Į pradžią > Kiti > Tadas Blinda. Pradžia

Tadas Blinda. Pradžia

tadas-blinda-pradzia

Tikriausiai labiausiai lauktas šių metų lietuviškas filmas. Pirmasis nepriklausomoje Lietuvoje sukurtas istorinis nuotykių filmas. Labiausiai išreklamuotas lietuviškas filmas. Milžiniškas mūsų mastais filmo biudžetas – 3 milijonai litų. Garsūs aktoriai. Ilgi filmavimo mėnesiai, dar ilgesni sėdėjimo prie kompiuterių. Daug daug visko, kas verstų laukti šio filmo premjeros. O ir tiek reklamos kuriam nors lietuviškam filmui dar niekada nebuvo. Visa tai privertė nueiti į kino salę pažiūrėti naujai atkurto svieto lygintojo Tado Blindos personažo.

1861 metai, carinė Lietuva, mažas Žemaitijos kaimas. Baudžiavos panaikinimo politinės intrigos virsta kautynėmis, kurioms vadovauja iš Sankt Peterburgo atsiųstas jaunas karininkas Janekas. Įsisukusi istorija įtraukia paprastus baudžiauninkus, dvarininką Bernardą Gruinių ir jo dukterį Kristiną (aktorė Agnė Ditkovskytė). Netikėtai į šių įvykių sūkurį patenka Tadas. Jaunuolis, turintis atsisveikinti su kasdienybe ir turintis prisiimti atsakomybę už mylimus žmones, suprasti savo vaidmenį žiaurioje kovoje, atrasti vertybes, dėl kurių verta gyventi ir mirti. Taip gimsta legendinio Tado Blindos (aktorius Mantas Jankavičius) istorija.

Daugelis jau pažįstami su lietuviško kino klasika – 1974 metais sukurtu 4 serijų televizijos filmu “Tada Blinda”, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko “senosios teatrinės” kartos aktorius Vytautas Tomkus. Dabar Tado Blindos istorijai persikėlus į didžiuosius ekranus pagrindinį vaidmenį atlieka dainininkas Mantas Jankavičius. Beje, tarp šių aktorių galima įžvelgti analogiją – abu savo laiku būdami panašaus amžiaus įkūnijo Tadą Blindą. Tik pirmasis aktorius į kino ekranus nužengė iš teatro scenos, antrasis – iš koncertų salės. Todėl labai įdomu buvo pamatyti kaip Mantui Jankavičiui pavyks įsijausti į Tado Blindos vaidmenį. Ar kartu su kita jaunosios kartos aktore Agne Ditkovskyte pavyks atsiriboti nuo, mano nuomone, didžiausios lietuviško kino problemos – teatro aktorių, kurie nemoka atlikti kino vaidmenų (pradedant dirbtinėmis teatrinėmis kalbėjimo intonacijomis, baigiant netikra poza ir kalbėjimu teatre susirinkusiems žmonėms, o ne tiems, kurie sėdi kitapus ekrano). Kaip visa tai derės su vyresniais aktoriais – Antanu Šurna ar Donatu Banioniu? Ar į vieną kino juostą suplakus jaunosios ir senosios kartos aktorius nesigaus kičas?

Turėjau bene 2 valandas sau atsakyti į šiuos klausimus ir pasigėrėti tikrai geru ir kokybišku lietuvišku kinu.

Visų pirma, kas krenta į akis ir ateina į ausis – labai kokybiškas profesionalus vaizdas bei garsas. “Tadas Blinda. Pradžia” iš techninės pusės niekuo nenusileidžia Holivudo filmams, matosi, kad prie filmo buvo praleista nemažai laiko: tiek filmavimo aikštelėje, tiek vėliau montažinėje. Taip pat įtraukiantis siužetas. Aišku, čia nieko naujo neprigalvosi, kai Tado Blindos personažas pažįstamas kiekvienam nuo jauno iki seno.

Nepatikę dalykai – silpna Manto Jankavičiaus vaidyba. Mano nuoone, jam visiškai nepavyko atskleisti Tado Blindos personažo. Mantas ekrane neatrodė stiprus kaip aktorius, jautėsi, kad aktorystė jam neartima. Filmo kūrėjai tikriausiai tą patį supratę pasirinko kitą kelią – ekrane rodyti kuo mažiau Tado Blindos, mūšių scenose ne jis buvo pagrindinis veikėjas, o baudžiauninkai, patys nežinantys už ką ir dėl ko kovoja. Po velnių, taigi filmas apie Tadą Blindą, juostoje visas dėmesys ir veiksmas turi būti sutelkti apie jį, o ne į tokius bereikšmius dalykus, kaip antraplanių aktorių meilės sceną daržinėje ant  šieno!

Silpnai pavaizduota buvo ir Tado Blindos ir Gruiniaus dukters Kristinos meilės istorija. Galbūt kalti Holivudo filmai, kuriuose esant panašiai istorijai visada labai svarbią siužeto vietą užima pagrindinio herojaus ir jo mylimosios santykiai, išsiskyrimai, santykių idealizavimas, keletą minučių trunkantys bučiniai ir panašūs dalykai. Viso to šioje juostoje nebuvo. Kūrėjai stengėsi balansuoti tarp mužikiškos Tado Blindos prigimties ir jo jausmų, bet tai tik viską gadino, nustumiant Kristiną į antraplanį vaidmenį. O baisiausia kas galėjo įvykti šiuose santykiuose – silpnai, labai silpnai pavaizduota baigiamoji filmo meilės scena.

Jeigu ne superinė kitų aktorių vaidyba, baigiamoji filmo scena būtų palaidojusi šį filmą. Visą filmą nuo silpnos Manto vaidybos gelbėjo Antanas Šurna, sugebėjęs labai gerai su humoro doze atskleisti Snegiriovo, caro karuomenės generolo, personažą. Taip pat superinį blogiuko vaidmenį atliko Dainius Kazlauskas (Edmundas). Įdomus buvo ir Tatjanos Liutajevos (Konstancijos) personažas.

Prieš eidamas į šį filmą tikėjausi stipresnės Manto Jankavičiaus ir Agnės Ditkovskytės vaidybos. Deja, šie aktoriai nuvylė. Bet kuriuo atveju, net be stipraus pagrindinio veikėjo personažo, juosta net labai vykusi. Įtraukiantis siužetas atperka lengvai pastebimas klaidas: Nemuno kilpų vaizdus Žemaitijoje ar Rumšiškių trobų vaizdai, kai kalbama apie Žemaitijoje vykstantį sukilimą.

Baigdamas galiu tik pasakyti, kad dvi valandos, praleistos sausakimšoje kino salėje, neprailgo. Įdomu įsijausti į pasakojamą istoriją, sekti įvykius, išgyventi kartu su aktoriais. “Tadas Blinda. Pradžia” – vienas geriausių mano matytų lietuviškų filmų tiek kokybine, tiek siužeto prasme. Rekomenduoju visiems nelaukti, kol Linkomanijoje pasirodys DVD Rip’as, o tiesiog nukeliauti į kino teatrą ir patiems įvertinti šį filmą. Tai tas lietuviškas filmas, dėl kurio net didžiausiems interneto snobams verta nueiti į kiną. Šioje vietoje net neverta kalbėti apie “lietuviško kino rėmimą”. Manau, ši juosta apie Tadą Blindą pranoks kūrėjų lūkesčius. O ir pabaigoje duota užuomina apie antrą juostos dalį anksčiau ar vėliau virs realybe. Virs Tado Blindos trilogija…

[ad#468x60_GoogleAdsense]

Kategorijos: Kiti Žymos:
 1. 2011.09.21 23:08 | #1

  Iš tų 7 nuomonių kurias girdėjau apie šį filmą, esi vienintelis jo neišdėjęs į šuns dienas 🙂

 2. 2011.09.21 23:19 | #2

  @praeivis
  Na, čia priklauso nuo to, kaip žiūrėsi į šį filmą. Pasauliniu mastu, Tada Blindas būtų labai prastas filmas, lygiuotųsi su Robinais Hudais. Lietuvoje, kur ne tiek daug turime gero kino, filmas labai geras (nereikia lyginti su 72 metų Tadu Blinda). Jei pagrindinį vaidmenį būtų atlikęs stipresnis aktorius ir būtų geriau sužaidę su įdomiu siužetu, filmas iš viso būtų super.

 3. 2011.09.21 23:32 | #3

  Siužetas žinomas. Pagrindinių aktorių vaidyba prasta… filmas geras. Nelabai gerinas.

  Tikriausiai palauksiu kol jis pas žydrus ekranus papuls.

 4. 2011.09.22 9:03 | #4

  Ale žiūriu, visi geriausi-populiariausi lietuvių filmai būna būtent apie banditus. 🙂

 5. 2011.09.23 9:22 | #5

  Vakar buvom pažiūrėt. Visai geras filmas. Rekomenduoju nueit.

 6. lora
  2011.09.25 14:49 | #6

  Vakar buvau sitame filme man ziauriai patiko 🙂 eisiu dar ziureti yra juokingu scenu 😀 siulyciau paziureti

 7. šiaip
  2011.10.03 16:01 | #7

  na, paskutinis sakinys man pasakė viską apie apžvalgininko lygį.. nejaugi internete nėra kritikų nuomonių, o tik mėgėjų torentininkų pasvaigimai? filmą reikia vertinti už tai, kuo jis yra, o ne už tai, kuo jis yra, atsižvelgiant į aplinkybes. pamirškime aplinkybes. mes galime sukurti kokybišką kiną ir iš viso be biudžeto, tai neturėtų būti vertinama kaip „lengvinanti aplinkybė“. dabar, sprendžiant pagal šį ir kitus mėgėjų tekstus, panašu, jog filmas masinis, neoriginalus, be meninės išliekamosios vertės. ir kažkaip kai tokie atsiliepimai, net nesinori mesti pinigus ir eiti į kiną, ypač kai Kauno festivalis vyksta… nei šis, nei tas 🙁

 8. ad
  2011.10.09 9:01 | #8

  toki slamsta tik lietuviai moka sukurti

 9. laurynas
  2011.10.10 18:18 | #9

  is kur parsisiusti sita filma

 10. 2011.10.10 20:43 | #10

  Filmai būna parsisiųsti, kai filmo kūrėjai išleidžia DVD arba kas nors nueina į kino teatrą su kamera. Manau, papraščiausiai yra nueiti į kino teatrą.
  @laurynas

 11. 2011.10.12 20:14 | #11

  Tikrai labai geras filmas rekuomenduoju visiems paziureti !!

 12. vilkas
  2011.10.15 1:55 | #12

  Na tokios nesamones dar nemaciau. Siuzetas visiska nesamone ir chaosas, vaidyba duog dieve 3 is 10,tik tiek kad visi aktoriai kazkur telike matyti. Kostiumu, ginklu ir viso kito autentiskumas siaubyngas, na tiesiog baisu.Filmo pavadinime yra zodis“ pradzia“ bet ta pradzia taip ir liko neaiski. nei is kur tas Blinda atsirado, nei is kur tie pirmi bendrazygiai, neaisku nei kas tevai nei kas gimines Blindos, Filme netgi joks kaimas normaliai neparodytas nors muzikai vietiniai bet ju kaimo kazkodel neparode,nei kur gyvena nei kaip gyvena,miestelio turgus kadre pasirode vos viena karta ir velgi neaisku koks miestelis ir kurioj Lietuvos pusej .Nors filme keliose vietose snekama kad jie zemaciai bet zemaitiskos snekos isgirdau vos kelis zodzius ir tie patys skambejo visai nezemaitiskai net gi apie joki svieto lyginima normaliai fylme nemaciau ir negirdejau
  kas del aktoriu ,tai puse ju o gal ir daugiau paimti is lietuvisku reklamu, kad ziurovas bent jau kazka pazintu, gal kiek geriau pasirode panele Ditkovskyte ir Motiejaus vaidmens atlikejas,deja nezinau katras ten is ju vaidina. Senieji aktoriai vaidina gana yprastai ir tipiskai, lygiai taip pat kaip pries 20-30 metu,netgi tarimas rusu kalboj nepakites tiek Surnos tiek Banionio, su tuo paciu akcentu. Kas liecia Manta Jankaviciu pasakysiu taip : gimes sliauzioti skraidyti negali. Jam dainuot, kazka, reklamuot,galu gale kazkur ant podiumo vaiksciot taip, bet su aktoriniais sugebejimais visai nekas.
  Kovos ir veiksmo scenu vos kelios ir tai labai jau blankios ir juokingos. Graziu Lietuvisku peizazu maciau vos pora, ir tai ne is graziausu Lietuvoje. Bet Blindos alui reklamine vietele atsirado.
  Vinu zodziu reklam padaryta apeliuojant i ziurovu tautiskuma bet pacios lietuvybes filme labai mazai. Ir is viso toks jausmas kad fylmas nufilmuotas per viena diena ,netgi Blindos dvieju dienu barzdele per visa filma buvo tokia pati.
  Taigi jeigu negaila tu keliu litu kaip jus visi snekat tai eikit ir ziurekit, man gi su seima nueit ir paziuret kainavo 120LT , ir manuzdyrbant tik 1000LT, ju pasidare labai gaila. Beje tai ne mano vieno nuomone

 13. 2011.10.15 13:01 | #13

  @vilkas
  Iš dalies sutinku su tavimi. Bet vis dėlto filmas nėra toks blogas. Visgi Lietuvoje nėra tokių finansinių galimybių, kad galėtume kurti Holivudo lygio filmus. O šis filmas šiuolaikiniame lietuvių kine mano nuomone vienas geriausių.

 14. audrius
  2011.10.26 23:29 | #14

  vienintėlis ir labai tikslus filmo įvertinimas yra „vilko“…tik man pasisekė labiau-bilietas man kainavo 6.50lt.

 15. 2011.10.27 12:37 | #15

  Pritariu vilko komentarui 🙂 Man taip nepasisekė kaip Audriui, man bilietas kainavo 18 lt, o pusę filmo gailėjausi, kad juos išleidau. Buvau nusiteikusi pamatyti tipišką holivudo produkciją su gražia meilės istorija ir aiškiu siužetu, kurį galima pristatyti ir užsieny, o pamačiau prastą lietuvišką imitaciją… Pliusai – gamta, vaizdo ir garso kokybė. Minusai – masinės scenos, reklama, vaidyba, scenarijus ir pats principas, kad mokesčių mokėtojų pinigais buvo apmokėtas „popsas“, kuris vargu ar vertas pasididžiavimo… Nustebino – XIX a. naudotas herbinis popierius ir sovietinis parketas dvaro rūmuose 🙂 Manau, reikėjo geriau surasti pinigų filmui apie Žalgirį…

 16. Ruta
  2011.11.07 19:48 | #16

  @audrius
  Jei filmą supeike, tai jau tikslus įvertinimas?

 17. Rasa
  2011.11.12 17:58 | #17

  AČIŪ, AČIŪ, AČIŪ! Nuostabus filmas, kokia graži Lietuva! Ir smilgos, ir rasoti voratinkliai, ir miškų žaluma iš paukščio skyrdžio, ir ežerų vingiai, viskas matėsi ir net girdėjosi kaip žolė auga. Taip subtiliai, taip jautriai – akiai, ausiai ir širdžiai miela. O jaunasis Blinda toks natūralus ir organiškas, jaunatviškai padykęs ir tikrai NE maištininkas, kaip gerai, kad jis tai pabrėžė. Kam jam ta garbė, jam draugo gaila, jis myli, jį priverčia priešintis ir jis nebijo mirti. Labai paprasta, labai suprantama ir kaip patriotiška. Mes, lietuviai, širdyje patriotai ir jei tik prireiktų visi į pelkes sulystume ir maskoliams iš pasalų pagaliais kupras tratintume ☺
  O kokios rafinuotos neištikimybės scenos! Kupinos lengo komiškumo, tie rauginti kopūstai ir tas gyvatė meilužis Edmundas po ponios sijonu, puikiai suvaidinta! Bravo!
  Panelė Kristina kaip fėja saulės spinduliuose traputė ir perregima, tiesiog užburia. Kaip galima nepamesti galvos?
  Tie, kas sako, kad filmas holivudiškas norėdami jį sumenkinti, tai daro iš (gal) pavydo, nes tai tikrai Holivudo lygio filmas. Tik dar geresnis ir mielesnis, nes jis lietuviškas! Blinda mūsų herojus ir mes jį mylime! Pasididžiavimo vertas filmas! AČIŪ!

 18. Ruta
  2011.11.13 14:17 | #18

  @Rasa
  Pritariu Rasai!!!

 19. Julija
  2011.11.17 18:27 | #19

  Isties geras filmas. man jis labai patiko:D

 20. Nuomotojas
  2012.11.06 18:17 | #20

  Dar nemaciau to filmo, reiktu pažiūrėti kada rodys.

 1. Atsekčių dar nėra.