Į pradžią > Savaitės tema > Šiukšlės, atliekų rūšiavimas, perdirbimas ir Darom 2010

Šiukšlės, atliekų rūšiavimas, perdirbimas ir Darom 2010

Šiukšlės

(Vermin Inc nuotrauka)

Pavasaris. Nutirpo sniegas. O po juo pasirodė nuo rudens sukauptos šiukšlės, lapai, šunų išmatos, naujametinės petardos ir kitas grožis. Sunkus darbas kiemsargiams, nemalonus vaizdas norintiems kur nors parkelyje pasivaikščioti. Kadangi šeštadienį vyks Darom 2010 – viso to nuo žiemos sukaupto gėrio (šiukšlių) išvalymo akcija, ta proga norėčiau pateikti įvairių pabirų apie šiukšles, jų rūšiavimą ir perdirbimą.

Sąvartynai (šiukšlynai)

Aiškinti kas yra sąvartynas tikriausiai nereikia. Šiukšlynai būna kelių tipų: pavojingų atliekų (tokie veikia Šiauliuose, prie Maišiagalos – radioaktyviųjų atliekų kapinynas, Šalčininkų rajone – pesticidų kapinynas), inertinių atliekų (ten turėtų būti pilamos visokios statybinės atliekos ir pan., bet tokie sąvartynai dažniausiai atskirai neįrengiami) ir buitinių atliekų. Pastarieji populiariausi, nes juose kaupiama tai, ką mes išmetame (komunalinės atliekos). O išmetame labai daug. Vien didžiausias Lietuvoje Kariotiškių sąvartynas per metus surinkdavo 200 000 t atliekų per metus. Buitinių atliekų sąvartynų Lietuvoje yra per 800, iš kurių daugiau nei 300 veikiantys (2006 metų duomenys). Kiti sąvartynai jau nebeveikiantys ir skaido sukauptas buitines atliekas. Besiskaidant joms išsiskiria dujos. Šiais metais Kariotiškių sąvartyne pradėti bandymai surinkti išsiskiriančias dujas. Šiukšlyne įrengta 20 gręžinių, kurie išgautas dujas sudegina specialiame fakele:

Dujų surinkimo gręžinys Kariotiškių sąvartyne

(Nuotrauka iš čia)

Jeigu bandymai bus sėkmingi, balandžio pabaigoje planuojama pradėti statyti sąvartyno dujų jėgainę, kurioje bus pajungti elektros generatoriai ir pūvančios šiukšlės gamins elektrą.

Šiukšlių išvežimas dabar labai paprastas – daugiabučių kiemuose stovi konteineriai buitinėms atliekoms, stiklui, popieriui. Ten sumeti atitinkamas šiukšles, atvažiuoja specialus transportas ir kelis kartus per savaitę išveža. Gyvenantys privačiose valdose neturi tokių didelių šiukšlių rūšiavimo galimybių, bet beveik visi turi įsigiję konteinerius buitinėms atliekoms. Jas taip pat išveža. Prieš kokius gerus 15 metų apie šiukšlių konteinerius buvo galima tik pasvajoti. Atsimenu, dar ir pačiam apie pusę septynių vakarais tekdavo laukti prie lango, kol į kiemą atvažiuos šiukšliavežė mašina, į kurią reikės greitai išnešti sumesti šiukšles.

Senoviška šiukšliavežė

(Nuotrauka iš čia)

Šiukšlės aplinkui

Nors šiandien didelių problemų su šiukšlių išvežimu nėra, tačiau jų apstu visur – daugiabučių kiemuose, vaikų žaidimų aikštelėse, mašinų stovėjimo aikštelėse, pamiškėse, parkuose. Galima skųstis, kad trūksta šiukšliadėžių, į kurias būtų galima išmesti šiukšles. Tačiau jų yra. Galbūt ne kiekviename žingsnyje, bet bent jau didesniuose miestuose šiukšlę galima nunešti kelis šimtus metrų ir išmesti. Vilniuje netgi mačiau šiukšliadėžių gyvūnų išmatoms išmesti.

Valdžia mano, kad didžiausia šiukšlių problema aplinkui – žmonių nesupratingumas. Vilniaus savivaldybė užsiima įvairiomis socialinėmis akcijomis ir bando įtikinti skambiomis frazėmis žmones, kad jie atsakingi už šiukšles aplinkui: “Iš automobilių išmetama tiek pat šiukšlių, kiek CO2”, “Privalai surinkti savo augintinių ekskrementus” ir panašiomis. Taip, lietuviams dar trūksta supratingumo, kad negalima šiukšlių išmesti kur papuola ar supilti jas kur nors pamiškėje. Tačiau kur dėti didesnes šiukšles, pavyzdžiui, padangas. Vežti į kažkokį surinkimo punktą, gaišti laiką, deginti automobilio kurą? Žinoma, dauguma to nedaro, o jas palieka kur papuola, nes nėra sudaryta patogių didesnių šiukšlių surinkimo sąlygų.

Tačiau Lietuvoje situacija su šiukšlėmis dar gana gera. O štai kai kurios pasaulio šalys labai vargsta su šiukšlių surinkimu ir saugojimu. 2008 metais Italijos miestą Neapolį buvo ištikusi šiukšlių krizė. Šio miesto sąvartynai buvo tiek perpildyti, kad nebesugebėjo priimti daugiau šiukšlių. Todėl gyventojai nebežinodami kaip elgtis su šiukšlėmis jas palikdavo bet kur – gatvėje, pievose už miesto, parkuose. Per keletą savaičių Neapolyje susikaupė tiek šiukšlių, kad kai kurios gatvės tapo nepraeinamos ir nepravažiuojamos, jau nekalbant apie didžiulį dvoką. Šiukšlių surinkimas ir saugojimas Italijoje yra didžiulis ir pelningas verslas. Ir labai nešvarus. Roberto Saviano savo knygoje “Camora” užsimena apie Italijos mafiją, turinčią savo pakalikų valdžioje ir valdančią šiukšlių verslą. Panaši situacija visame pasaulyje – didžiausiuose pasaulio miestuose šiukšlių verslą kontroliuoja mafija. O mafija prie šio verslo kiša savo nagus todėl, kad šiukšlių verslas dažniausiai būna monopolinis, dotuojamas iš valstybės, kainą nustato šiukšlių surinkėjas. Todėl sudarius “atitinkamas” sąlygas, dvokiančios šiukšlės tampa aukso gysla.

Šiukšlių verslas pelningas ir Lietuvoje. Tiesa, pas mus tuo užsiimančius žmones mafija niekas nevadina. Bet šiukšlių monopolijos Lietuvoje kuriasi gana sėkmingai – kai kuriose savivaldybėse priimami naudingi nutarimai šiukšlių surinkėjams, o ne gyventojams. Į atliekų verslą kažkada buvo nusitaikęs ir vienas garsiausių Lietuvos NT vystytojų – “Hanner” vadovas Arvydas Avulis. Tiesa, dabar nesidomėjau kaip jam sekasi su planuotomis atliekų deginimo įmonėmis.

Rūšiavimas ir perdirbimas

Kaip jau minėjau, Lietuvoje daugelio daugiabučių namų kiemuose stovi konteineriai, į kuriuos galima išmesti surūšiuotas atliekas. Rūšiuojant atliekas, mažinamas į sąvartynus patenkančių šiukšlių kiekis, tausojami gamtiniai resursai. Surūšiuotos atliekos perdirbamos. Pavyzdžiui, perdirbus 1000 kg aliuminių skardinių, sutaupoma 5000 kg iškasamo boksito, o į aplinką išskiriama 15,7 tonomis mažiau anglies dioksido.

Bet žinoma, su atliekų rūšiavimu nėra viskas taip gražu. Žmonės nemokama to tinkamai daryti – išmeta metalines skardines kartu su maisto likučiais ar plastikinius butelius su popierinėmis etiketėmis. Tokios atliekos prieš perdirbant turi būti papildomai perrūšiuotos.

Tačiau atliekų perdirbimas kainuoja. Gali kainuoti daugiau nei jas išpilti sąvartyne. Bet tikrąją ekonominę naudą dažnai labai sunku apskaičiuoti. Viena vertus, atliekas perdirbti kainuoja brangiau nei jas kur nors išpilti. Kita vertus, perdirbant atliekas, saugomi gamtiniai resursai, įdarbinami žmonės, kurie moka mokesčius valstybei ir t.t.

Dar šiek tiek statistikos apie atliekų perdirbimą:

 • Lietuvoje perdirbama tik 24 proc. visų popieriaus atliekų.
 • Kiekviena perdirbto popieriaus tona išsaugo 17 medžių, 26 000 litrų vandens ir tiek energijos, kiek sunaudoja šildymui per visą žiemą vidutinio dydžio namas.
 • Lietuvoje per metus surenkama apie 50 tūkst. tonų plastmasės atliekų. Perdirbant jos susmulkinamos į granules ir siunčiamos į užsienį tolimesniam perdirbimui.
 • Nuo 1980 iki 2005 metų JAV namų ūkių išmetamų atliekų kiekis padidėjo 60 proc.
 • Kiekvienais metais JAV perdirbama apie 80 milijonų tonų atliekų.

Darom 2010

Šį šeštadienį (balandžio 17 d.) visoje Lietuvoje nuo pat ryto vyks kasmetinė gamtos švarinimo akcija “Darom 2010”. Organizatoriai planuoja, kad iš viso aplinka bus tvarkoma 1000 skirtingų vietų ir prognozuoja, kad dalyvių skaičius gali viršyti 100 tūkst.

Svetainėje mesdarom.lt galima užsiregistruoti ir šeštadienį rinktis su kaimynais tvarkyti savo kiemo, parko ar sodo.

Kategorijos: Savaitės tema Žymos:
 1. 2010.04.15 6:09 | #1

  Visiskai sutinku, kad Lietuvoje su siukslemis situacija nera tokia jau prasta. Svarbiausiai – judame teisinga linkme! Yra problemu (surusiuotas siuksles labai retai isveza, kiemsargiu atsakingumas paruosiant siuksles isgabenimui ir pan.), bet ir jas galima iveikti.

 2. 2010.04.22 21:32 | #2

  Idomus straipsnis 🙂

 3. rasa
  2011.08.15 10:46 | #3

  Nezinantys kur atiduoti eksplotacines atliekas http://www.motomanai.lt/uz_gamta/

 4. zzz
  2011.11.15 17:50 | #4

  Peticija už atleidimą nuo mokesčio už šiukšlių išvežimą rūšiuojantiems: http://www.peticijos.lt/visos/60029 Paplatinkime visiems!

 5. nomeda
  2016.03.18 13:46 | #5

  Na situacija nėra labai prasta, bet nėra ir gera. Mes dar gerokai atsiliekame su šiukšlių rūšiavimu ir atliekų perdirbimu. Žinoma, kad labai gerai, kad judame ta linkme.

 6. 2016.10.17 16:01 | #6

  Tikrai situacija yra gerenė lyginant su jūsų minimu laikotarpiu. Bent pas mus kaimynystėje visi kaimynai turi atskirus konteinerius rūšiavimui, tad visi rūšiuojame šiukšles.

 1. 2010.04.17 18:16 | #1