Į pradžią > Reportažas, Savaitgalio skaitiniai > Užutrakio dvaras ir parkas

Užutrakio dvaras ir parkas

Užutrakis manor house

Užutrakis – Trakų miesto dalis prie Galvės ir Skaisčio ežerų, netoli Pilies salos. Labiausiai žinomas dėl jame išlikusios XIX a. pabaigos 80 ha Užutrakio dvaro sodybos – istorizmo laikotarpio dvaro rūmų ir mišraus planavimo parko.

Užutrakio rūmus 1898-1901 metais statė grafo Juozapo Tiškevičiaus jauniausias sūnus Juozapas Tiškevičius. Rūmus projektavo lenkų architektas Juzefas Husas. Dvaro sodybą sudarė ūkinė ir reprezentacinė dalis. Ūkinėje dalyje stovėjo karvidė, vežiminė, svirnas, spirito gamykla su sandėliu, kalvė, dvaro koplyčia ir kiti pastatai. XIX a. pabaigoje sename pušų, eglių ir ąžuolų miške buvo įkurtas prancūzų architekto Eduardo Andrė projektuotas parkas. Užutrakio parke buvo įrengta sudėtinga tarpusavyje ir su Galvės bei Skaičio ežerais sujungta tvenkinių sistema.

1917 metais dvarą perėmė Juozapo sūnus Andrius Tiškevičius, kuris sodybą valdė iki 1939 metų. 1939-1940 metais Lietuvai atgavus Vilniaus kraštą, dvaro sodyboje įsikūrė Lietuvos kariuomenės pulkas. O 1940 m. rugpjūčio 3 d. Sovietų Sąjungai prijungus Vilniaus kraštą, Užutrakio dvaro sodyba buvo nacionalizuota. Po karo joje veikė Sovietų Sąjungos KGB aukštų pareigūnų sanatorija, vėliau poilsio namai ir pionierių stovykla. Vėliau, iki 1991 metų dvare veikė Sovietų Sąjungos valstybinė turizmo įmonė. 1995 metais Užutrakio dvaro sodyba buvo perduota valdyti Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai.

Iki 2006 metų dvaro sodyba buvo apleista. Internete aptikau vieną 1999 metų rūmų fasado nuotrauką:

Užutrakio dvaro fasadas 1999 metais

heritage.lt)

Kaip matyti, rūmai atrodė varganai. Tačiau 2006-2008 metais buvo vykdomas “Užutrakio dvaro sodybos pritaikymo turizmo reikmėms” projektas, kurio metu dvaras ir dar 4 pastatai buvo rekonstruoti. Šiuo metu Užutrakio dvaras atrodo labai tvarkingai. Vasarą jame vyksta plenerai, organizuojami muzikos vakarai. Savaitgaliais Užutrakio dvaras ir parkas sulaukia daug jaunavedžių, norinčių čia surengti vestuvinę fotosesiją.

Fotoreportažas

Užutrakyje lankiausi praeitą savaitgalį. Štai keletas nuotraukų iš ten:

Rūmų priekinis fasadas. Palyginus su viršuje pateikta nuotrauka, matomi akivaizdūs pasikeitimai:

Užutrakis manor house

Šalia dvaro stovi viešbutis, bet panašu, kad jame niekas nebegyvena:

Užutrakis park

Na, ir, žinoma, gražus besibaigiančio rudens lapų pilnas parkas:

Užutrakis park

Su senu suoleliu, paskendusiu lapuose:

Užutrakis park Užutrakis park

Ir senais laiptais, vedančiais nuo dvaro terasos iki ežero:

Staircase

Dar vieni laiptai pačiame parke:

Staircase

Užutrakio dvaras beveik iš visų pusių apsuptas vandens. Čia vienas kadras, kuriame užfiksuoti sugriuvusio lieptelio likučiai, o tolumoje matoma Trakų pilis:

Broken footbridge

Nuorodos

 1. 2009.11.07 18:11 | #1

  Nesu matęs to dvaro rudenį. Tai dabar bent iš dalies žinosiu.

 2. 2009.11.07 18:26 | #2

  @Mariukasm
  Ruduo ir žiema tikriausiai tas laikas, kai gali netrukdomai vestuvinikų ir kitų žmonių fotografuoti, nes šis dvaras gausiai lankomas. Tikriausiai dėl atsiveriančių gražių vaizdų į ežerą 🙂

 3. 2009.11.10 16:38 | #3

  Hmm, galvojau jis daugiau aptvarkytas… Taciau savi pliusai – naturali gamta 🙂

 1. Atsekčių dar nėra.