Į pradžią > Reportažas > Užvenčio malūnas

Užvenčio malūnas

Užvenčio malūnas

Vasaros pradžioje teko šiek tiek pakeliauti po Kelmės apylinkes, todėl per keletą įrašų pasidalinsiu vaizdais iš šios Lietuvos vietos. Pirmasis aplankytas objektas – Užvenčio malūnas.

Prie šio objekto galima sakyti atsidūrėme atsitiktinai – keliaudami į Užventį nebuvome suplanavę aplankyti malūno (net nežinojome, kad toks ten stovi). Pagrindinis kelionės tikslas buvo nuvykti iki Užvenčio dvaro. Dvaras ypatingas tuo, kad jame kažkada gyveno Šatrijos Ragana ir jame begyvendama sukūrė vieną garsiausių savo kūrinių “Sename dvare”. Dvarą radome… na nevisai. Stovi Užventyje toks medinis svirnas, kuriame įrengtas miestelio kraštotyros muziejus. Pastatas nei labai išvaizdus, nei kažkuo ypatingas. Vietiniai jį ir vadina Užvenčio dvaru. Nors vėliau internete daugiau paskaitinėjęs radau informacijos, kad vis dėlto Užvenčio dvaro nebėra (nors informacijos nėra daug, kai kur tokį medinį namą vadina dvaru). Todėl šiek tiek nusivyliau, manydamas, kad šis kelionės tikslas buvo nesėkmingas.

Apžiūrėję iš visų pusių Užvenčio dvaru vadinamą svirną, nutarėme dar šiek tiek pasivaikščioti po Užvenčio parką šalia Ventos upės. Ir nenusivylėme. Pasirodo, parko pradžioje (priešingoje pusėje nei ta, iš kurios mes atvykome), ant Ventos upės, stovi gražiai restauruotas Užvenčio malūnas. Malūnas pastatytas XIX a. pab., nors neoficialiuose šaltiniuose įvardijama kitokia jo pastatymo data – 1759 metai. Tame pačiame malūno pastate kažkada veikė spirito varykla ir bravoras. Paskutinis dvaro savininkas, nepriklausomybės akto signataras Jonas Smilgevičius, kažkada vietoje malūno rato įrengė turbiną ir visam miesteliui tiekė elektros energiją. Šiuo metu malūne veikia kažkokia galerija-banketų salė-viešbutis ar kažkas panašaus (viduje nesilankėme).

Užventis ir jo buvusio dvaro parkas tikrai įdomi vieta, verta aplankyti. Graži gamta, tvarkingas parkas ir vaizdingas malūnas. Na, ir galiausiai nuotraukos iš Užvenčio dvaro parko:

Pirmiausiai apsidairėme prie kaip manėme Užvenčio dvaro – jis tas kairėje, kirpykla dešinėje pastatyta ne vietoje:

Užvenčio dvaras
Užvenčio dvaras

Tada pasivaikščiojome ant lieptelio per tvenkinį. Lieptas toks nelabai saugus pasirodė – užlipus pradėjo visas siūbuoti:
Lieptelis per Ventą

Šalia malūno į tvenkinį prateka Ventos vanduo:

Tvenkinys
Prie Užvenčio malūno

Na, o pratekėdamas vanduo suka malūno turbiną ir gamina elektrą:
Užvenčio malūnas

Tvenkinys:

Užvenčio tvenkinys

Nors tvenkinys išnuomotas ir jame bet kam žvejoti draudžiama:
Užvenčio tvenkinys

Bet vis dėlto jame ieškodama sau maisto plaukiojo vieniša gulbė:
Gulbė

Grįždami link automobilio dar apsidairėme po ūkinius pastatus. Šiame užfiksuota karvidė:
Užventis

Bet panašu, kad ji buvo tuščia, nes lauke ganėsi nemažai karvių. Čia viena iš jų:
Užventis

Beje, kaip supratau ūkiniai pastatai vis dar naudojami pagal tikrąją paskirtį. Šalia matėsi traktorių, o toliau raudonu stogu – kažkoks jau suremontuotas ūkinis pastatas.

O čia visos Užvenčio dvaro sodybos schema (gal pravers tiems, kas ketina ten apsilankyti).
Užvenčio dvaro sodybos schema

Kitame įraše papasakosiu apie Povilo Višinskio sodybą ir apie dvarą, kuriame girdėjosi keisti garsai.

Kategorijos: Reportažas Žymos: ,
 1. 2010.08.16 20:23 | #1

  Malūnas su spirito varykla tikrai dideli. Jei teisingai supratau, tai ten dabar sukasi elektrą gaminanti turibina? O dvaro gyvenamasis namas – medinis, hm… Bet jei dvaro paskirtis buvo ūkinė, kaip, pvz., Vėriškių, tai nieko nuostabaus.
  My recent post Kamajai

  • 2010.08.16 20:47 | #2

   Buvau radęs internete to dvaro nuotrauką – toks tikrai mažas medinis namukas (nors neaišku, ar tikrai tas). Bet kažkaip nesinori tikėti, kad dvarininkai gyventų prastame dvare, mažesniame ir prastesniame už malūną. Kažkaip mažai informacijos apie šį dvarą – tikriausiai reikėjo apsilankyti muziejuje.

   • 2010.08.17 9:35 | #3

    Tai greičiausiai koks antras ar kažkelintas kokio stambaus dvarininko dvaras, kurio paskirtis yra ne reprezentacinė, o grynai ūkinė.Tokiuose dvaruose paprastai niekas puošnių rūmų nestatydavo, Tad nenuostabu, kad ūkiniai pastatai atrodo geriau nei pagrindinis namas, nes jų svarba tokiu atveju buvo žymiai didesnė.
    My recent post Kamajai

 2. 2010.11.04 16:58 | #4

  Oooo, Užventis 🙂 kaip netikėtai radau šį įrašą 🙂 Tiek vasarų ten praleista, lakstant šalia muziejaus, šalia malūno 🙂
  Žiemą teko būti pačiame Malūne, ten dabar įrengtas sveikatingumo centras(bazeinas, pirtis, treniruokliai), taip pat didelė pokylių salė 🙂 Kviečiu visus būtinai apsilankyti 🙂

 3. vaida
  2011.06.30 14:06 | #5

  Na manau, kad taip ir neradote tikrojo Uzvencio dvaro, nes Uzvencio muziejus, kuris nurodytas kaip kazkada gyvenusios Satrijos Raganos namais, arba Uzvencio dvaru, is tiesu ir yra tik muziejus. Uzvencio dvaras yra autentiskas tu laiku statinys, kuriame ir dabar gyvena zmones.Jis stovi visai salia maluno. 🙂 Aisku labai gaila, kad dvaras nera saugojamas, restauruojamas.

 4. Vidmantas
  2012.12.10 23:50 | #6

  Augau UZVENTYJE,dvaras jei nezinot statytas is azuliniu rastu tai amzina statyba.Kad jis tokiame stovyje,tai sovietu palikimas.Tai istorine musu vertybe,gaila kad niekam tai neidomu.Kaip ir Gedzis ten augau ir malonesniu prisiminimu gal ir nebebus…Uzventiskiai atsiliepkit

 1. 2010.08.17 18:30 | #1
 2. 2011.10.03 20:04 | #2