuose…

„XX amžiuje apie sienas buvo daug kalbama: Kinijos siena, Berlyno siena, „Pink Floyd“ siena, valstybės siena, Raudų siena, pasaulis be ribų, atvira visuomenė, susvetimėjimo sienos ir kitokios nesąmonės. Kad ir ką žmonės būtų norėję pasakyti, vienokiu ar kitokiu pavidalu jų kalboje slypėjo arba sienos baimė, arba baimė, kad sienos nebėra, ir nebus į ką atsiremti, nebus kam suversti bėdos dėl savo nelaimių, neryžtingumo ir nesėkmių.“ (Sigitas Parulskis, “Murmanti siena”). Taip, kaip rašo istorijos vadovėliuose, politinės sienos griuvo. Sugriuvus kažkam žmogus visada pasijaučia laisvas. O jeigu dar griūva ne tavo namo siena, tai ir laimingas. Tačiau niekada nesužinojau, kas tai yra laisvė. Tikriausiai visada tai man buvo savaime suprantamas dalykas. Todėl sunku įsivaizduoti, kokios sienos buvo griaunamos prieš 19 metų.

Apie sienas turėtų daug išmanyti statybininkai. Jeigu pažinočiau kokį tipą, statantį Angliją ar Airiją, būtinai paklausčiau apie laisvę ir sienas. Tokie daug išmano apie sienų tvirtumą. Tačiau tuo pačiu ir bijočiau, kad jis man gali atsakyti tais keliais man jau žinomais kitapus buvusios sienos parašytais žodžiais.

Paklausti apie sienas ir laisvę, žinoma, būtų galima ir jaunesnių už save, per valstybinių švenčių koncertus miesto aikštėse mosikuojančių išdalintomis trispalvėmis. Arba medinėje bakūžėje gyvenančios moterėlės, kuriai paštininkė kas mėnesį atneša 412 litų pensijos. Tikiu, kad pasakojimai būtų skirtingi. Jaunesniems sienos mažai rūpėtų, nes kad ir kaip keiktume statybininkus, bet nė viena jų statyta nepriklausoma siena dar nenugriuvo. Bet štai bakūžėje gyvenanti moterėlė tikriausiai pasakotų, kad medinės namo sienos jau baigia sugriūti. Ir nėra su kuo jų atremti. Nebe tas amžius, kad kažką ramstytum…

Nujaučiu, kad taip ir nugyvensiu savo gyvenimą, nesužinojęs, apie kokias sienas kalbama, apie kokią laisvę. Ir kiekvieną kartą mintyse kartosiu tą datą. Visai kaip koks amerikietis, garsiai žiaumojantis riebų kalakutą ir nežinia kam dėkojantis. Tačiau apie laisvę visada man daug ką pasakys šie rašytojo S.Parulskio žodžiai (nors parašyti ir ne Sausio 13-osios kontekste):

Kovo 11-ąją Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas kaip tik rengėsi paskelbti Nepriklausomybės atkūrimo aktą. Tačiau moteris pasikvietė garažą tvarkiusį vyriškį ir jiedu aktą pasirašė anksčiau nei tautos išrinktieji. Staiga pasirodė moters teisėtas vyras, kuris neturėjo pasirodyti – parlėkė namo, tikėdamasis išgirsti signatarų balsus.

Vyras, žmona ir meilužis stovėjo prieš televizorių ir kartu su visa tauta giedojo Lietuvos himną, tačiau vyras šnairomis vis dėbčiojo į sofą, ant kurios buvo likusi dėmė. Dėmė priminė Lietuvos žemėlapio kontūrus.

Sigitas Parulskis “Murmanti siena”

Kategorijos: Dienos aktualijos Žymos:
  1. 2010.01.14 22:46 | #1

    Per ana sausio 13 labai pykau kai nutrauke rodyta filma pacioje idomiausioje vietoje 😀

    Siaip… Nezinia ar butu susirinke tos minios zmoniu "ginti" seimo jei butu zinoje prie ko ta "laisve" prives…

  1. 2010.01.13 22:00 | #1